Влада: Потребна е добра волја и компромис од двете страни да се дојде до решение за името


2 копии

На билатералната средба меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на Економскиот форум во Давос, прв пат после две децении се откочија процесите кои водат кон достоинствено решение на отворените прашања на Република Грција и Република Македонија како две соседни европски земји. За демонстрираната добра волја од двете страни јавноста беше целосно информирана, соопшти денеска прес-службата на македонската Влада. – Изнаоѓањето взаемно прифатливо решение е можно и за таа цел во тек е преговарачки процес. Потребна е добра волја и компромис од двете страни да се дојде до решение кое ќе ги почитува достоинството и идентитет на граѓаните на двете држави. За секој следен значителен исчекор во текот на преговорите јавноста ќе биде повторно целосно информирана, се наведува во соопштението од Владата
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев и денеска  не откри за која географска одредница се преговара, но повтори дека е оптимист, иако од седумте точки на маса, остануваат уште 4 отворени. - Медијаторот Нимиц го води процесот, тој ги знае во суштина работите кои можат да поминат, кои не можат да поминат кај едната и кај другата страна. Важно е да се гради довербата помеѓу двете страни во функција на решавање на проблемот. Мене ми е драго што се разглобени во суштина сите отворени прашања. Ако тргнеме од некои седум позиции кои беа појдовните точки на разговорите, знам дека веќе е намалено на четири позиции, три се отстранети. Јас верувам дека со политиката на новата Влада многу брзо ќе можат да се отклонат и другите позиции, изјави  премиерот Зоран Заев. Заев и денеска повтори дека се преговара за достоинствено решение,кое не опфаќа промена на уставот и идентитетот. - Веројатно тие беа најлесните, но добро, тоа е сигнал за нас и охрабрување за грчката страна дека е можно да се изнајде решение. Секако, суштинските позиции се многу ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Достоинството и идентитетот се многу важни во преговорите со Грција, истакна меѓу другото премиерот Зоран Заев, одговорајќи на новинарски прашања при денешната посета на Неготино. Тој рече дека нема да изнесува детали, за, како што нагласи, да не излезе дека се преговара преку медиумите. - Медијаторот Нимиц го води процесот, тој ги знае во суштина работите кои можат да поминат, кои не можат да поминат кај едната и кај другата страна. Важно е да се гради довербата помеѓу двете страни во функција на решавање на проблемот. Мене ми е драго што се разглобени во суштина сите отворени прашања. Ако тргнеме од некои седум позиции кои беа појдовните точки на разговорите, знам дека веќе е намалено на четири позиции, три се отстранети. Јас верувам дека со политиката на новата Влада многу брзо ќе можат да се отклонат и другите позиции -изјави Заев. Тој потенцира дека Република Македонија сака решение, а Владата, како што наведе, прави буквално сè, се обидува да гради внатрешен консензус во државата, во функција на ...
| | веќе видена | слични

Од првичните седум појдовни позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три од нив, вели премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите. Тоа според него практично значи дека речиси половина од точките по кои се преговара се затворени, а според Заев тоа се најлесните точки. Премиерот останува на ставот дека нема потреба од интервенции во Уставот и дека добро се знае до каде може да се направат отстапки. Заев вели дека на вчерашниот состанок меѓу министрите Димитров и Коѕијас во Виена, официјално почнаа преговорите, а досегашните напори водеа кон градење на доверба. Сепак според Заев, доколку се најде решение граѓаните ќе го имаат последниот збор, преку референдум. Антонио Крстевски
| | веќе видена | слични

Вчера, во Скопје се одржа седма рунда разговори за името на Македонија Учествуваа делегации од Македонија и Грција, со консултации организирани од министерствата за надворешни работи на двете земји, како и претставници на меѓународни организации вклучени во преговорите. Атмосферата беше конструктивна , велат од МНР. Соработката е договорена и во разни области, вклучително и земјоделството, образованието, здравството, заштитата на населението и други. Следниот круг преговори ќе се одржи во Атина. Во меќувреме Грција ја поздрави изјавата на македонскиот премиер дека неговата земја работи на изнаоѓање на решение името. Атина ја опиша подготвеноста на Зоран Заев за усвојување на географска дефиниција за името како “позитивен чекор”. Меѓу имињата што се разгледуваат се Република Нова Македонија; Република Северна Македонија, Република Горна Македонија; Република Вардарска Македонија и Република Македонија (Скопје). Но, голем дел од грчкото општество не е подготвено за компромис . Во средата, грчката црква ...
| | веќе видена | слични

За спорот за името во изминатите години имам пишувано, само во „Нова Македонија“ околу дваесетина текста, учествувано во дебати и дебатни емисии, правено истражувања и анализи. Моите позиции ги имам изразено во „И Македонија и евроатлантски интеграции“, каде што давам два предлога за процесот: национална сплотеност (политички дијалог) и одложена примена на договорот до моментот на членство во ЕУ. Ентузијазмот за решавање на спорот за името, вообичаено растел пред секој самит на НАТО, но по пропаѓањето на разговорите меѓу Папандреу и Груевски во 2010 година, имаше малку надеж сѐ до геостратегискиот судир во Украина („Спасибо Путин“). Во ноември 2015 г. медијаторот Метју Нимиц, поттикна оптимизам за можно решение во следните 15 месеци, до 2017 година („Спорот за името пред решение?“), бидејќи по многугодишен застој, се чини дека контекстот во меѓународната заедница, Грција и Македонија, се најповолни за решавање на спорот за името. Рокот на Нимиц се одолжи за една година, но повеќето се согласуваат дека првата ...
| | веќе видена | слични

Решение со географска одредница, е одговорот на премиерот Зоран Заев по прозивките на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, македонската страна да излезе со став за решение на долгогодишниот спор со Грција околу името. Ваквиот чекор, кој македонската страна првпат јавно го соопшти откако се интензивираа преговорите за наметнатиот спор за името, според дел од домашната јавност, е смел но и донекаде избрзан потег, бидејќи тој во исто време во недостиг од официјални информации за разговорите, наметнува низа дилеми од типот за која географска одредница станува збор, дали таа ќе се употребува пред уставното име, помеѓу или по него, дали истата таа ќе навлегува во идентитетот и ќе има потреба од промена на Уставот, во чие име се обраќа премиерот, каков е ставот на граѓаните итн. Истовремено во јавноста неофицијално веќе неколку недели кружат пет идеи што посредникот Нимиц наводно ги ставил во игра и тоа: „Република Горна Македонија“, „Република Северна Македонија“, „Република Вардарска Македонија“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Досегашната фаза на разговори, која била само во доменот на разгледување на предлог-рамката на посредникот Нимиц и позициите на двете земји, сега ќе продолжи чекор напред. Можни се и почести средби на министерско ниво. Од идната недела почнува сериозен преговарачки процес за надминување на разликите во спорот за името. Најавена е нова средба на министерско ниво во рамките на процесот за преговори под посредништво на медијаторот Метју Нимиц. Засега се уште нема попрецизни податоци за датумот и местото каде ќе се сретнат шефовите на дипломатиите на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас, освен дека средбата ќе биде на европско тло. Од Владата велат дека средбата транспарентно ќе биде најавена кога ќе се договарат деталите. Според дипломатски извори, не е исклучена и можноста двајцата министри да се сретнат на маргините на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија - Гимних 2018, кој се одржува на 15 и 16 февруари во Софија. „Следуваат средби во ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера премиерот на СДСМ Зоран Заев најави дека се подготвени за географска одредница за името, со реакција се јавија претседателот Иванов и опозициска ВМРО-ДПМНЕ.Тие реагираат дека зборот „подготвени сме“ се однесува само на владата но не и на целиот државен врв. Претседателот Ѓорге Иванов не е информиран за каков било постигнат договор меѓу македонскиот и грчкиот премиер од нивната средба во Давос, на кој договор се темелат јавните изјави на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, информираат од Кабинетот на Иванов. На информативната средба одржана во Клубот на пратеници на 27 јануари 2018 година, нагласуваат, присутните беа информирани за предложените идеи на медијаторот Метју Нимиц во рамки на процесот што се води под покровителство на Обединетите нации. – При информирањето за исходот од средбата во Давос не се спомена каков било постигнат договор или, пак, спогодба за којашто сега јавноста ја информираат грчки претставници. Македонскиот претседател останува на јавниот став ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Претседателот Ѓорге Иванов не е информиран за каков било постигнат договор меѓу македонскиот и грчкиот премиер од нивната средба во Давос, на кој договор се темелат јавните изјави на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, информираат од Кабинетот на Иванов. На информативната средба одржана во Клубот на пратеници на 27 јануари 2018 година, нагласуваат, присутните беа информирани за предложените идеи на медијаторот Метју Нимиц во рамки на процесот што се води под покровителство на Обединетите нации. - При информирањето за исходот од средбата во Давос не се спомена каков било постигнат договор или, пак, спогодба за којашто сега јавноста ја информираат грчки претставници. Македонскиот претседател останува на јавниот став искажан по таа средба, а во очекување Владата да ги информира граѓаните на Република Македонија за преземените активности на владините претставници, по однос на ова прашање, посочуваат од Кабинетот на Иванов.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 746 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 174 | | | веќе видена

Уше од самиот почеток на следната недела нашата држава ќе подпадне под влијание на СИЛНО југозападно воздушно струење па така особено од среда кон нашата ...
сите 167 | | | веќе видена

Кисела Вода гласаше за кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова. Според податоците до кои дојде Република, таму е висока предноста за ...
сите 254 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Влада: Потребна е добра волја и компромис од двете страни да се дојде до решение за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: