Телефонски разговор Заев-Јункер: ЕК ќе размисли за изземање на Македонија од анти дампинг мерките за увоз на челик и алуминум

9 копии

Премиерот Зоран Заев телефонски разговараше со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер. Разговорот, како што соопшти владината прес-служба, доаѓа по иницијатива на премиерот Заев во однос на прашања од исклучителна важност за Република Македонија, како реформските процеси во нашата држава со кои се исполнуваат задачите кои Европскиот совет ги одреди како предуслов за формален почеток на преговорите за членство во јуни 2019 година, како и за политичките процеси за усвојување на уставните амандмани. Во разговорот премиерот Заев, како што се наведува, го информираше претседателот на ЕК Јункер за двата паралелни процеси кои Европската комисија ги отвори во врска со увоз на производи од челик и алуминиум, а кои директно засегаат неколку компании од Република Македонија. Премиерот Заев посочил дека времените заштитни мерки и анти-дампинг постапките со кои се засегнати неколку држави, меѓу кои и Македонија, имаат негативни последици кон економијата на државата. – Притоа, бидејќи Македонија незаслужено ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, го претстави пред Европската Унија новиот ревидиран буџет, кој предвидува помал дефицит отколку во претходната верзија, со цел да избегне санции од Унијата. Конте пред новинарите во Брисел, по состанокот со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, рече дека новиот предлог-буџет предвидува дефицит од 2,04 отсто бруто домашен производ, место првобитните 2,4 отсто. Според неговите зборови, двете партии од владејачката коалиција во Италија ги поддржале измените на буџетот. Европската комисија го одби првиот предлог на италијанскиот буџет, укажувајќи дека плановите за расходи ги прекршуваат ветувањата за намалување на јавниот долг.
| | веќе видена | слични

Италијанската популистичка влада ги предупреди европските партнери дека социјалната стабилност на земјата е изложена на ризик ако Брисел продолжува да не го прифаќа утврдениот буџет на Рим за 2019-та година, пренесува „Bloomberg“. Премногу високиот констатиран дефицит и зголемените социјални трошоци предвидени во италијанскиот буџет за 2019-та година, се причина за расправии меѓу Брисел и владата во Рим, која одбива да направи промени на финансиските планови. Можно е оваа недела италијанскиот премиер Џузепе Конте да се сретне со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Изгледа стравувањата од зголемување на поддржувачите движењето на „жолтите елеци“ во соседна Франција ќе му ја дадат на Конте потребната предност. „Не сакаме да ги гледаме сликите од Париз во Италија, па затоа се обидуваме да го гарантираме економскиот раст и социјалниот мир“, посочи италијанскиот вицепремиер Матео Салвини. И додека Брисел продолжува да инсистира и да и се заканува на Италија со санкции ако таа не направи ...
| | веќе видена | слични

Европската комисија да ја разгледа можноста македонските компании да бидат изземени од анти дампинг мерките за увоз на челик и алуминум – ова во телефонски разговор премиерот, Зоран Заев го побарал од првиот човек на еврокомисијата, Жан Клод Јункер.Според Заев, Македонија е незаслужено на листата за времените заштитни мерки и анти-дампинг постапките со кои се засегнати неколку држави меѓу кои и нашата, а тоа како што истакнал тој, негативно ќе се одрази на економијата.Дополнително, Заев е уверен дека постоечката верификациска мисија на Европската комисија, во македонските компании, за анти-дампинг истраги ќе заврши успешно и дека европските експерти ќе се уверат дека нема дампинг практики во овие компании.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Судскиот совет Киро Здравев вели дека е неспорно дека одредбите од Законот за употреба на јазиците не може да се спроведува во судските ...
сите 318 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Телефонски разговор Заев-Јункер: ЕК ќе размисли за изземање на Македонија од анти дампинг мерките за увоз на челик и алуминум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: