„За заедничка Македонија“: Излезете на улица, да им покажеме на провокаторите дека во нашиот ген не постои зборот покорување, туку само зборот НЕПОКОР


3 копии

ГРАЃАНИ НА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, ПРОДОЛЖУВАМЕ! УШТЕ ПОХРАБРИ, ПОСПЛОТЕНИ, ПОЕНЕРГИЧНИ И ПООДЛУЧНИ!, порачуваат од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и повикуваат на масовен протест денеска во 17 часот. Горди сме на граѓаните кои во целиот изминат период покажуваат храброст, достоинство, чест и непокор пред неправдите. Граѓаните кои застануваат зад идејата за Заедничка Македонија, идејата за суверена Република Македонија во која рамноправно, без уцени и дискриминации ќе живеат сите нејзини граѓани. Граѓаните кои нема да отстапат и кои се подготвени во оваа битка да одат до крај, до финалната победа! Никакви заплашувања, закани, навреди и разно-разни обиди за деморализирање на луѓето нема да им пројдат. Напротив, ни даваат уште поголема енергија, воља и мотивација за да продолжиме уште похрабро, уште поцврсто и уште понепокорно. Никој не смее да си игра играчки со оваа земја. Никој нема право и нема да му биде дозволено да го крши Уставот и да замислува дека незаконзки ќе избира Претседател на ...
| | веќе видена | слични

Продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие се со став дека во земјава треба да се одржат нови парламентарни избори, на кои, како што велат, избирачите ќе имаат можност да се изјаснат за Тиранската платформа. Според нив, овој документ постизборно им е подметнат на граѓаните. За оваа иницијатива, Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието. Тие не го признаваат, бидејќи сметаат дека се прекршени највисокиот правен акт на државата, законот и деловникот за работа на Собранието.
| | веќе видена | слични
2 копии

Така наречениот избор на претседател на Собранието се коси со Уставот, законот и деловникот. Со тоа е прекршен и политичкиот систем, а без тоа не може да функционира ниту една држава во светот. Ова се ставовите на универзитетските професори Иванка Додовска и Александар Даштевски кои ги искажаа денеска на панел дискусијата организирана од Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Сметаат дека со изборот на Талат Џафери се прекршени многу правила во државата. Според професорката Додовска, моменталната состојба во државата е резултат на три годишната криза за која смета дека е наметната од надвор, и не само Македонија туку и останатите земји од источна Европа се соочуваат со пресметките на големите нации. Изборот на Талат Џафери го следат само неправилности, смета универзитетскиот професор Даштевски. Вели дека прекршени се сите членови од деловникот за работа на Собранието со што изборот е нелегален и спротивен на процедурата. Според универзитетските професори, единствен излез од кризата е распишување ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ попладнево го одржа 68-тиот протестен марш кој почна пред Владата, продолжи до Народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов и заврши пред Собранието. Зачувување на унитарноста на државата, не за двојазичност, отфрлање на тиранската платфора, избори и попис, беа дел од пораките кои вечерва ги испратија организаторите од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тие побараа државните институции да ги почитуваат законите и да ги ослободат луѓето кои се обвинети за нередите во Собранието кои се случија минатиот четврток. Организаторите најавија дека протестите ќе продолжат во понеделник.
| | веќе видена | слични
3 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска наместо протестен марш организираше панел дискусија за наредите во Собранието на Република Македонија од 27 април годинава. На панел дискусијата се обратија Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и професорите Иванка Додовска и Александар Даштевски. - Денешната средба, односно 69 ден од почетокот на протестните маршеви на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја замисливме да биде секција на сите случувањата од Собранието, кои може да ги толкуваме и како директна провокација за оние највжештени глави од народот пред Собрание да го иницираат оној чин што се случи на 27 април, истакна Илиевски. Ситуацијата, како што рече, ескалираше со т.н. избор на претседател на Собранието, избор којшто е вон сите процедури, кој се коси на Уставот, Законот за Собрание, со Деловникот за работа. Професорката Додовска се осврна на работата на претседателот Иванов и на неговата, како што рече, стратешка мудрост, која Република ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Огромен број граѓани и вчера, по 68. пат излегоа на улиците и дадоа поддршка на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Народот застана во одбрана на суверенитетот на државата и побара нови избори. Денеска пак, на 69-от ден од почетокот на протестните маршеви, наместо протест, беше организирана панел дискусија на тема случувањата во Собранието на 27 април. Вчерашниот марш започна пред Владата, продолжи до Народната канцеларија на претседателот Иванов и заврши пред Собранието. Традиционално, од пред Владата на РМ во еден глас ја испејаа химната и тргнаа по патеката на државноста скандирајќи: избори, избори, Македонија... Зачувување на унитарноста на државата, не за двојазичност, отфрлање на тиранската платфора, избори и попис, беа дел од пораките кои вечерва ги испратија организаторите од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија". Тие побараа државните институции да ги почитуваат законите и да ги ослободат луѓето кои се обвинети за нередите во Собранието кои се случија минатиот четврток. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Универзитетскиот професор, Иванка Додовска на панел дискусијата која ја организира Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ истакна дека оваа политичка криза е креирана од надвор, иако тоа звучи нереално. - Ова е една поглобална слика во која не само Македонија, туку цела Источна Европа е ставен во тој бубањ на големите пресметки на големите нации, посочи Додовска. Таа направи една ретроспектива на политичката криза од самиот почеток до денес и потсети дека таа почна во време кога Република Македонија стана лидер во Југоисточна Европа и дека освен Словенија, само Македонија имаше економски раст во време на економска криза. - Македонија издржа, благодарение на стратешката визија на владата. Истовремено со стратешката мудрост на Иванов, Македонија се издигна на едно завидно ниво. Токму во тој момент се случи големиот удар, се случи од внатре и дојде од страна на опозицијата, потсети Додовска. Вели дека тој процес во таа фаза, аналитичарите го гледале како еден обид да се девастираат политиките или ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска, на 69 ден од почетокот на протестните маршеви, наместо протест, организираше панел дискусија на тема случувањата во Собранието на 27 април. -Денешната средба, односно 69 ден од почетокот на протестните маршеви на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија ја замисливме да биде на некој начин секција на сите случувањата од Собранието, кои може да ги толкуваме и како директна провокација за оние највжештени глави од народот пред Собрание да го иницираат оној чин што се случи на 27 април, истакна Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива. Ситуацијата ескалираше, додаде Илиевски, со т.н. избор на претседател на Собранието во ликот на Талат Џафери, избор кој што е вон сите процедури, избор кој се коси Уставот, Законот за Собрание, со Деловникот за работа, но иако тоа некој го знае, добро е кога експерти за оваа проблематика ќе кажат што точно се случи во Собранието, кои се последиците и се консеквентно што произлегува од еден таков незаконски избор ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Да не заборавиме дека тој ден, 27 април, во македонското Собрание се случи најголемата државна навреда која може да му се случи на еден народ и на една држава. Тоа беше пеењето на албанската национална химна во срцето на Македонија. Ова го истакна професорката Иванка Додовска на денешната панел дискусија организирана од страна на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ на тема случувањата во Собранието на 27 април. -Во 18 часот претседавачот Трајко Велјановски ја затвори седницата, во тој момент завршуваат сите активности за тој ден во однос на предвидената точка на дневен ред. Но, тие вон процедура, противзаконски, без доволен број на пратеници, чинам 58 или 59 пратеника, се собраа, ударнички, насилно и го направија големото злосторство против Македонија. Во држава каде сериозно владеат Устав и Закон, тоа е кривично дело со доживотна казна затвор за сите учесници во тој криминал, подвлече Додовска. Кога ќе го земеме тоа во предвид, додаде професорката, тогаш ќе можеме да ги разбереме дел од ...
| | веќе видена | слични

-Ова е една поглобална слика во која не само Македонија, туку цела Источна Европа е ставен во тој бубањ на големите пресметки на големите нации, посочи Додовска. Таа направи една ретроспектива на политичката криза од самиот почеток до денес и потсети дека таа почна во време кога Република Македонија стана лидер во Југоисточна Европа и дека освен Словенија, само Македонија имаше економски раст во време на економска криза. -Македонија издржа, благодарение на стратешката визија на владата. Истовремено со стратешката мудрост на Иванов, Македонија се издигна на едно завидно ниво. Токму во тој момент се случи големиот удар, се случи од внатре и дојде од страна на опозицијата, потсети Додовска. Вели дека тој процес во таа фаза, аналитичарите го гледале како еден обид да се девастираат политиките или малку да се засенат успесите кои што беа постигнати, додавајќи оти во тој момент се чувствувало дека тоа брзо ќе биде санирано бидејќи, како што рече, аргументацијата не држеше вода. -Но потоа, пред речиси три години ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 249 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 237 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„За заедничка Македонија“: Излезете на улица, да им покажеме на провокаторите дека во нашиот ген не постои зборот покорување, туку само зборот НЕПОКОР

Од:
До кого (е-маил):
Порака: