„Заедно под едно сонце“ – спектакуларна прослава за независноста

Никола Крстиќ -Македонија, Македонија! – извикуваа граѓаните. Од најмладите до највозрасните, од иднината на татковината до оние што ги вградиле сите свои надежи, знаење и љубов во нејзината изградба. Сите со радост на лицата и со гордост во срцата. Воодушевување додека пред нив парадираа симболите на државноста. -Ќе ни кажеш како ти се допадна парадата? -Многу убаво. -Што најмногу ти се допадна? -Војниците. -Ова е среќен ден за сите во Македонија, а најмногу за постарите. -Јас се чувствувам пресреќна и ги поздравувам сите Македонци каде и да се и им го честитам празникот – велат анкетираните. „Обединети под едно сонце“ прославивме 20 години самостојна, суверена и независна Македонија. Но заедништвото и сплотеноста за клучните прашања да не бидат само мото и фраза, туку реалност; порачаа и државниот врв и академската јавност. „Како секоја божествена среќа, преубаво, не треба да биде поврзано ни со тоа кое е што, треба да се има покрај чувства и свест”, изјави академик Радован Павлоски. „Ако еден ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 286 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Заедно под едно сонце“ – спектакуларна прослава за независноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: