„Десет дена Крушевска Република“ прогласен за проект од национален интерес за културата

3 копии

Министерството за култура ја прогласи манифестацијата „Десет дена Крушевска Република“ за проект од национален интерес во културата во 2018 година, информираат од крушевската локална самоуправа. Изборот го вршат надворешни комисии ангажирани од Министерството за култура од сите поднесени проекти. Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски порача дека ова е уште една потврда за поддршката што централната власт ја дава на Крушево. – Уште еднаш видовме дека државата силно стои зад општина Крушево и она што го работиме. Оваа поддршка мораме максимално да ја искористиме и очекувам во иднина поддршката да се зголемува, вели Христоски. Министерството за култура оддели 500.000 денари за одржување на годинашното издание на манифестацијата „10 дена Крушевска Република“. КУРИР
| | веќе видена | слични
2 копии

Со мотор вреден неколку десетици илјади евра, Зоран Заев денес пристигнал на именден кај градоначалникот на Крушево Томе Христоски. Инаку, денес се прославува „Томина Недела“, или т.н. Втор Велигден. Зоран Заев на мотоцикл дојде од Струмица во Крушево, каде му беше гостин на градоначалникот Томе Христоски, по повод неговиот именден. Заев пристигнал со поголема група на моторџии и направиле обиколка низ градот, додека Христоски ги придружувал во автомобил за време на обиколката. – објави Фокус. Заев го посетил и гробот на Тоше Проевски. За луксузот, односно моторот од 30 илјади евра на премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил искоментира и Ивор Мицковски кој напиша дека по овој чалам со кој се „покажа“ Заев тој неможе да објаснува како со оданочување на тој што заработува илјада евра ќе се обезбедела социјална помош. -Вас со ваквите мотори треба да ве оданочиме на 30-40 проценти, пишува Мицковски.
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев на моторцикл со поголема група на моторџии пристигнал во Крушево, како гостин на градоначалникот Томе Христоски, по повод неговиот именден. Моторциклот БМВ, од моделот K 1600 GT/GTL Excl, од застапниците во Македонија се продава по цена од 29.990 евра и важи за еден од најскапите и најексклузивни моторцикли на пазарот. Премиерот Заев овој моторцикл не го пројавил во неговиот анкетен лист во Државната комисија за спречување на корупција, по што се поставува прашањето дали тој крие имот или можеби овој моторцикл го позајмил од некого за денешниот настан, за што според Законите во Република Македонија, потребно е полномоштво.
| | веќе видена | слични
7 копии

Премиерот Зоран Заев на мотоцикл дојде од Струмица во Крушево, каде му беше гостин на градоначалникот Томе Христоски, по повод неговиот именден. Заев пристигнал со поголема група на моторџии и направиле обиколка низ градот, додека Христоски ги придружувал во автомобил за време на обиколката, пишува Фокус . -Станува збор за приватна посета, и ми беше голема чест што премиерот Зоран Заев ми беше гостин на мојот именден. Го посетивме вечното почивалиште на Тоше Проески, го разгледавме градот, низ крушевските улици тој го возеше моторот, а јас бев во автомобил. Неговата посета за мојот именден беше сосема случајна, и сега на шега велам дека во иднина ќе треба и кај други градоначалници да оди на именден, да не замерат – вели Христоски. Пред неколку дена тој и премиерот имаа средба со легендарниот словенечки скијач Бојан Крижај. Oд страна на Крижај за време на средбата биле предложени идеи за искористување на природните потенцијали на Крушево, како за зимските спортови, така и на полето на енергетиката, преку ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев, денеска беше забележан како го користи слободното време со неговата голема пасија, моторите. Премиерот со поголема група на моторџии беше во приватна посета на Крушево, на гости кај градоначалникот Томе Христоски кој го прославувал својот именден. Премиерот Заев со групата моторџии го посети и гробот на музичката ѕвезда Тоше Проески. Тој фотографиите ги објави на својот фејсбук профил.
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Зоран Заев, по подолго време е забележан како го користи слободното време со неговата голема пасија, моторите и со поголема група на моторџии бил во приватна посета на Крушево, на гости кај градоначалникот Томе Христоски кој го прославувал својот именден. Инаку, Заев заедно со групата на моторџии направиле и обиколка на Крушево, како и на гробот на македонската музичка легенда Тоше Проески. Сликата веќе стана многу популарна на социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични

На средбата, на која гостин беше и Томе Христоски - Градоначалник на општина Крушево, беа предложени одлични идеи од господинот Крижај за искористување на природните потенцијали на Крушево, како за зимските спортови, така и на полето на енергетиката, преку изградба на парк на ветерници за производство на електрична енергија.
| | веќе видена | слични

Изборот го вршат надворешни комисии ангажирани од Министерството за култура од сите поднесени проекти. Градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски порача дека ова е уште една потврда за поддршката што централната власт ја дава на Крушево. - Уште еднаш видовме дека државата силно стои зад општина Крушево и она што го работиме. Оваа поддршка мораме максимално да ја искористиме и очекувам во иднина поддршката да се зголемува, вели  Христоски. Министерството за култура оддели 500.000 денари за одржување на годинашното издание на манифестацијата „10 дена Крушевска Република“. 
| | веќе видена | слични

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 676 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 230 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 114 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 744 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Десет дена Крушевска Република“ прогласен за проект од национален интерес за културата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: