Сметките одмрзнати, Кочишки и уште една притвореничка надвор

Судот вчера ги укина решенијата за блокирање на сметките на А1, на весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ и на другите фирми од Перо Наков, а Анета Кочишки и Невин Рауф ќе излезат од Шутка најдоцна за 48 часа. Совеста на судиите, притиснати од домашната и од меѓународната јавност, конечно проработе - сметките на А1 телевизија и другите фирми од аферата „Пајажина“ се деблокирани, а првите две притворенички ќе бидат пуштени од Шутка. Станува збор за поранешната директорка на А1, Анета Кочишки, како и Невин Рауф, управителка на фирмата „Акстра“. Истражниот судија Владимир Туфегџиќ донел ваква одлука, веројатно, поведен од здравствената состојба на притвореничките. Се очекува обвинителството да ја обжали оваа одлука, поради што двете притворенички зад решетки ќе поминат уште 48 часа. Кривичниот совет на основниот суд Скопје 1, по неколкудневно тактизирање, конечно ги прифати жалбите на одбраната во случајот „Пајажина“ и ги укина решенијата за блокирање на сметките на А1 телевизија, на весниците „Шпиц“, ...
| | веќе видена | слични

Само што се одмрзнаа, се испразнија сметките на А1 телевизија. Исто така, целосно беа „исцедени“ и сметките на другите фирми на „Перо Наков“ за кои се води истрага. Стотиците илјади евра на неколкуте сметки на телевизијата на Рамковски, вчера биле повлечени од банките. Адвокатите на дел од осомничените во случајот „Пајажина“ велат дека парите биле извлечени за да им се исплатат плати на вработените, како и да се намират обврските кон државата за ДДВ и слично. Во меѓувреме, Основниот суд Скопје 1 ја отфрли жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и го потврди куќниот притвор за двете осомничени управителки А.К. и Н.Р., кои поради здравствени причини се пуштени од затворот „Скопје“. Десетина други осомничени во случајот „Пајажина“, меѓу кои Велија Рамковски, неговиот брат и ќерка, остануваат во затворот во Шутка. Истражниот судија, пак, и вчера не одлучи дали повторно ќе побара замрзнување на сметките. Неговата одлука се очекува денеска. Тој е повторно на потег, ...
| | веќе видена | слични

„Шпиц“ дознава дека решението на Кривичниот совет довело до кавга меѓу судиите во скопскиот суд, кои, според исказот на нашиот извор, стануваат свесни дека се инструментализирани, па оттаму има информации дека е се поприсутна нервоза. Новите чудни математики на јавното обвинителство за износ со кој повторно бара блокирање на сметките на А1 телевизија, со што ја збуни јавноста, внесе дополнителен сомнеж дека сумите се „тресат од ракав“. Појавените нови наводни суми за А1, трите дневни весници и останатите фирми од Перо Наков, преку ноќ се намалија за повеќе од 2 милиони евра. Додека трае финансиското вештачење на единаесетте фирми, а во време кога судијата Владимир Туфегџиќ треба да се произнесе за одлуката на Кривичниот совет сметката на фирмите да бидат одмрзнати, обвинителство повторно бара замрзнување на сметките, но овојпат за сите фирми вкупно, на 3 милиони евра. Најголем сомнеж дека власта по секоја цена сака да го замолкне гласот на медиумите е фактот што во решенијата на трите жалби се прифатени ...
| | веќе видена | слични

Истражниот судија Туфегџиќ денеска треба да ја објави одлуката за сметките на А1 Телевизија, „Време“, „Шпиц“, „Коха е Ре“ и останатите фирми. По одлуката на Кривичниот совет за одблокирање на сметките, обвинителството повторно побара нивно замрзнување - но, овојпат за околу 2 милиони евра помала сума. Првичната сума од 5,2 милиони евра, за која фирмите беа блокирани две недели повеќе не важи, бидејќи обвинителката Гешкоска згрешила во пресметките. Обвинителството е без коментар - како дошле до новата сума од 3 милиони евра без вештачење.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кривичен совет Кривичниот Совет вчера одлучи во куќен притвор да заминат двете управителки од "Перо Наков" - Анета Кочишки и Невин Рауф. Откако истражниот судија дозволи наместо во Шутка двете жени поради влошената здравстевна состојба да бидат пуштени во куќен притвор, обвинителството ја обжали оваа одлука. Се чекаше оваа одлука да ја потврди или отфрли Кривичниот совет, за да можат тие да го напуштат истражниот затвор во Шутка. За барањето на Јавното обвинителство за повторно замрзнување на сметката на А1, се уште нема одлука. Завчера Обвинителството побара наместо 4.4, сметките да се замрзнат за 3 милиони евра. Оваа одлука треба да ја донесе истражниот судија. За случајот Пајажина во притвор се 13 лица. Само управителката која имаше спонтан абортус беше пуштена во домашен притвор.
| | веќе видена | слични

Анета Кочишки и Невин Рауф дефинитивно одат во домашен притвор. Одлуката ја потврди кривичниот совет. Лекарската документација потврдила дека им е нарушено здравјето. Претходно во домашен притвор заврши и Наташа Крстановска откако и прекина бременоста. Неизвесна станува одлуката за другите 11 кои се во притвор. За нив истражниот се уште нема одлука, иако помина цела седмица од последниот предлог на адвокатите сите да излезат од Шутка. Паралелно со притворот истражниот дилема и околу сметките на фирмите од “Перо Наков“- дали да одлучува за ново замрзнување или прво да приврши со истрагата. Дилемата му ја отвори Кривичниот совет откако му го укина решението за сметките. Во препораките на Советот е напишано дека судијата во повтореното одлучување е потребно врз основа на релевантни докази да се утврди точната висина на паричните средства спрема кои се замрзнуваат сметките. Но која е вистината сума? Јавното обвинителство во новиот предлог за блокирање на сметките излезе со три милиони евра- претпоставена штета ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првостепеното решение за определување куќен притвор за обвинетите А.К. и Н.Р. од случајот „Пајажина“, денес беше потврден од Скопскиот основен суд. - Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција во врска со жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје против решението на истражниот судија на овој суд КИОК.бр.62/10 од 08.02.2011 година во истражниот предмет со работен наслов „Пајажина”, донесе одлука со која го потврди првостепеното решение со кое е определен куќен притвор спрема обвинетите А.К. и Н.Р., се наведува во соопштението од Канцеларија за односи со јавност при Основен суд Скопје 1 Скопје. Пред два дена истражен судија донесе одлука за домашен притвор за две управителки од случајот „Перо Наков“, а обвинителството вчера ја обжали одлуката според која притворот од Шутка беше заменет со домашен притвор.
| | веќе видена | слични
3 копии

Директорката на А1 телевизија, Анета Кочишки и една од управителките на фирмите од „Перо Наков“, Невин Рауф се пуштени во домашен притвор. Вака денеска одлучи кривичниот совет, по жалбата на обвинителството, двете управителки да останат во истражниот затвор во Шутка. „Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција во врска со жалбата на ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција Скопје против решението на истражниот судија на овој суд КИОК.бр.62/10 од 08.02.2011 година во истражниот предмет со работен наслов “Пајажина”, донесе одлука со која го потврди првостепеното решение со кое е определен куќен притвор спрема обвинетите А.К и Н.Р“ се вели во соопштението од Основниот суд 1. Одбраната бараше двете управителки да бидат преместени во домашен притвор поради влошената здравствена состојба. На оваа одлука обвинителството поднесе жалба, по што кривичниот совет одлучуваше повторно денеска. Во домашен притвор се наоѓа и една од притвореничките која го изгуби плодот во затворот. ...
| | веќе видена | слични

Основен суд Скопје 1 денеска ја потврди одлуката на истражниот судија за определување куќен притвор на две обвинети во случајот „Пајажина“, за Анета Кочишки и Невин Науф Во нареднте денови судијата Туфегџич треба да се произнесе и за барањето на адвокатите за укинување на притворот и за останаите 11 приведени меѓу кои и велија рамковски . Одбраната достави и медицинска документација дека приведените наводно имаат нарушено здравје. Во меѓувреме сите приведени останувата во истражниот затвор Скопје.
| | веќе видена | слични

Судот го потврди домашниот притвор за Кочишки Поранешната директорка на А1 телевизија Анета Кочишки и уште една управителка , двете осомничени за случајот „Пајажина“ ќе се бранат од домашен притвор потврди денеска Основниот суд Скопје 1. Судот со ова ја потврди одлуката на истражниот судија и ја отфрли жалбата на обвинителството. Двете притворенички во најскоро време треба да бидат ослободени од притворот во истражниот затвор Идризово, каде беа од 25 декември
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 139 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 66 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сметките одмрзнати, Кочишки и уште една притвореничка надвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: