Пушков: Пристапувањето во НАТО би значело крај за алијансата


Рускиот сенатор Алексеј Пушков изјави дека пристапувањето на Русија во НАТО би значело крај за алијансата. - Пристапувањето на Русија во НАТО не е можно. САД го создадоа НАТО за себе и против Русија и во тоа е суштината. Пристапувањето на Русија во НАТО би значело крај за алијансата – напиша Пушков на својот профил на „Твитер“. Претходно „Политико“ објави дел од интервју што претседателот на Русија, Владимир Путин, му го дал на Оливер Стоун за телевизијата „Шоутајм“. Во него рускиот претседател рече дека на еден од последните состаноци со Бил Kлинтон, додека тој беше претседател на САД, му рекол дека можеби би можеле да ја разгледаат можноста Русија да влезе во НАТО. Според Путин, Kлинтон одговорил дека не би имал ништо против тоа. Истовремено, целата делегација се вознемирила. Според мислењето на рускиот претседател, сега, сепак, НАТО станала надворешнополитички инструмент на САД во кој нема сојузници, туку само вазали. - Kога една земја ќе стане членка на НАТО, многу ~ е тешко да се спротивстави на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска ќе престојува во прва официјална посета на Брисел, каде ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск, високата претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК, Федерика Могерини, со комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, како и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. - Целта на првата посета на Брисел по преземањето на должноста е Владата да ја потврди својата целосна посветеност на интеграците во ЕУ и НАТО, како стратешка цел на земјата и да ги презентира реформските приоритети во владината агенда за враќање на државата на патот на евроатланските интеграции, соопшти службата за информирање на Владата. Заев ќе биде придружуван од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Во пресрет на посетата порачува дека како премиер длабоко ги цени пораките за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Премиерот Зоран Заев денеска во Брисел ќе се сретне со високи претставици на ЕУ и НАТО, во прва официјална посета по преземањето на должноста, чија цел е Владата да ја потврди својата целосна посветеност на интеграците во ЕУ и НАТО, како стратешка цел на земјата и да ги презентира реформските приоритети во агендата на Владата за враќање на земјава на патот на евроатлансите интеграции. Премиерот Зоран Заев, кој е придружуван од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, во седиштето на Европската Комисија и на Европскиот Совет во Брисел ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Донал Туск, со високата претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК, Федерика Могерини, и со комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан. Владината делегација ќе има средба и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. “Како ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Демократскиот сојуз смета дека силната надворешна поддршка на новата Влада за реформи, клучни за членство во НАТО и започнување на преговорите со ЕУ, неопходно е да се обезбеди и внатрешно единство на сите политички партии. Имено,поддршката на реформската Влада од Европската Унија, НАТО и САД за реформи во службите за безбедност и правосудниот систем, како и најавите за финансиска и стручна помош за малите и средни компании и изградба на инфраструктурни капацитети (енергетски системи од обновлива енергија и сл.) е добра основа за вклученост во реформите на сите партии, невладиниот-граѓански сектор, експертите и медиумите. Очекуваме досегашните внатрешни опструкции и блокади за влез во ЕУ и НАТО да бидат поразени и конечно Македонија да се придвижи кон европските стандарди и вредности и отвораат перспективи за сите граѓани. Прв тест за сите партии ќе биде и обезбедување на законски услови за продолжување на мандатот за работа на СЈО, формирање на судски одел кој ќе постапува по предметите на СЈО, како и ...
| | веќе видена | слични

Прво решение за името, па потоа влез во ЕУ и НАТО, порача првиот човек на грчката дипломатија Никос Коѕиас. На само три дена пред средбата со неговиот македонски колега Никола Димитров, Грција испрати порака дека не отстапува од своите ставови и нема да потклекне под притисоците за прием на Македонија во НАТО под времената референца. „На средбата ќе дискутираме за тоа како можеме да ги развиеме нашите врски, имаме предлози за дополнителни мерки за градење доверба и да дискутираме за тоа како може да разговараме за спорот за името. Нема да зборуваме за името, туку ќе зборуваме за методот.“ – изјави Коѕиас. Делегација на македонската влада предводена од премиерот Зоран Заев, утре патува на средби во Брисел со високи претставници на ЕУ, како Доналд Туск, Фредерика Могерини и Јоханес Хан. Средба е закажана и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Аналитичарите очекуваат по овие средби да биде повтрдена поддршката на меѓународната заедница. „Она што јас лично го очекувам во наредните 3 до 6 месеци е ...
| | веќе видена | слични

Оптимизам пред средбите на премиерот Заев во Брисел со врвот на НАТО и Европската унија. Експертите ја поздравуваат најавената средба со генералниот секретар на алијансата, Столтенберг, велат ова е за прв пат по подолг период позитивна вест за Македонија. Очекуваат шанса за брз напредок на земјава во НАТО. Никола Дујовски, универзитетски професор, смета дека не треба да се шпекулира со можен датум, вели тоа е повеќе прашање на формалност, отколку на суштина. „Доколку Грција се согласи Македонија да биде член на НАТО под привремената референца, тие ќе се повикаат на заклучокот од Букурешт пред десетина години, кога рекоа дека единствената пречка е прашањето за името со Грција, доколку тоа се надмине, Македонија може да очекува покана за членство веднаш, ма видовме од искуството со Црна Гора дека не е потребен долг временски период, , многу е реално, доколку се одоброволи Грција, а сега веќе расположение во НАТО ина, можно е да се очекува дека државата во најмала рака барем ќе напредува кон членство во НАТО“, ...
| | веќе видена | слични

Целта на првата посета на Брисел по преземањето на должноста е Владата да ја потврди својата целосна посветеност на интеграците во ЕУ и НАТО, како стратешка цел на земјата и да ги презентира реформските приоритети во владината агенда за враќање на државата на патот на евроатлантсите интеграции, соопшти денеска службата за информирање на Владата. Заев ќе биде придружуван од вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Во пресрет на посетата порачува дека како премиер длабоко ги цени пораките за поддршка на новата Влада кои деновиве ги добил од челниците на ЕУ и НАТО. - Сите без исклучок гледаат голема надеж во мојот Кабинет и во новата влада да ја врати земјата на европскиот пат. Тоа за нас е дополнителен мотив веднаш да се зафатиме со реформските процеси што сме ги ветиле пред граѓаните и пред нашите пријатели во Брисел да претставиме конкретна реформска агенда, која ќе ги деблокира процесите за ...
| | веќе видена | слични

Итна акција на НАТО во Македонија, во Брисел сковаа план кој ќе го разбие руското влијание во регионот, а се треба да биде готово во пролетта 2018 година, пишува Јутарњи лист. Весникот пишува дека планот е скован во Брисел, а Македонија ќе го користи името ФИРОМ во НАТО, до влезот во ЕУ и решавање на спорот со Грција. Доаѓањето на Зоран Заев на премиерската позиција може да доведе до решавање на клучните пречки за влез и интеграција во ЕУ. Станува збор за спорот за името со Грција. Атина не сакала да ги укине визите за бивша Југославија заради постоењето на Република Македонија. Грција тоа го толкуваше како територијална претензија. По распаѓање на Југославија, името на Македонија стана прашање за сите прашања за Грција која воведе дури и копнена блокада, пишува Јутарњи. Потоа ретерираше, но остана на ставот дека Македонија не може да биде членка на ЕУ и НАТО. Скопје не беше подготвено да прифати влез во тие асоцијации како ФИРОМ, пишува Јутарњи. Целиот текст можете да го прочитате тука .
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватскиот весник ,,Јутарњи лист" во последното издание посвети текст на политичката сосотојба во Македонија, во светло на неодамнешното приклучување на Црна Гора кон НАТО сојузот. Според овој весник, НАТО планира истото тоа да го направи и со Македонија, а акцијата за нејзино приклучување кон Алијансата треба да заврши во 2018 година. Весникот пишува дека се работи за ,,итна акција што е испланирана во Брисел, со цел растурање на руското влијание во регионот". Како еден од договорите што е дел од проектот, е влегувањето на Македонија во НАТО под референцата БЈРМ, а спорот за името со Грција треба да се реши до зачленувањето на Македонија во ЕУ. Јутарњи лист наведува дека стагнацијата на Македонија кон Евро-атлантските интеграции беше условена од однесувањето на Атина да не се содржи името Македонија во ниту една варијанта во официјалното име на државата. Имено, Грција смета дека таа единствено има право на тоа име. Со промената на власта во Македонија и инсистирањето на Западот, Атина и Скопје ги ублажија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зошто НАТО Алијансата наеднаш стана заинтересирана за прием на Македонија во нејзиниот апартман, кога ја имаше таа можност 2008 година во Букурешт. Тогаш екс претседателот на САД Џорџ Буш инсистираше за прием на Македонија, но Грција тој предлог "го ишамара", а Дора Бакуљани стана победникот на тој НАТО самит.Фарсата околу Букурешкиот НАТО покажува колку стратезите и експертите го "испуштиле" тој момент кој пак во дадените сегашни околности малку потешко тешко ќе ја имаат репризата од Букурешт.Македонија нитуе голема а уште помалку моќна земја да ги елиминира калкулациите на НАТО. Македонија исто така нема категоричен став за опрерделувње кон едната или другата страна. Во целата таа невралгична еуфорија едно е сигурно, во овој момент Македонија е интерес, можеби не круцијален, но сепак интерсе за двете сили.Ригидноста на Западот кон Балканот особено кон Македонија во суштина била стратегија која ќе ја применат во момент кога тоа ним најмогу им одговара... а тоа токму сега и се случува.НАТО го заокружи своето ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 127 | | | веќе видена

Полицијата на округот Билфилд ги замолила очевидците на несреќата во која загина Шабан Шаулиќ да се јават како би сведочеле за судирот, во кој настрада ...
сите 190 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пушков: Пристапувањето во НАТО би значело крај за алијансата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: