„За заедничка Македонија“ апелира за масовност и предупредува за насилен обид на преземање на Собранието пред Велигден


5 копии

Продолжуваат протестите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за зачувување на унитарноста на државата. Од граѓанската иницијатива сметаат дека на граѓаните им е подметната Тиранската платформа. „За заедничка Македонија“ апелира на масовност на протестите, бидејќи очекуваат пред Велигден да се направи обид да се изгласа претседател на Собранието кој не се дистанцирал од овој документ, за потоа да се премине кон избор на нова Влада. -Наредните три дена ќе се многу важни за сите оние кои ја сакаат заедничка Македонија, а не за оние кои сакаат да ја поделат. Ве покануваме да бидете со нас на улиците, неколку пати извојуваме помали многу значајни победи, убедени сме дека ќе победиме и во конечната битка бидејќи доброто секогаш победува, истакна на вчерашната прес-конференција Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“. Велат, ќе протестираат сѐ додека е потребно. Не отстапуваат од барањата- не за бинационална држава, туку за зачувување на мултиетничка и унитарна Република Македонија. – Ниту ...
| | веќе видена | слични

За потсетување, граѓанската иницијатива има четири барања адресирани по политичките партии и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Од иницијативата бараат сите политички партии заедно со граѓаните да изготват платформа ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, тука во главниот град на Република Македонија и да ги отфрлат Платформите пишувани во туѓи држави. Бараат политичките партии во преговорите да не помислуваат да усвојат владина програма која не би била изгласана од граѓаните на изборите. Во третото, бараат од партиите, а посебно од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да не допуштаат да се гласа во Собранието законот за двојазична Македонија затоа што тоа ќе биде вовед во редефинирање на Македонија, велат од иницијативата. Последното нивно барање е упатено до претседателот Иванов. Граѓаните бараат тој да го почитува Уставот, да не доделува мандат после истекување на рокот кој веќе е истечен и затоа што, како што сметаат од иницијативата, давањето на мандатот за платформа од туѓа држава ќе го направи соучесник во ...
| | веќе видена | слични

Со многу енергија, без умор и искрена желба за заедничка Македонија, граѓанската иницијатива продолжува со своите активности. Од „За заедничка Македонија“ се децидни, не отстапуваат и своите барања и ќе продолжат секојдневно да бидат на улиците ширум Македонија се додека истите не се исполнат. За потсетување, граѓанската иницијатива има четири барања адресирани по политичките партии и претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Од иницијативата бараат сите политички партии заедно со граѓаните да изготват платформа ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, тука во главниот град на Република Македонија и да ги отфрлат Платформите пишувани во туѓи држави. Бараат политичките партии во преговорите да не помислуваат да усвојат владина програма која не би била изгласана од граѓаните на изборите. Во третото, бараат од партиите, а посебно од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да не допуштаат да се гласа во Собранието законот за двојазична Македонија затоа што тоа ќе биде вовед во редефинирање на Македонија, велат од иницијативата. Последното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Седум недели на улиците за зачувување на унитарниот карактер и суверенитетот на државата. Звучни имиња, видни личност, спортисти, уметници, потомци на македонските херои, играорци, ловџии, моторџии, камионџии, нуркачи… Од македонскиот капитен и светски ракометен великан Кирил Лазаров, преку легендарниот пејач Наум Петрески, до внуката на Крсте Петков Мисирков, секојдневно даваат поддршка за иницијативата „За заедничка Македонија“. -Не се лажеме, нашата цел е искрена и оправдана и очекуваме секој кој ја сака својата татковина, кој ја почитува историјата, но и посакува иднина да се приклучи кон нас. Еднаш засекогаш да се знае дека седење настрана нема. Потребна е акција. Сега дојде времето. Ајде сите заедно за заедничка Македонија, вели актерот Ванчо Петрушевски. Тој додаде дека немаме друга татковина и сите заедно треба да се бориме за Македонија. Македонската пејачка Андријана Јаневска преку социјалните мрежи даде поддршка на граѓанската иницијатива за заедничка Македонија. -Дамјан Груев рекол: Маките на ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 45 дена во 43 градови низ државата се маршира за заедничка Македонија. Мирните протести продолжуваат во вторник паралелно со продолжувањето на конститутивната седница. Потомци на македонските херои, универзитетски професори, актери, пејачи, спортисти, ловџии, камионџии, земјоделци, нуркачи излегоа на улиците заедно со организаторите и дадоа поддршка за зачувување на унитарноста на Македонија. Велат дека ги сплотува црвено – жолтата боја. Моторџиите секојдневно ги гледаме како предводници на граѓанскиот марш. Ленин Јовановски вели дека протестите се порака дека некој треба да се преиспита. А охридските нуркачи пак, во знак на поддршка го развиорија знамето за заедничка Македонија под водите на Охридското езеро. Од иницијативата „За заедничка Македонија“ бараат од политичарите да ги отфрлат платформите пишувани во туѓи држави и да не се усвојува владина програма која не била изгласана од граѓаните на изборите, да не се гласа во Собранието законот за двојазичност и претседателот Иванов да не го ...
| | веќе видена | слични

Протестите За заедничка Македонија најдолги и најдостоинствени досега. Вкупно 7 недели илјадници граѓани секојдневно беа на улиците низ Македонија, во 42 градови и населени места. Едногласно се изјаснија дека се против тиранската платформа и сакаат државата да остане унитарна. Сите денови учесниците во протестите мирно и достоинствено протестираа. Немаше никакви инциденти, ниту напади врз полицијата. За граѓаните повторно е отворена и канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов која лани беше демолирана и запалена од учесниците на протестите на Шарената револуција. Граѓаните кои учествуваа на протестите за заедничка Македонија му дадоа целосна поддршка на претседателот, да продолжи да ги брани интересите на државата. Поддршка дадоа и многу познати личности, спортисти и уметници. Граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија испрати повеќе барања за излез од кризата. Тие не дозволуваат избор на претседател на Собранието кој не се откажал од Платформата. Побараа од политичките партии да не помислуваат да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Професори, спортисти, актери, пејачи, ловџии, камионџии, земјоделци, нуркачи, потомци на македонските херои… Сите сплотени под црвено-жолтата боја несебично повеќе од еден месец даваат поддршка за граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Професиите им се различни, но целта една- зачувување на унитарноста на државата. Од ден на ден и се поголем е бројот на граѓани ја искажуваат својата поддршка на оваа иницијатива и се против разнебитување на државата. Сите заедно во еден глас велат: Немаме друга татковина и сите треба да се бориме за Македонија. Едно од многуте звучни имиња кои дадоа поддршка е и македонскиот капитен и светски ракометен великан, Кирил Лазаров. Сите заедно стоиме на црвено-жолтата линија на одбрана на нашата татковина!, неодамна порача и легендарната македонска ракометарка Индира Кастратовиќ изразувајќи поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. И најдобриот македонски автомобилист, шампионот Игор Стефановски- Иџе даде поддршка за Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Иџе е само ...
| | веќе видена | слични

Пред една година беше демолираната народната канцеларија на Претседателот, од страна на учесниците на протестите организирани од „Шарената Револуција“. Причина беше револтот од одлуката на Ѓорге Иванов за аболиција на 56 политичари од власта и опозицијата. За ова дело, следуваа обвиненија за 6 лица. Тројца од нив се пуштени на условно, додека за другите тројца продолжува судскиот процес. Едниот од нив е Зоран Савески од партијата Левица кој што вели дека судскиот процес за него и неговиот соработник Владимир Куновски како и Мариглен Демири, намерно се одолговлекува. Од Бирото за судско вештачење штетата ја проценија на 8.500 евра, или 5000 евра помалку од првичната проценка на обвинителството. Основниот Суд Скопје од шестмината осудени побара да платат отштета во износ од 8.500 евра. Една година подоцна, Бирото за јавни набавки објави тендер за реновирање на народната канцеларија на Иванов. „Јавниот тендер е објавен на 13 Април и ќе биде отворен до 21 Април 2017 година. За реновирање и адаптација на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Седум недели народот е на улиците, повеќе од 150.000 граѓани секојдневно се на улиците низ Македонија, во 42 градови и населени места. Народот гласно и достоинствено кажа дека не сака двојазична и бинационална федерализирана држава, туку сака зачувување на унитарниот карактер и суверенитетот на својата држава. Опозицискиот лидер Зоран Заев за по секоја цена да дојде до власта реши да ја прифати платформата на Албанските партии составена во Тирана под покровителство на Еди Рама, документ кој директно удира по темелите на државата. Протестите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ се најдолги и најдостоинствени досега, граѓаните се на улиците веќе 45 дена, досега освен патриотски песни и достоинствено марширање на улиците, граѓаните немаат направено ниту еден инцидент. Заради граѓаните повторно е отворена народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, која лани беше демолирана, запалена, а од неа беше украден и лап топ, при протестите на „Шарена револуција“. Оваа година на протестите ниту ...
| | веќе видена | слични

Опозицискиот лидер Зоран Заев за по секоја цена да дојде до власта реши да ја прифати платформата на Албанските партии составена во Тирана под покровителство на Еди Рама, документ кој директно удира по темелите на државата. Протестите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ се најдолги и најдостоинствени досега, граѓаните се на улиците веќе 45 дена, досега освен патриотски песни и достоинствено марширање на улиците, граѓаните немаат направено ниту еден инцидент. Заради граѓаните повторно е отворена народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, која лани беше демолирана, запалена, а од неа беше украден и лап топ, при протестите на „Шарена револуција“. Додека едни палеа, демолираа и крадеа, други граѓани му даваат голема поддршка на претседателот да остане на патот на кој што се има заколнато во претседателскаа заклетва. Да продолжи да го брани интересите на државата. На 40-тиот ден од протестите граѓаните повторно поминаа покрај народната канцеларија на претседателот, како и секој друг ден ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 380 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„За заедничка Македонија“ апелира за масовност и предупредува за насилен обид на преземање на Собранието пред Велигден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: