Заев потврди дека неговиот прв братучед ја купил оранжеријата на „Мам“

2 копии

Точно е дека мојот прв братучед Трајче Заев ја купи оранжеријата на фирмата „Мам“, потврди денеска пред пратениците премиерот Зоран Заев и информира дека вкупната инвестиција ќе достигне повеќе од 10 милиони евра, а во моментов се вработени речиси30 граѓани од Свети Николе. Одговорајќи на прашање од пратеничката Благица Ласовска, Заев рече дека производството е во тек, а првите берби се очекуваат во периодот јуни/јули кога ќе биде остварен и девизен прилив од извозот. Според премиерот, етички е и со закон дозволено да се произведува лек од канабис, независно дали станува збор за член на семејството Заеви. Тој воедно апелира, секој што има ресурси да вложи во оваа дејност зашто е профитабилна. – Се работи за сериозен производствен капацитет. Новите сопственици на „Мам“ се „Елиница“ од Струмица и словенечка компанија која има фабрика за произведување лек од канабис во Германија и Полска. Инвестицијата досега е три милиони евра. Исплатени се обрвските на „Мам“ кон сите што имале побарувања од претходната ...
| | веќе видена | слични

Насловната на неделникот “Фокус” открива дека фамилијата Заеви отворила фирма за медицинска марихуана и во Валандово. На насловната е прикажан премиерот Заев како луце кое според модните и естетски стереотипи што владеат во светот наликува на корисник или дилер на марихуана. Премиерот е “хај” од домашна марихуана, пишува на насловната на неделникот без да се прецизира дека во текстот се зборува за медицински канабис. Терминот “хај” се користи како состојба во којабсе наоѓаат уживатели на марихуана и други лесни или потешки дроги. Премиерот предходно на пратеничко прашање одговори дека негов братучед е влезен во бузнисот со марихуана за медицински цели
| | веќе видена | слични

Неделникот Фокус пишува за бизнисот со одгледување марихуана на семејството Заеви. Капитал анализира дека изборот на гувернер на НБРМ ги скара претседателот со владејачкото мнозинство. Фокус - Премиерот е „хаj“‘ од домашната марихуана Како екслузивно, Фокус на насловната страница објавува дека „Заеви основале фирма за канабис и во Валандово“, а насловот е прилично предизвикувачки: „Премиерот е „хај“ од домашната марихуана“. Авторот на текстот во неделникот потсетува дека премиерот Заев, на парламентарната седница за пратенички прашања потврди дека неговото семејство преку АД „Еленица“ станало косопственик на светиниколската компанија МАМ, која е лиценцирана за одгледување канабис. Меѓутоа, наведува Фокус, податоците што ги обезбедил неделникот покажуваат дека членови на семејството Заеви, минатата година ја основале и компанијата „Фарма Медика Канабис“ со седиште во Валандово, заедно со неколку партнери, меѓу кои и штипскиот бизнисмен Ивановски, кој паралелно поседувал уште една компанија за одгледување ...
| | веќе видена | слични

Во новиот број на неделникот „Фокус“: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Ако иселениците Македонци велат дека се вардарци, егејци или пиринци, зошто тогаш би било спорно една историски вистинита или географски точна одредница – Вардарска, Северна, Горна, на зборот Македонија да не влезе и во нашиот устав? Нели, што би рекол лидерот на ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, таквата одредница е и математички прецизна!? ЕКСКЛУЗИВНО: ЗАЕВИ ОСНОВАЛЕ ФИРМА ЗА КАНАБИС И ВО ВАЛАНДОВО Податоците што ги обезбеди „Фокус“ покажуваат дека членови на семејството Заеви, минатата година ја основале и компанијата „Фарма Медика Канабис“ со седиште во Валандово, заедно со неколку партнери, вклучително и со штипскиот бизнисмен Ивановски, кој паралелно поседува уште една компанија за одгледување канабис – „Оаза Алкалоиди“ АЛЕКСАНДАР НАКОВ: ПРАШАЊЕ НА ДЕН Е КОГА ПОЛИЦИЈАТА ЌЕ ПОЧНЕ ДА АПСИ И ОБВИНИТЕЛИ Во интервју за „Фокус“, Наков говори за мафијата во судството и обвинителството, особено во штипското апелационо подрачје. Притоа Наков вели дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Иако имала обврска досега четири пати да поднесе анкетен лист за имотната состојба, бидејќи толку пати и се продолжувал мандатот вршител на должност, тоа не ...
сите 47 | | | веќе видена

Пратениците на денешната седница со двотретинско мнозинство ги изгласаа реформските закони од сферата на безбедноста кои се значајни за земјава на патот кон ...
сите 43 | | | веќе видена

Денеска (18:30 часот) во Скопје на Националната арена „Тодор Проески“ се игра големото финале на Купот на Македонија меѓу Македонија Ѓорче Петров и Академија ...
сите 59 | | | веќе видена

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против лицата Д.П. (51), вработен како Претседател и член на Регулаторна ...
сите 19 | | | веќе видена

Договорените тендери се одлика на криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ партијата која не нуди ништо освен лаги, измислици и непостоечки случаи. Град Скопје и ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев потврди дека неговиот прв братучед ја купил оранжеријата на „Мам“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: