Заев: Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ е отворена за сите партии


Околу 30 политички партии кои се со позитивен одговор во однос на референдумското прашање се обединија за во претстојниот период преку кампања да го подржат Договорот со Грција и влезот во ЕУ и во НАТО. Предводени од СДСМ, партиите се согласни да ги повикаат граѓаните да излезат и да гласаат „ЗА“ на претстојниот референдум. Сметаат дека Македонско- грчкиот договор ги отвора вратите на Македонија за членство во НАТО и во Европската унија. Партиите го задржуваат правото да водат јавни комуникации поврзани со референдумот кои може да се индивидуални и независни или во рамките на други коалиции и кампањи. „Убаво ќе изгледа ако Република Македонија целосно биде обединета во оваа кампања, повикот останува отворен и за опозицијата, надевајќи се ако сме сите за НАТО и за ЕУ ќе дадеме придонес за успешноста на референдумот во поглед на гласањето ЗА и во поглед на постигнување на цензусот“, изјави премиерот Заев. Билал Касами кој предводи крило на БЕСА, иако присутен на средбата, не го потпиша заедничкиот документ. Ќе ...
| | веќе видена | слични

Денеска во Гостивар со почеток во 19:30 часот, ќе се одржи граѓански собир на кој на граѓаните на оваа општина ќе им се обрати Претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев. Коалицијата „За Европска Македонија“ за денеска има најавено трибини во Чаир, Арачиново и во Крушево. Потпретседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска ќе разговара со граѓаните на општина Чаир. Средбата ќе се одржи во амфитеатарот во Парк Чаир во 18:30 часот. Претходно во 16:15 часот потпретседателот на Владата и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски ќе одржи трибина со жителите на општина Арачиново. Во 19:00 часот министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ќе учествува на трибина во Крушево, која ќе се одржи во Домот на културата на овој град.
| | веќе видена | слични

На неполн месец пред клучното прашање, партијата која што веќе десет години повикува на референдум и разговарала за промена на уставното име, партијата која што се залагала за членство во ЕУ и НАТО, нема став. Дури има и разноликост во самата партија, на месец дена пред клучниот датум, тие промовираат демократија која е на граница на анархија, нешто што е исклучително несериозно во еден ваков момент во нашата република Македонија, рече во дебатата на тв 24, генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски. – Ние многу јасно и прецизно го соопштивме нашиот став, рече Кирацовски, укажувајќи дека СДСМ ќе биде предводник на коалицијата за поддршка на референдумот. Договорот од ден на ден ќе го запознаваат граѓаните на Република Македонија. Ова е единствениот договор што е сериозен влог во нашата иднина, порача Кирацовски на дебатата на тв 24, најавувајќи поддршка за референдумот. Движењето за европска Македонија расте, референдумот ќе биде успешен, порача Кирацовски.
| | веќе видена | слични
5 копии

Kоалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“ денес во 19.30 часот во Гостивар ќе одржи голем граѓански собир на кој ќе се обрати премиерот Зоран Заев. Претходно, во 18.30 часот потпретседателката на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска ќе разговара со граѓаните на општина Чаир во амфитеатарот во Парк Чаир. Во 16.15 потпретседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски ќе одржи трибина со жителите на Арачиново пред општинската зграда. Во 19.00 часот, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска учествува на трибина со граѓани во Домот на културата во Крушево.
| | веќе видена | слични
5 копии

– Големите и успешни европски држави во минатото ја препознале и ја зграпчиле шансата која им била дадена. Нашата шанса ни се дава на овој референдум со позитивниот одговор на прашањето за членство во ЕУ и НАТО преку прифаќање на договорот за името со Грција, рече денеска пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец, на почетокот на рефендумската кампања во Гевгелија. Шансата, рече Локвенец, треба да ја зграпчиме за ЕУ и НАТО, за европска Македонија со европски процедури и правила затоа што ќе имаме огромни фондови за развој на земјоделието, образованието, младинските политики, културата и сите останати дејности кои ни користат за подобрување на животот на граѓаните на Република Македонија. Според пратеникот, секоја генерација има прашање, а прашањето на нашата генерација е референдумското на 30 септември. Градоначалникот Сашо Поцков изрази уверување дека поголем број гевгеличани, токму поради тоа што знаат што значи да си на европска граница и да ги користиш бенефитите од тоа, ќе излезат на реферндумот и ќе гласаат за ...
| | веќе видена | слични

Претседателството на Демократскиот сојуз донесе одлука за вклучување на партијата во информативна кампања во врска со претстојниот референдум, закажан за 30 септември. „Демократскиот сојуз во рамките на Коалицијата ‘За eвропска Македонија’, преку непосредни контакти, средби со граѓани, трибини, митинзи, учество во дебати емисии и други активности, граѓаните ќе ги информира за договорот постигнат со Грција и перспективите што се отвораат со членството во НАТО и Европската Унија. Само со објективно информирање и мирна кампања, граѓаните ќе можат да ги препознаат историските димензии на референдумот и позитивниот резултат од истиот“, велат од партијата. Според ДС, со влезот во НАТО и ЕУ ќе се јакне унитарниот карактер на државата, внатрешната кохезија, владеење на правото и ќе се создадат услови за подинамичен економски развој. „На овој референдум не се гласа за партии, туку се гласа за иднината и перспективите на Македонија, посебно за младите генерации кои треба да создаваат и работат во Македонија. На овој ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателството на Демократскиот сојуз, на седницата на која присуствува и претседатели на општинските организации на ДС, донесе одлука за вклучување на Демократскиот сојуз во информативна кампања во врска со претстојниот референдум, закажан за 30 Септември, 2018 година - се вели во соопштението на партијата на Павле Трајанов. „Демократскиот сојуз во рамките на Коалицијата “ЗА“ Европска Македонија, преку непосредни контакти, средби со граѓани, трибини, митинзи, учество во дебати емисии и други активности, граѓаните ќе ги информира за договорот постигнат со Грција и перспективите кои се отвораат со членството во НАТО и Европската Унија. Само со објективно информирање и мирна кампања, граѓаните ќе можат да ги препознаат историските димензии на референдумот и позитивниот исход од истиот. Со влезот во НАТО и ЕУ ќе се јакне унитарниот карактер на државата, внатрешната кохезија, владеење на правото и ќе се создадат услови за подинамичен економски развој. На овој референдум не се гласа за партии, туку се гласа за ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија во четврток, на градскиот плоштад во Гостивар, организира граѓански собир под мотото „Излези ЗА европска Македонија“. На собирот најавено е обраќање на претседателот на партијата и премиер на Република Македонија, Зоран Заев. Од Општинскта организација на СДСМ во Гостивар ги повикаа граѓаните да присуствуваат на собирот и да ги слушнат ставовите и пораките врзани со престојниот Референдум на 30 септември. „Македонија помина низ многу крстопати и во клучните моменти, секогаш избираше иднина. Денес сме горди на Илинден, на АСНОМ и на Референдумот од 1991 година, како најважни историски моменти од борбата за нашата независност и државност. Избравме самостојност, мир и стабилност. Сега треба да го направиме следниот чекор. Ова е историска можност и секој од нас треба да излезе и да донесе одлука. Ве повикуваме масовно да се приклучите на големиот граѓански собир во Гостивар. Да излеземе во што поголем број и да дадеме поддршка на европската иднина на нашата земја.“, ...
| | веќе видена | слични

Коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“ во четврток (06.09.2018) ќе одржи граѓански собир на градскиот плоштад во Гостивар, каде свое обраќање ќе има премиерот на Република Македонија и претседател на СДСМ, Зоран Заев. Коалицијата „Заедно ЗА европска Македонија“ ги поканува сите граѓани на Гостивар да присуствуваат на овој граѓански собир во четврток, 06.09.2018 година, со почеток во 19:30 часот, на градскиот плоштад. Почитувани граѓани, ајде заедно да ја потврдине силната заложба на мнозинството граѓани за напредок, развој и интеграција во ЕУ и НАТО.
| | веќе видена | слични

Продолжува кампањата „Излези за европска Македонија“ за референдумот закажан за 30-ти септември на коалицијата „Заедно за европска Македонија“. Денеска со почеток во 18 часот ќе се одржи трибина во Пехчево на која ќе учествува премиерот Зоран Заев. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска попладнево ќе се сретне со жителите на Струмица додека пак министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски ќе ја посети општина Радовиш.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Парите за заостанати плати кои ги чекаат Охисовци завршиле кај ЕКОЦЕНТАР 97. Речиси 2 милиони евра за фирмата која треба да го изнесе опасниот хемиски отпад. ...
сите 199 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 195 | | | веќе видена

Владата го усвои Предлог-Буџетот на Република Македонија за 2020 година. Тој е подготвен врз релативно реалистична претпоставка за растот на економијата од ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Коалицијата „Заедно за европска Македонија“ е отворена за сите партии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: