Ќе слета на „меѓународниот аеродром“: Коѕијас набрзо доаѓа во Скопје


Шефот на грчката дипломатија во следните денови доаѓа во Скопје, објави грчката телевизија Алфа. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори вели дека започнува клучна недела за преговорите, а Коѕијас на неговиот македонски колега ќе му ја достави нацрт-спогодбата што ја подготвува грчката страна. – Според информациите на Алфа, Коѕијас се очекува да го посети Скопје во следните денови со првиот лет што ќе слета на аеродромот што ќе го носи новото име „Меѓународен аеродром Скопје“. Грчкиот министерот за надворешни работи со него ќе го има и грчкиот предлог, во кој според истите извори, во последните 24 часа се средуваат деталите, објави грчката ТВ Алфа, пренесува МИА. Според телевизијата, во нацрт спогодбата од грчка страна, освен името, вклучени ќе бидат и промените во Уставот што Атина ги бара од Скопје за „отстранување на иредентизмот“. – Кога ќе постои договор, тој ќе биде комплетен, изјави за Алфа, функционер од грчката влада. Грчките медиуми, како ...
| | веќе видена | слични

Судејќи според динамиката на средби на високите европски функционери со македонскиот државен врв, а во пресрет на најавената посета на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, домашните аналитичари оценуваат дека преговорите за името влегуваат во финалната фаза. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Скопје треба да пристигне во почетокот на март. Точниот датум сè уште не е утврден, но неговото доаѓање е извесно. Анализирајќи ја динамиката на посети и средби на високите европски дипломати со македонскиот државен врв, домашните експерти оценуваат дека влегуваме во финалната фаза од решавањето на долгогодишниот спор за името. Професор Митко Гаџовски вели дека зачестените посети на високите претставници на меѓународната заедница во земјава, но и билатералните средби со високи европски државници, се добар сигнал за големата поддршка што земјава ја има во процесот на преговори. „Мислам дека сето ова што се случува во изминатиот период е добар сигнал и цврста порака што ја испраќаат меѓународните ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во интервју за првата програма на грчкото државно радио најави дека грчката нацрт спогодба е завршена и доставена до грчкото МНР. Според неговите претпоставки во март спогодбата ќе биде испратена во Скопје, пред неговата посета. Коѕијас додаде дека патувањето во Скопје, сака да го одбележи со мал, симболичен настан.„Размислувавме дека можеби би било добро, на некој начин, да направиме еден мал, симболичен настан за да го потенцираме фактот дека се менува текот на работите. Наместо да имаме ескалација на националистички „напади“ со симболи против Грција, имаме ограничување и отстранување на иредентистичките симболи што го преплавија Скопје“, изјави Коѕијас.Што се однесува до содржината на нацрт-спогодбата, тој рече дека е содржано името и изведените зборови, но не кажа дали станува збор за предлогот Горна Македонија, исто како што не каже колку имиња се предложени од грчка страна.
| | веќе видена | слични

Прво нацрт спогодбата која веќе е доставена до грчкото МНР и Владата а по неа на почетокот на март во Скопје ќе пристигне и шефот на грчката дипломатија Коѕијас. Во интервјуто за грчкото државно радио Коѕијас вели дека предлогот е завршен и веќе спакуван. Во интервјуто наведува: „Не може во твојата надворешна политика да се викаш со некое А име , а во внатрешната со Б име. Сега се обидуваме да создадеме едно сложено име. Некои се однесуваат како оваа земја да се формираше вчера, и денес одлучуваме како да се вика. 25 години се вика Република Македонија од мнозинството држави на оваа планета. Тие што носат одговорност што стигнавме до тука до каде што сме, нѐ караат нас дека не почнуваме од некоја непостоечка основна, односно да не постои името Македонија.“ Вака изнесениот став доаѓа како одговор на интервјуто на лидерот на опозициската Нова Демократија Мицоткис кој во интервју за грчката ТВ Скај не пропушти прилика д а го обвини грчкиот премиер Ципрас дека лошо менаџира со преговорите за името. „Како ...
| | веќе видена | слични

Драфт-верзијата на спогодбата за спорот со името е подготвена, доставена е до грчкото МНР и грчката влада, и прво ќе биде испратена до Македонија, а потоа шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас ќе допатува во Скопје. Во интервју за грчкото државно радио, Коѕијас откри дека грчкиот предлог е готов и дека најверојатно ќе дојде во март во Скопје, а не во февруари како што се шпекулираше. Посетата на Скопје, тој сака да ја одбележи со мал, симболичен настан. - Размислувавме дека можеби би било добро, на некој начин, да направиме мал, симболичен настан за да го потенцираме фактот дека се менува текот на работите. Наместо да имаме ескалација на националистички „напади“ со симболи против Грција, имаме ограничување и отстранување на иредентистичките симболи што го преплавија Скопје - порача Коѕијас. Во однос на Нацрт-спогодбата тој повтори дека е содржено името и изведените зборови, но избегна да каже дали станува збор за предлогот Горна Македонија, исто како што не кажа колку имиња се предложени од грчка ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Грција, говорејќи утрово за првата програма на грчкото државно радио, откри дека грчкиот предлог е завршен и оти според неговите претпоставки во март ќе дојде во Скопје, а не во февруари, како што се пишуваше. Патувањето во Скопје, Коѕијас, сака да го одбележи со мал, симболичен настан. - Размислувавме дека можеби би било добро, на некој начин, да направиме еден мал, симболичен настан за да го потенцираме фактот дека се менува текот на работите. Наместо да имаме ескалација на националистички „напади“ со симболи против Грција, имаме ограничување и отстранување на иредентистичките симболи што го преплавија Скопје, рече Коѕијас, кој во однос на содржината на Нацрт-спогодбата повтори дека е содржано името и изведените зборови, но избегна да каже дали станува збор за предлогот Горна Македонија, исто како што избегна да каже колку имиња се предложени од грчка страна. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Коѕијас уште еднаш го повторил ставот на официјална Атина, дека за ...
| | веќе видена | слични

По промената на името на скопскиот аеродром, грчката авиокомпанија „Aegean Airlines“ планира да воведе директен лет од Атина до Скопје - пренесува специјализираниот веб сајт exyuaviation . Иако сеуште нема официјална потврда новата рута планирано е да се воведе од јуни оваа година по потврдата од страна на грчката влада дека има напредок во процесот на преговори помеѓу Македонија и Грција. „Регионот на поранешните југословенски републики е доста интересен за компанија. Освен до Скопје се планира воведување на летови и во другите балкански метрополи“, велат од компанијата за exyuaviation .
| | веќе видена | слични

Тековнава недела е исполнета со засилена дипломатска агенда на домашен и надворешен план во чиј главен фокус ќе се најде спорот со Грција за името. Така, во интервал од само неколку дена Македонија е домаќин на високи политичари и амбасадори од Европската Унија и регионот, но исто така се најавени средби на највисоко ниво и надвор од државата. Дипломатскиот маратон го отвора премиерот Зоран Заев, кој денеска веќе е во посета на Берлин и на средба со германската канцеларка Ангела Меркел како и со претседателот на Германија, Франк Валтер Штајнмаер.Веќе кон крајот на седмицата во посета на Скопје пристигнува и шефот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, каде што веднаш по него, според најавите, пристигнува и шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Потврда дека ЕУ и особено Германија подиректно се вклучуваат во процесот на надминување на спорот е и последниот телефонски разговор помеѓу Ципрас и Меркел во врска со ова прашање, пред средбата на германската канцеларка со Заев. Ваквата засилена динамика на ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев е оптимист дека до Самитот на Алијансата, ќе се реши спорот за името со Грција, а земјава ќе добие покана за членство. - Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите до самитот на НАТО во јули. Имаме автоматска покана, што значи дека членките на НАТО ќе почнат со ратификација на нашето пристапување, откако ние и Грција ќе најавиме дека спорот е решен, изјави Заев интервју за австриската радиостаница ОРФ, што го пренесе Ројтерс. Одблокирање на македонските евро-атлантски интеграции побара претседавачот со Минхенската безбедносна конференција и поранешен германски амбасадор во САД, Волфганг Ишингер. - Патот на Македонија кон ЕУ и НАТО треба да се одблокира. Тоа требаше одамна да биде сторено, напиша Ишингер на твитер, коментирајќи го твитот на министерот Димитров дека по долго чекање време е за пробив на земјата во ЕУ и НАТО. Продолжување на засилените преговори и контакти меѓу шефовите на дипломатиите од двете земји, најави грчката телевизија Алфа, која повикувајќи се на владини ...
| | веќе видена | слични

Симболично со првиот лет на новата линија после неколку години откако е сменето името на Аеродромот во Скопје се очекува во наредните две недели во Македонија да допатува шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас . Дел од грчките медиуми пренесуваат дека Коѕијас во Скопје треба да го донесе и официјалното предлог решение за името но со него во пакет и уставните промени на кои инсистира грчката страна. Од МНР потврдуваат дека ја очекуваат посета на Коѕијас во Скопје но велат тоа најверојатно би било кон крајот на месецот или почетокот на март. Во краткото објаснување наведуваат. „Шефот на грчката дипломатија Коѕијас доаѓа во Скопје до крајот на овој месец или почетокот на март. Како причина за пролонгирање на посетата на Скопје се наведуваат згуснатите и веќе претходно договорени агенди на двајцата министри Никола Димитров и Никос Коѕијас“, велат од МНР на Република Македонија Грчкиот министер за надворешни работи во неодамнешната изјава за ЕРТ но и за други грчки медиуми веќе најави дека следната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 402 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев ја поздравува одлуката на пратеникот Павле Богоевски да поднесе оставка на функцијата и смета дека е храбра и во функција на понесување ...
сите 422 | | | веќе видена

На средбата беше констатирано дека во овој важен период за Република Северна Македонија, потребно е целата политичка енергија да се насочи кон исполнувањето на ...
сите 229 | | | веќе видена

Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност, во попладневните часови променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ...
сите 198 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвинил Стив Бенон, блискиот соработник и поранешен главен стратег на Доналд Трам, претседателот на САД, дека заедно ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе слета на „меѓународниот аеродром“: Коѕијас набрзо доаѓа во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: