За вистината се работи, драги колеги!

Десет најважни факти за настаните во телевизија А1, во четвртокот вечерта, кога новинарите чесно ја бранеа и успешно го одбранија она што им е најсвето - слободата на говорот. Додека вистината ги облече чевлите, лагата ќе прошета половина свет, вели една мудра изрека. Лагите за инцидентот во телевизија А1, во четвртокот вечерта, за среќа, не прошетаа подалеку од Паљурци и од Табановце. Да бидеме искрени, пропагандистите на Груевски немаа лесна задача. Тешко беше да се оправда неразумната одлука на власта со демонстрација на сила да се спречи слободата на говорот. Луѓето на малите екрани гледаа полициски сили од сите видови и родови, вооружени и опремени до заби, во обид да се справат со „опасните“ новинари на најгледаната телевизија. Таа слика тешко се брише од меморијата на луѓето со евтини спинови, уште повеќе ако човек мора да си го прекине пријатното другарување со Цеца и да влезе во студио за да „одработи“. За жал, агитпроповците на власта својот сојузник го најдоа во перото на многу наши колеги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За вистината се работи, драги колеги!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: