Заев денеска на средби со граѓаните на Чаир


Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска е помеѓу граѓаните на Чаир, а ќе има средба и со Здружението на еснафи од Старата скопска чаршија, информира СДСМ. По таа средба, Заев ќе ја посети Стара чаршија а потоа и Бит Пазар, каде ќе се среќава со граѓани.
| | веќе видена | слични

Лидерот на опозиционата СДСМ денеска во Битола на средба со граѓаните.Тој истакна дека денеска се тука со сите претседатели на Комисиите во партијата кои разговараат со граѓаните за нивните потреби со цел да ја изградат платформата за периодот пред кој се исправени.Разговараа и со граѓаните со телесен инвалидитет со цел да ги увидат нивните проблеми
| | веќе видена | слични
3 копии

Со голема почит и силно изразена поддршка за промени, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, беше пречекан од граѓаните, занаетчиите, дуќанџиите и пазарџиите од Бит пазар и Старата скопска чаршија. Видливо беше задоволството од посетата на претседателот на СДСМ. Срдечни поздрави и охрабрувачки пораки да продолжи по патот на вистината, правдата и правичноста, на патот што треба да донесе промени, нормализација и економски напредок на државата. Занаетчиите, дуќанџиите и пазарџиите се жалат дека прометот постојано им опаѓа. Сите чувствуваат дека народот нема пари, едвај крпи ден за ден, дека економијата тоне. Потребни се промени. „Со оваа власт, со овие ајдуци не оди. Ќе ги менуваме„ рече еден од продавачите на Бит пазар. „Со тебе сме Зоки“ довикна друг. Заедно ќе ги менуваме работите. Вака повеќе не оди. А оној којшто се огрешил, ќе одговара пред законите“ возврати претседателот на СДСМ, Зоран Заев. „Ова заедно што го започнавме заедно да го истуркаме до крај. Да си ја нормализираме државата и да отвориме пат за ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на посетата во Старата скопска чаршија и Бит пазар порача пред граѓаните дека работите во државата ќе се менуваат со вклученост на народот. - Заедно ќе ги менуваме работите. Вака повеќе не оди. А оној којшто се огрешил, ќе одговара пред законите, им порача Заев на граѓаните. Тој бил пречекан со почит и силно изразена поддршка за промени, од страна на граѓаните, занаетчиите, дуќанџиите и пазарџиите од Бит пазар, соопштува СДСМ. - Ова заедно што го започнавме заедно да го истуркаме до крај. Да си ја нормализираме државата и да отвориме пат за економски напредок. Да создадеме услови за достоинствен живот за сите, додал Заев. Занаетчиите се пожалиле на лошите економски услови, големите давачки, високите казни и побарале нови политики кои ќе значат подобрување на условите за работа и развој на занаетчиството. - Малите и средните претпријатија, во коишто е и занаетчиството, се иднината на државата. По тоа се разликува нашиот концепт од оној на власта. Ние се залагаме за директната ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера беше во посета на Старата скопска чаршија и Бит Пазар. Погледнете како помина неговата посета: Поврзано: (ВИДЕО) Заев: Власта не мрдна со прст за занаетчиите, Старата скопска чаршија го нема интересот од власта
| | веќе видена | слични
6 копии

Денеска имаме посебна чест да бидеме на местото коешто е душата, срцето на главниот град Скопје, било, ќе биде и секако, и денеска останува малку понижено и со наведната глава, но секако ја испраќа онаа суштина којашто секогаш Старата скопска чаршија ја имала за главниот град на нашата земја. Разговараме денеска, генерално, за проблемите на занаетчиите, на угостителите, на еснафот. Старата скопска чаршија е едно огромно, културно, историско богатство. Една вредна традиција. Еден симбол на мултиетничноста, соживотот, соработката, трговијата, дејноста. Била од секогаш едно од местата коишто генерирале квалитетни работни места, за генерации, да ги наречам, мајстори, генерации помлади како калфите, чираците и секој ден се градело надеж на иднина за генерациите коишто доаѓале после сегашните генерации. Денес Старата скопска чаршија во неколку аспекти е понижена, со наведната глава. Не е местото коешто го заслужува. Денеска Старата скопска чаршија ја нема во делокругот на она што значи интерес на власта. ...
| | веќе видена | слични

Мораме да ги афирмираме занаетите, да ги поддржиме директно, со нивните потреби, да ги заштитиме пред инспекциите коишто робусно, согласно брзите закони во Парламентот многу лесно казнуваат, а со тоа и затвораат цели дејности, цели објекти и луѓе остануваат без плати. Мораме да имаме разбирање заради тоа што предноста на оваа наша мала земја не се огромните корпорации. Вредноста на нашата земја се малите компании во коишто спаѓаат и малите дејности, како што е занаетчиството, а еден дел и угостителството, коешто е овде, изјави лидерот на опозициониот СДСМ, Зоран Заев по денешната средба со занаетчиите во Старата скопска чаршија. - Разговаравме како туризмот од секогаш, во минатото во Скопје, тргнувал од Старата скопска чаршија. Ред е да продолжи таа традиција заради тоа што, ова богатство коешто го има овде е огромен репрезент на нашата посебност како Република Македонија.Разговаравме за можноста за учество на здружението Еснаф, од Стара скопска чаршија, во парламентарните расправи, преку комисиите, директно ...
| | веќе видена | слични

Шапкарот Абдула Мустафа работи во Старата скопска чаршија веќе 50 години. Не верував дека ќе дојде време да се жалам и да станам песимист ама состојбата е страшна. На времето во чаршијата имаше стотици занаетчии, сега може да се избројат на прсти, а и тие едвај опстануваат, раскажува Мустафа. Вели, ниту една власт до сега не презема вистински мерки за заживување на занаетчиството. - Јас што фајде имам што плаќам давачки, кога не можам да егзистирам. Занаетот нема да умре по мојата смрт, јас уште сум жив, а занаетот умира. Не можам да егзистирам, ќе мора да затворам. На кого да продавам? Моите капи се за глави, а глави немаме во чаршијата. Вели дека месечно за давачки кон државата плаќа паушал од 100 евра. Ако работите не се сменат, занаетчиството во чаршијата целосно ќе изумре, револтиран е Мустафа. - Годишно државата да фрли 20.000 евра како на сиромаси и да не ослободи од тие обврски. Се отвораат приватни фабрики од Италија или не знам од каде и тие ако вработат неколку луѓе добиваат по 6000 евра за секој. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 453 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 153 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 72 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев денеска на средби со граѓаните на Чаир

Од:
До кого (е-маил):
Порака: