Продолжуваат протестите „За заедничка Македонија“: Тиранската платформа нема да ја има, избори ќе има


4 копии

Скоро 2 месеци македонските граѓани остануваат најголемата пречка во обидите на СДСМ и албанските политички партии да се инсталира тиранската платформа на албанскиот премиер Еди Рама. Протестите продолжуваат денеска во 17 часот пред Владата. Во петокот Граѓанската иницијатива го претстави македонскиот народен документ преку кој побара вонредни парламентарни избори на кои народот ќе ја отфрли во целост Тиранската платформа, направена во друга држава под патронат на премиер на друга држава. -ИЗБОРИ се основното барање на Граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија“, на сите Македонци, Абанци, Турци, Срби, Роми, Власи, Бошњаци кои нè поддржуваат. Ова барање е логичен и рационален продолжеток на сите наши досегашни цели. И затоа велиме НЕ ЗА ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА! ДА ЗА ИЗБОРИ ЗА ФИНАЛНА ПОБЕДА! ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА НЕМА ДА ЈА ИМА! ИЗБОРИ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИМА!, стои во документот. За аналитичарите токму граѓаните се клучни во спречување на операцијата за федерализација и кантонизација. „Сепак ...
| | веќе видена | слични
10 копии

За конечен излез од кризата и решение на оваа многу комплицирана состојба во која се наоѓа Македонија бараме одржување на нови парламентарни избори, изјави Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. – Баравме отфрлање на тиранската платформа. Учесниците во таа тиранска коалиција одбија да ја отфрлат, меѓутоа покажавме дека ние на улиците сме посилни. Затоа бараме одржување на нови парламентарни избори, рече Илиевски на денешната прес-конференција по средбата со Здружението на пензионери на Општина Бутел. Како што најавивме, посочи Илиевски, на 60-тиот ден од почетокот на протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ започнуваме средби со разни организации, здруженија и целни групи со цел да дискутираме за моменталната ситуација во која се наоѓа Македонија, за нашето движење и што во иднина треба да се случува. Според Ванчо Петрушевски, иницијативата „За заедничка Македонија“ не се однесува само на најбунтовната возраст и на младите, туку и на пензионерите и ...
| | веќе видена | слични

Започна уште еден протестен марш на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Поворката тукушто тргна од објектот на Владата на Република Македонија и ќе се движи по стандардната рута кон Народната канцеларија на претседателот Ѓорѓе Иванов, за потоа да заврши пред Собранието на Републиката. Пренос во живо можете да следите на следниот линк:
| | веќе видена | слични
6 копии

Денеска на шеесетиот ден од почетокот на протестите на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, членовите од оваа организација се сретнаа со пензионерите од сојузот на пензионерите од општина Бутел, кои дадоа поддршка на оваа иницијатива. -Како што најавивме минатата недела во тек се средби со разни организации, здруженија се со цел да дискутираат за моменталната ситуација во која што се наоѓа Македонија, како и за нашата иницијатива, што во иднина треба да се случува, за преформулирањето на нашите барања, на почетокот баравме отфрлање на Тиранската платформа, тие учесници одбија да ја отфрлат, но ние на улиците докажавме дека сме посилни од таа платформа, па сега за конечен излез од кризата бараме одржување на нови парламентарни избори и затоа сакаме да го слушнеме и нивниот одоговор, бидејќи и тие се поддржувачи на нашата иницијатива, рече Богдан Илиевски, членот на граѓанската иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.
| | веќе видена | слични

„Зоран Заев да не помислува да оди против народот, против Деловникот и Уставот, бидејќи народот ќе зборува многу погласно отколку сега“ – предупреди попладнево иницијативата „За заедничка Македонија“. Се одржуваат нови протести во Скопје и во други градови. Главното барање е повторно да се организираат парламентарни избори, на кои избирачите ќе можат да го кажат своето размислување за Тиранската платформа, за која од оваа иницијатива, сметаат дека претставува документ што постизборно им е подметнат на граѓаните.
| | веќе видена | слични

Дo шеесетиот ден од почетокот на протестите на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија, побараа повторување на парламентарните избори на нивната средба со пензионерите од Сојузот на пензионерите од Општина Бутел, кои дадоа поддршка на оваа иницијатива. „Како што најавивме минатата недела во тек се средби со разни организации,и здруженијам коишто се со цел да се дискутираа за моменталната ситуација во која што се наоѓа Македонија, како и за нашата иницијатива, што во иднина треба да се случува, за преформулирањето на нашите барања. На почетокот баравме отфрлање на Тиранската платформа, тие учесници одбија да ја отфрлат, но ние на улиците докажавме дека сме посилни од таа платформа, па сега за конечен излез од кризата бараме одржување на нови парламентарни избори и затоа сакаме да го слушнеме и нивниот одоговор, бидејќи и тие се поддржувачи на нашата иницијатива“, рече Богдан Илиевски, членот на граѓанската иницијативата За заедничка Македонија. Актерот Ванчо Петрушевски кој стана пензионер само пред ...
| | веќе видена | слични

-Како што најавивме минатата недела во тек се средби со разни организации, здруженија се со цел да дискутираат за моменталната ситуација во која што се наоѓа Македонија, како и за нашата иницијатива, што во иднина треба да се случува, за преформулирањето на нашите барања, на почетокот баравме отфрлање на Тиранската платформа, тие учесници одбија да ја отфрлат, но ние на улиците докажавме дека сме посилни од таа платформа, па сега за конечен излез од кризата бараме одржување на нови парламентарни избори и затоа сакаме да го слушнеме и нивниот одоговор, бидејќи и тие се поддржувачи на нашата иницијатива, рече Богдан Илиевски, членот на граѓанската иницијативата ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА. Актерот Ванчо Петрушевски кој стана пензионер само пред неколку денови вели дека оваа иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА не се однесува само на оние најмладите кои се „најбунтовни“, сепак и тие како пензионери со нивното искуство и со нивното знаење ќе придонесат барем малку за да се сознаат овие современи проблеми. -Оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По двата дена пред штабовите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, денеска протестниот марш се движеше по старата позната патека на државноста, од Влада, покрај народната канцеларија на претседателот до Собрание. И на 59-тиот ден граѓаните дадоа масовна подршка на иницијативата За Заедничка Македонија. Од граѓанската иницијатива и попладнето повикаа на нови избори, а подршка на протестите добија и од претставници на риболовната федерација. - Изборите се патот ако навистина сакаат да менуваат име знаме, грб, химна и повелете излезете на избори па ќе видите како ќе си поминете, изјави Богдан Илиевски, иницијатива За Заедничка Македонија. - Нема да дозволиме да се инсталира тиранска платформа, платформа која ќе значи крај на унитарноста на нашата Македонија, платформа која ќе доведе до федерализација. Никој нема право да го направи тоа без наша поддршка, поддршка од мнозинството граѓани. Ќе продолжиме да го искажуваме отпорот и денеска и секој нареден ден, за да ја зачуваме нашата унитарна Македонија., изјави Бранко Јанушев, ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва по 59-ти пат во Скопје одржа протестен марш на кој побара отфрлање на тиранската платформа и нови парламентарни избори за излез од ситуацијата во која се наоѓа Македонија. Учесниците на протестниот марш тргнаа од Владата, продолжија пред Народната канцеларија на претседателот на Република Македонија во центарот на Скопје, а протестот заврши пред македонското Собрание. Поддршка на иницијативата дадоа јавни личности, а денеска се приклучи и Риболовната федерација на Република Македонија. - Нема да дозволиме да се инсталира тиранска платформа која ќе значи крај на унитарноста на нашата држава, платформа која ќе воведе кон федерализација. Никој нема право да го направи тоа, рече Бранко Јанушев од Риболовната федерација. Актерот Владо Дојчиновски ги повика пратениците да се соочат со народот и да излезат на избори. - Секој ден ги слушаме како зборуваат едно исто - што побрзо да изгласаат претседател на Собранието. Ако со тоа мислат дека ќе ги задржат ...
| | веќе видена | слични

„Овие се ситни риби, ќе се справиме лесно со нив. Еден час во денот и тие се готови.“ Тоа се дел од пораките кои организаторите на протестите за Заедничка Македонија ги упатија од денешниот протест, 59 по ред. Демонстрантите и денеска ја следеа традиционалната рута, од пред владата, до собранието на Република Македонија. „Ги слушаме каде што зборуваат за едно исто, што побрзо да изгласаат претседател на ова Собрание. Ако со тоа мислат дека ќе си ги задржат столчињата, нема да им дозволиме. Ако сакаат да останат на тие столчиња, нека соберат храброст, нека се соочат со овој народ“, изјави Владо Дојчиновски. Организаторите и денеска повторија дека секој ден од протестите за нив е победа, бидејќи како што велат, со тоа спречуваат избор на претседател кој се нема јавно откажано од платформата на партиите на албанците. Протестите организирани од граѓанската иницијатива за заедничка Македонија продолжуваат и утре.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжуваат протестите „За заедничка Македонија“: Тиранската платформа нема да ја има, избори ќе има

Од:
До кого (е-маил):
Порака: