Илиевски: Го охрабруваме Иванов да продолжи достојно да ја брани заклетвата која ја положил


6 копии

Педесет и три дена доаѓаме тука. Не треба да ве потсетам како изгледаше оваа канцеларија пред една година. Меѓутоа работите се променија, поради сите вас и поради сите граѓани за заедничка Македонија кои се секој ден на улиците, на нашата патека, истакна на денешниот протестен марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, еден од организаторите Богдан Илиевски. -53 дена се премалку во борбата за зачувување на унитарноста на Македонија и ќе продолжиме да доаѓаме колку и да треба. Човекот кого го претставува Народната кацеларија, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, тој човек повторно издржа сите 53 и со голема помош од сите нас. Го охрабруваме да продолжи достојно да ја брани заклетвата која ја положил кога станал наш претседател. Се додека е со високо дигната глава и исправена кичма и ние ќе сме тука со него, истакна Илиевски.
| | веќе видена | слични
8 копии

Граѓаните 58 дена се веќе на улиците низ целата држава во борба за зачувување на суверенитетот и унитарниот карактер на својата татковина. Тие денеска повторно поминаа покрај народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, на кого повторно му се заблагодарија поради тоа што го почитува уставот на државата. Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски кажа дека му се благодарни на претседателот, бидејќи поради него граѓаните оствариле неколку победи. Граѓани за заедничка Македонија, по 58-ми пат го проаѓаме ова место, ова место кое минатата година беше разрушено, кршено, палено, фарбано, ограбувано. Денеска гордо ја претставува функцијата, институцијата која што ни донесе нам неколку победи, бидејќи и ние го браниме суверенитетот и Уставот на Република Македонија и за тоа сме му благодарни на претседателот Ѓорге Иванов. Повторно го охрабруваме да не дозволи никакви лицемерни бирократи, кои во соседството спроведуваат едни аршини, кај нас други. Тој ...
| | веќе видена | слични

Еден од главните организатори на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски кажа дека му се благодарни на претседателот, бидејќи поради него граѓаните оствариле неколку победи. Граѓани за заедничка Македонија, по 58-ми пат го проаѓаме ова место, ова место кое минатата година беше разрушено, кршено, палено, фарбано, ограбувано. Денеска гордо ја претставува функцијата, институцијата која што ни донесе нам неколку победи, бидејќи и ние го браниме суверенитетот и Уставот на Република Македонија и за тоа сме му благодарни на претседателот Ѓорге Иванов. Повторно го охрабруваме да не дозволи никакви лицемерни бирократи, кои во соседството спроведуваат едни аршини, кај нас други. Тој ги спомена и двојните аршини, едни работи важат за кај нас, други кај нашите соседи. Во Албанија на опозицијата и викаат заборавете на тоа што барате, иако ги има истите барања со опозицијата тука од минатата година. Во Србија викаат демонстрантите заслужувале да разговараат со институциите, нас не сака ни да не ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го додели мандатот за формирање Влада на новото парламентарно мнозинство се додека не се отстранат правните и политичките пречки, која одлука ја повтори и по средбата со претседавачот на Претседателството на БиХ Младен Иваниќ, е исправна и тој морал да донесе таква одлука во спортивно би можел да би можел да биде повикан на кривична одговорност, коментираат аналитичари. Велат дека претседателот не смее да си дозволи еднострано и парцијално читање и примена на Уставот, бидејќи тој има легитимитет од граѓаните на Македонија,кој го обврзува уште поодговорно да постапува во вакви кризни состојби кога суверенитетот и независноста се сериозно поткопани од внатрешни и надворешни политички играчи. „Се додека тие правните и политичките пречки не бидат отстранети јас не можам да донесам одлука која што ќе биде оспорена. Ако биде оспорена една таква одлука, тогаш ќе биде отворено прашањето за моја одговорност. Затоа барам и инсистирам правната и политичката пречка да бидат ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Нема да изберат Претседател на Собранието, без оглед на сите сценарија кои што си ги прават, порача на денешниот протестен марш во Скопје на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ Богдан Илиевски, еден од членовите на иницијативата. Вели дека најавите за некакво насилно преземање, со останување на пратениците во Собранието по 18 часот е најмал проблем, бидејќи како што вели, ние сме тука секој ден по 18 часот. – Нека останат после 18, да видат колку кандидати има за пратеници и за Претседатели на Собранието, да видат дека не се ништо повеќе од нас. Сме им дале доверба да работат во наш интерес, а не после избори да подметнуваат документи кои се максимално штетни за оваа држава. Како што влегле, така и ќе излезат! Само нека се осмелат!, истакна Илиевски. Тој ги повтори успесите на Граѓанската иницијатива, посочувајќи дека 54 ден откако народот протестира низ Македонија, се уште не е избран Претседател на Собранието кој ја нема отфрлено и осудено Тиранската платформа. -Благодарејќи на сите вас кои ...
| | веќе видена | слични
7 копии

По 54 пат сме тука и ќе повторуваме дека Ѓорге Иванов ја има нашата целосна поддршка се додека го брани суверенитетот на Република Македонија, рече пред Народната канцеларија на претседателот на Република Македониј Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. -Се додека го брани Уставот на Република Македонија и не доделува мандат за формирање влада на Еди Рама и на тиранската коалиција. Се додека е цврст, додека е железниот претседател ќе ја има нашата полна поддршка. Претседателе со вас сме, истакна Илиевски.
| | веќе видена | слични

Вели дека најавите за некакво насилно преземање, со останување на пратениците во Собранието по 18 часот е најмал проблем, бидејќи како што вели, ние сме тука секој ден по 18 часот. – Нека останат после 18, да видат колку кандидати има за пратеници и за Претседатели на Собранието, да видат дека не се ништо повеќе од нас. Сме им дале доверба да работат во наш интерес, а не после избори да подметнуваат документи кои се максимално штетни за оваа држава. Како што влегле, така и ќе излезат! Само нека се осмелат!, истакна Илиевски. Тој ги повтори успесите на Граѓанската иницијатива, посочувајќи дека 54 ден откако народот протестира низ Македонија, се уште не е избран Претседател на Собранието кој ја нема отфрлено и осудено Тиранската платформа. -Благодарејќи на сите вас кои протестирате низ цела Македонија, не беше доделен мандатот на Тиранската коалиција за формирање Влада. Ветуваа дека на 24 март ќе формирале Влада, денеска е 21 април се уште не избрале и нема да избрале Претседател на Собрание, ...
| | веќе видена | слични

-Се додека го брани Уставот на Република Македонија и не доделува мандат за формирање влада на Еди Рама и на тиранската коалиција. Се додека е цврст, додека е железниот претседател ќе ја има нашата полна поддршка. Претседателе со вас сме, истакна Илиевски.
| | веќе видена | слични

Богдан Илиевски, еден од организаторите на иницијативата се обрати пред народната канцеларија на претседателот Иванов во центарот на Скопје каде потсети како изгледаше оваа канцеларија пред една година, а како изгледа сега, поради, како што рече, сите граѓани кои се секој ден на улиците со поддршка за “Заедничка Македонија“. - Педесет и три дена се премалку во борбата за зачувување на унитарноста на Македонија и ќе продолжиме да доаѓаме колку и да треба. Човекот кого го претставува Народната кацеларија, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, издржа сите 53 дена и со голема помош од сите нас. Го охрабруваме да продолжи достојно да ја брани заклетвата која ја положил кога станал наш претседател. Се додека е со високо дигната глава и исправена кичма и ние ќе сме тука со него, истакна Илиевски. Мирјана Мирчевска Јовановиќ известува што порачаа организаторите на денешниот протестен марш.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Илиевски: Го охрабруваме Иванов да продолжи достојно да ја брани заклетвата која ја положил

Од:
До кого (е-маил):
Порака: