Грчката влада објави што се преговарало во Виена: Сакаме едно име и уставни измени


Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото државно радио. – По вчерашната средба преговорите продолжуваат врз база на рамката што беше поставена со нашите соседи. Оптимисти сме дека ќе успееме да постигнеме заемно прифатливо решение. Сепак, не сакам во овој момент да предвидам ништо. Работиме во насока да се постигне договор за сложено име што ќе важи за сите и за севкупна употреба, за што предуслов е уставна ревизија кај соседот, особено во однос на уставното име, рече Димитрис Ѕанакопулос за грчкото радио. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, портпаролот на грчката Влада, како што кажа, не сакаше да ги коментира техничките детали од преговорите, особено во однос на тоа дали нацрт спогодбата и е доставена на македонската страна.
| | веќе видена | слични
12 копии

Градењето заемна доверба и гаранцијата дека решението ќе биде конечно и ќе ги заштити достоинството и идентитетот на двете страни, се најважните делови од преговарачкиот процес, вели македонскиот премиер Зоран Заев во изјава за грчката новинска агенција АНА-МПА. Заев истакнал дека Скопје нема иредентистички аспирации и според државната агенција, додал дека „Алексис Ципрас е искрен и верува дека решението на проблемот со името ќе биде добра разврска за неговата земја“, јавува дописникот на МИА од Атина. – Градењето доверба меѓу двете страни – она што го правиме сега – и како ќе им гарантираме и на двете страни дека конечното решение ќе биде засекогаш, дека ќе ги заштити достоинството и идентитетот на двете страни, е најважниот дел од процесот, рекол премиерот Заев за АНА-МПА за врме на неговата официјална посета на Берлин. Во однос на тоа дали постои можност да се постигне решение до следниот НАТО Самит во јули, Заев вели дека постојат разликите во прашањето за името, но постои и можност за решение, со ...
| | веќе видена | слични

Заев истакнал дека Скопје нема иредентистички аспирации и според државната агенција, додал дека „Алексис Ципрас е искрен и верува дека решението на проблемот со името ќе биде добра разврска за неговата земја“, јавува дописникот на МИА од Атина. - Градењето доверба меѓу двете страни - она што го правиме сега - и како ќе им гарантираме и на двете страни дека конечното решение ќе биде засекогаш, дека ќе ги заштити достоинството и идентитетот на двете страни, е најважниот дел од процесот, рекол премиерот Заев за АНА-МПА за врме на неговата официјална посета на Берлин. Во однос на тоа дали постои можност да се постигне решение до следниот НАТО Самит во јули, Заев вели дека постојат разликите во прашањето за името, но постои и можност за решение, со гаранции за народот, а не само за политичарите. - Постои можност да најдеме решение, но само ако изградиме доверба и ги дадеме неопходните правни гаранции во преговарачкиот процес во однос на она што ќе биде прифатено од народот, а не прифатено само од Заев и Ципрас ...
| | веќе видена | слични

Тековнава недела е исполнета со засилена дипломатска агенда на домашен и надворешен план во чиј главен фокус ќе се најде спорот со Грција за името. Така, во интервал од само неколку дена Македонија е домаќин на високи политичари и амбасадори од Европската Унија и регионот, но исто така се најавени средби на највисоко ниво и надвор од државата. Дипломатскиот маратон го отвора премиерот Зоран Заев, кој денеска веќе е во посета на Берлин и на средба со германската канцеларка Ангела Меркел како и со претседателот на Германија, Франк Валтер Штајнмаер.Веќе кон крајот на седмицата во посета на Скопје пристигнува и шефот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, каде што веднаш по него, според најавите, пристигнува и шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Потврда дека ЕУ и особено Германија подиректно се вклучуваат во процесот на надминување на спорот е и последниот телефонски разговор помеѓу Ципрас и Меркел во врска со ова прашање, пред средбата на германската канцеларка со Заев. Ваквата засилена динамика на ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за надворешни работи до крајов на месецов има намера да му донесе нацрт-договор на македонскиот колега со содржина од седум точки, напишани на 20 страни. Ова го потврдил Коѕијас за грчка телевизија Алфа, а веста веќе експресно се прошири на балканските медиуми. Пакетот го содржи и идентитетското прашање и промената на Уставот. – Моите пријатели во Скопје, сметаат дека нема потреба од промена на Уставот. Тоа не може да го направат сега, немаат мнозинство. Сепак, веруваме дека за договорот, што ќе донесе долгорочна стабилност и консолидација со оваа земја, потребни се уставни измени, во спротивно- оставаме простор за спорови во иднина, рече Коѕијас. Објаснувајќи ги разликите меѓу Скопје и Атина во врска со предлозите, Коѕијас, рече дека се прифаќа име кое нема да се преведува на ниеден друг јазик, со географска одредница. – Или Горна Македонија, Вардарска Македонија или Македонија – Вардар. Разговараме. Називот да биде на латиница, на англиски од каде ми се преведувало на сите јазици, мислам ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Се интензивираат преговорите на министерство ниво за решавање на спорот за името по најавите за доаѓањето на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Македонија. Од македонското Министерство за надворешни работи за МИА соопштија дека Коѕијас ќе дојде во Скопје до крајот на февруари или почетокот на март, а не како што претходно најавија грчките медиуми, во текот на неделава. Како причина за пролонгирањето на посетата на Скопје се наведуваат згуснатите и веќе претходно договорени агенди на двајцата министри, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Претходно, грчката телевизија „Алфа“ објави дека шефот на грчката дипломатија во следните денови ќе дојде во Скопје. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори, вели дека започнува клучна недела за преговорите, а Коѕијас на неговиот македонски колега ќе му ја достави нацрт-спогодбата што ја подготвува грчката страна. Оптимист дека ќе се најде решение до Самитот на НАТО е и македонскиот премиер Зоран Заев, кој во ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот премиер Зоран Заев во интервју за австриското државно радио ОРФ, вели дека е умерен оптимист во врска со решавањето на спорот за името со Грција. Можно е решение до самитот на НАТО во јули, вели Заев. За идентитетот воопшто не се разговара во преговорите за спорот за името со Грција, вели во интервју за австриското радио ОРФ, македонскиот премиер Зоран Заев. „Мене ми е драго што во седумте точки нема тема идентитет. Тоа е добро затоа што идентитетот е лично чувство. Тоа прашање не може да се смени ни со гласање во парламентот, ниту на референдум“, вели Заев во разговорот. Тој натаму објаснува дека проблемот на Грција „е со името на државата“ и доколку тој спор се реши конечниот збор ќе го имаат македонските граѓани на референдум. Во однос на можното решение, Заев вели дека е „претпазлив оптимист“, и дека „е можно преговорите да бидат завршени до самитот на НАТО во јули“ годинава. Самитот на Алијансата се одржува на 11 и 12 јули во Брисел, а македонскиот премиер вели дека Македонија веќе има ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев е оптимист дека до Самитот на Алијансата, ќе се реши спорот за името со Грција, а земјава ќе добие покана за членство. - Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите до самитот на НАТО во јули. Имаме автоматска покана, што значи дека членките на НАТО ќе почнат со ратификација на нашето пристапување, откако ние и Грција ќе најавиме дека спорот е решен, изјави Заев интервју за австриската радиостаница ОРФ, што го пренесе Ројтерс. Одблокирање на македонските евро-атлантски интеграции побара претседавачот со Минхенската безбедносна конференција и поранешен германски амбасадор во САД, Волфганг Ишингер. - Патот на Македонија кон ЕУ и НАТО треба да се одблокира. Тоа требаше одамна да биде сторено, напиша Ишингер на твитер, коментирајќи го твитот на министерот Димитров дека по долго чекање време е за пробив на земјата во ЕУ и НАТО. Продолжување на засилените преговори и контакти меѓу шефовите на дипломатиите од двете земји, најави грчката телевизија Алфа, која повикувајќи се на владини ...
| | веќе видена | слични

Симболично со првиот лет на новата линија после неколку години откако е сменето името на Аеродромот во Скопје се очекува во наредните две недели во Македонија да допатува шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас . Дел од грчките медиуми пренесуваат дека Коѕијас во Скопје треба да го донесе и официјалното предлог решение за името но со него во пакет и уставните промени на кои инсистира грчката страна. Од МНР потврдуваат дека ја очекуваат посета на Коѕијас во Скопје но велат тоа најверојатно би било кон крајот на месецот или почетокот на март. Во краткото објаснување наведуваат. „Шефот на грчката дипломатија Коѕијас доаѓа во Скопје до крајот на овој месец или почетокот на март. Како причина за пролонгирање на посетата на Скопје се наведуваат згуснатите и веќе претходно договорени агенди на двајцата министри Никола Димитров и Никос Коѕијас“, велат од МНР на Република Македонија Грчкиот министер за надворешни работи во неодамнешната изјава за ЕРТ но и за други грчки медиуми веќе најави дека следната ...
| | веќе видена | слични

Жан Клод Јункер во недела ќе допатува во Скопје. Првиот човек на Европската комисија во Македонија ќе се задржи само неколку часови, брифираат дипломатски извори за ТВ21. Сигурна е средбата со премиерот Зоран Заев, но не е потврдено дали Јункер ќе се сретне и со другите политички фактори во земјата. Заев и Јункер ќе оддржат заедничка прес конференција на која ќе ги презентираат заклучоците од средбата а се очекува претседателот на Европскиот парламент да испрати охрабрувачки тонови за напредокот на земјата кон евроинтегративниот пат. Неколку денови по Јункер, во Скопје според најавите ќе допатува шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Со себе според очекувањата тој ќе го донесе и нацрт документот кој подолг период најавува дека ќе го достави до Заев и Димитров. Пред неколку денови Коѕијас во интервју за грчката телевизија Алфа, изјави дека документот содржи дваесетина страници а се однесува на името, опсегот на употребата, идентитетот, националноста и јазикот. Ставот на Атина според него е име напишано ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката влада објави што се преговарало во Виена: Сакаме едно име и уставни измени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: