Единствен македонски музичар во Русија

Во Македонија има песни „позајмени“ од СССР или од сегашна Русија многу, многу песни, и сами не можете да претпоставите колку. Јас лично приближно знам, но ова е веќе широка тема и опасно е да ја отвориме Еден од македонските рокери во осумдесеттите години, Вили Котовски од Охрид, денес со адреса на живеење во Русија, ова лето, во својот град Охрид, подготвува настап, на која присутните ќе ги потсети на целиот свој репертоар. Во поранешна Југославија препознатлива беше неговата рок-балада „Не дам те“, учесник беше на сите наши поп и рок фестивали, а е и основач и директор на „Канео фест“, кој прв ги подржуваше младите таленти. Пред 20-ина години сними и касета во продукција на МРТВ, а пред тоа има и касета снимено во Русија. Сега, повеќе години работи и музицира во Саратов, Русија, како единствен Македонец кој живее од музика во Русија. „Во Русија живеам пет години континуирано, но и пред тоа секоја година престојував по некој месец овде, од 1984 година. Живеам на реката Волга или поточно на 100 метри од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Веќе неколку дена популарниот водител Ване Маркоски го снема од телевизискиот и радискиот етер, а на негово место во емисијата „Вип сезона“ се појави водителката Јелена Спенџарска. По тој повод Ване се почувствува повикан да и ја открие на јавноста причината за тоа, односно дека периодов се справува со здравствени проблеми. Во својот статус кој го напиша на Фејсбук, вели дека деновиве се изнаслушал разни шпекулации за себе, но среќен е поради тоа што здравствената состојба му е стабилна. Не сакав да го пишам ова, но, после емисијата денеска, каде ве дружеше мојата колешка Јелена, морам вака да одговорам, бидејќи ова е најмалку што можам да го направам за луѓето кои ги сакам и ме сакаат: Ви благодарам од се срце за грижата и пораките, посебно изминатиов час. Добро сум и ќе бидам добро. Се случи, мала компликација со здравјето, најверојатно поради лоша храна, можеби поради невниманието каде јадам или пијам … но веќе се е во ред. Важно сум здрав како дрен! Со денови бев во исчекување да знам што точно се ...
| | веќе видена | слични

Али Ахмети, веќе ја кажа својата “беса”, Касими и БЕСА сеуште не се изјасниле, или, барем, јас не сум чул, за Алијансата на Aлбанците на Села, знам дека не сакаат ниту да слушнат, ама, макар и сам, ја поддржувам намерата на веќе извесниот мандатор и наш иден премиер, Зоран Заев да оди во вилата на Долно Водно. Тоа е исправен, државнички став и покрај сето зло што му ги нанесе нему лично и на државата. Тоа не е никакво понижување за Заев, туку конечен морален пораз на Прецедателот! Со која совест ќе го погледне Зорана во очи, со раните на челото? И штом веќе не се одважи “таткото на сите грагани” да појде, да види дали е Села сеуште жив (односно дали сеуште не умрела Македонија!?), предлагам, кога тој ќе излезе од болница, него и неговиот спасител, Абдулфетах Алими, да ги поздравиме како “херои на нашето време!”. Лугето ја сакаат слободата за да изберат каде ќе ги одведат нивните чекори! (Пауло Кујелјо). Не да се види со човекот, кон кој сеуште мораме да се обраќаме како кон “претседател на Република ...
| | веќе видена | слични

Момче од Шпанија и девојка од Македонија со својата „јамаха ХT660З тенере“ поминаа долг пат околу светот. Ивана Чолаковска и Ману Торес се запознале на Миконос. Оттогаш, па до денес се заедно и заедно го живеат својот сон, пат околу светот со мотоцикл. Идејата, како што открива Ману за „Република“, им дошла во Индија, кога биле на кратко патување. Нивната желба била да го прошетаат светот на мотоцикл, да бидат во поблизок контакт, не само со луѓето, туку и со природата. Едноставно, како што вели Ману, вака реализираниот начин на патување е единствен за да се почувствува слободата и независноста. Македонскиот зет вели дека во Македонија има многу пријатели, дека овде дружељубивоста на луѓето е иста како и во Шпанија. Ја сака културата на земјата, но и македонската кујна. За тоа дали ќе останат во Македонија, Ману вели: засега патот е нашиот дом Кога првпат дојдовте во Македонија? Тоа беше пред осум години, ја запознав Ивана во Миконос , па по извесен период дојдов да ја запознаам и Македонија. Доаѓате од ...
| | веќе видена | слични

Денеска навршуваат две години откако јавноста ја слушна „бомбата“ за убиството на младиот, Мартин Нешкоски, која на прес конференција ја објави СДСМ. Откако граѓаните слушнаа дека тогашната власт наводно се обидела да го прикрие инцидентот, излегоа на протест во Скопје. Во организација на движењето „Протестирам“, тие пред зградата на владата го искажаа својот револт за убиството на младиот скопјанец. Една година подоцна, тие повторно протестираа како дел од таканаречената Шарена револуција.Во продолжение, интегрална верзија од телефонските разговори во врска со убиството1.Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Иво КотевскиГЈ: Да. ИК: Ало? ГЈ: Кажи Иво. ИК: Е, ништо бе за оваа што праша, таа талентот. Тоа уште од синоќа некој им го имаше пуштено муабетот, ама нема врска. ГЈ: Е па добро де, јас затоа и реков да пријави. ИК: Да де да. Не, тоа ми е…сега знам дека е отпосле, ама јас затоа не го ни спомнав. Уште од синоќа ми се јавуваат некои новинари, го пуштиле муабетот дека Алфите убиле дете, а нема врска, тој си ...
| | веќе видена | слични

Собрание на Република Mакедонија. Нема да ги раскажувам случувањата. Секој од нас има личен впечаток и однос кон она што се случи и што можевме да го видиме. Се вратат многу слики со голема брзина. Крв, тупаници, фантомки, удари, прегратки, знамиња, тупаници, крв, оружје, повторно удари… Ако можеме да ја запреме сликата и да го запомниме добро моментов. Една фотографија од 360 степени, која ја опфаќа комплетната слика на сѐ што во моментов се случува во Македонија. Секој карактер, секоја реченица, секој став, секоја личност посебно. Не толпа, не народ, не бројки. Секој поединец. Секој посебно. Сам за себе. Таа слика е многу важна, затоа што врз база на таа слика за некое време ќе можеме точно да знаеме кој каде бил, што зборувал и што застапувал секој од нас во овие возбудливи времиња на македонскиот непокор. Настанот ме фаќа на пола пат помеѓу Белград и Виена. Патувам со претставата „Хамлет“. Гостуваме во Фолкс театарот (Volkstheater) во Виена. Хамлет, по кој знае кој пат, ќе бара правда за нанесената му ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Pixabay ) Постојат бројни препораки од експертите што се наменети за родителите кои се обидуваат да ги подобрат своите родителски вештини, но секако најзначајна од сите е способноста да се ислуша детето и да се почитуваат пораките што тоа ги испраќа до нив. За да се постигне тоа, најпрво треба да се знае како децата реагираат на однесувањето на родителите кон нив, затоа што правилната комуникација е двонасочна активност меѓу соговорниците. На вонредно добриот руски сајт psychologies.ru , може да се најде една интересна листа на совети за секој родител, која е замислена како лично обраќање на едно петгодишно дете кон родителот. 1. Немој да ме разгалуваш; јас знам дека не си обврзан да ми ја исполниш секоја желба. 2. Не се плаши да разговараш со мене најотворено. 3. Не дозволувај да стекнувам погрешни навики – одвикнувањето од нив ќе ми биде уште потешко. 4. Не прави да се чувствувам дека моето мислење не е важно, во тие моменти нема да се однесувам убаво. Тоа би требало да го знаеш. 5. Не ме поправај ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Музичарот Дарко Багески со години ја освојува светската музичка сцена, а неговите солистички концерти со голем интерес се проследени во Хрватска, Србија, Германија, Грција, Бугарија, Црна Гора, Шведска, Италија, Тајван и САД . Тој е и претседател и основач е на македонското Здружение на класични гитаристи, уметнички директор и еден од основачите на Меѓународниот фестивал за класична гитара "Тремоло", како и вонреден професор на Факултетот за музичка уметност во Скопје... Настапувате насекаде во светот, а неодамна учествувавте и на големиот Гитар Арт фестивал во Белград со два концерти. Какви се вашите впечатоци? Багески: Да се биде дел од Гитар Арт фестивалот е сон на секој гитарист. Самиот фестивал има долга традиција, а настапуваат најголемите светски гитаристи и уметници. На едно место се собрани и најеминентните педагози, како и младите таленти кои се натпреваруваат на овој престижен натпревар. Кога бев веќе на таа сцена, каде повеќе од половина од публиката се баш тие уметници, одговорноста ја засили ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Виктор Апостоловски деновиве промовираше нова преработка, односно микс од неколку познати мексикански песни. Идејата за овој мал проект ја добил сосема случајно, а истата ја реализирал за само неколку часа и видеото веќе е поставено на неговиот официјален канал на Јутјуб каде има илјадници прегледи. Виктор Апостоловски деновиве промовираше нова преработка, односно микс од неколку познати мексикански песни. Идејата за овој мал проект ја добил сосема случајно, а истата ја реализирал за само неколку часа и видеото веќе е поставено на неговиот официјален канал на Јутјуб каде има илјадници прегледи. Ги преработев темите "Bailando", "El perdon" и "Despasito" и од нив направив еден микс. Идејата ја добив откако на шега снимив еден рефрен и го постирав на мојот Инстаграм профил. Реакциите беа прекрасни, па решив да ги послушам моите следбеници и пријатели и да направам уште нешто во тој стил. Покрај преработките моментално работам на четири нови песни од кои за две веќе договарам и видеозаписи. Едната е македонска, ...
| | веќе видена | слични

14 декември 1956 година На 14 декември 1956 година претседателот Тито го прими Бриони Фицрој Меклин, поранешен шеф на британската воена мисија на Врховниот штаб, публицист и член на британскиот парламент. По тој повод, било направено интересно интервју, во кое биле вклучени многу детали од животот и делото на Јосип Броз Тито. Дали предвидувавте дека ќе дојде до Втората светска војна? „Да. Штом Хитлер дојде на власт знаевме дека ситуацијата е критична и дека ќе дојде до конфликт. Затоа, ние цело време се подготвувавме во случај на војна - нашите партиски кадри и политички и морално, па и во некоја смисла и воено. Што мислевте, како ќе заврши војната? И каков ефект очекувавте од нападот на Југославија? „Не се сомневавме во победата. Не се сомневавме поради тоа што сојузничките сили беа доволно силни за да победат. Особено имавме во предвид дека Советскиот Сојуз беше голема сила, иако Сталин пред тоа, според нас, ѝ нанесе голема штета на советската армија. Но сепак, ние верувавме во победата“. За време на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 247 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Единствен македонски музичар во Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: