За сезонска работа во Црна Гора плата и до 1.500 евра

Луѓето кои оваа година ќе одлучат да работат како сезонски работници на црногорското крајбрежје, ќе може да заработат од 300 до 1.500 евра месечно Најмногу може да се заработи во угостителството, до 1.500 евра. За физичка работа во градежништвото и земјоделството, дневницата изнесува од 25 до 35 евра. И оваа година најбарани се готвачите, келнерите, собарите, рецепционерите, слаткарите и градежните работници. Шанкер и работник во киоск во Црна Гора месечно може да заработат околу 400 евра, а мајстор за скара од 700 до 1.000 евра. Највеќе се плаќаат готвачите, кои можат да заработат до 1.500 евра. Од Унија за работодавци на Црна Гора, вчера најавија дека во текот на наредната туристичка сезона ќе понудат работа за околу 15.000 работници, а за работата ќе може да конкурираат и странци. Синдикатот на Црна Гора смета дека не постои дефицит на домашни работници, туку дека на работодавците повеќе им се исплати да вработуваат странци, бидејќи нив и помалку ги плаќаат.
| | веќе видена | слични

Работодавците во Црна Гора во текот на оваа туристичка сезона ќе понудат околу 15.000 работни места, па така луѓето од регионот кои традиционално работат таму ќе имаат поголем избор на работната позиција од претходно. Унијата на работодавци на Црна Гора се одлучи на ваков чекор по заклучокот дека државата не се соочува со недостиг од работна сила, туку дека работодавците можат да им дадат помала плата на странските отколку на домашните работници. Според неофицијални проценки, најмногу може да се заработи во угостителството, и тоа 1.500 евра. За физичка работа во градежништво и земјоделство, дневницата во просек изнесува од 25 до 35 евра. И оваа година, како и претходните најбарани се готвачите, келнерите, собарките, рецепционерите, слаткарите и градежниците, пишува српскиот весник “Блиц“. Шанкер и работник во тобако во Црна Гора може месечно да заработи околу 400 евра, а скараџија од 700 до 1.000 евра. Најплатени се готвачите, кои може да заработат и до 1.500 евра месечно.
| | веќе видена | слични
5 копии

Работодавците во Црна Гора во текот на наредната туристичка сезона ќе понудат работа за околу 15.000 работници, најави црногорската Унија на работодавци. Според оцените на унијата, за работа ќе можат да конкурираат и странци, бидејќи нема доволно домашна работна сила. Синдикатот на Црна Гора смета дека нема дефицит на домашни работници, но дека на работодавците повеќе им се исплати да вработуваат странци, бидејќи нив и помалку ги плаќаат. Според некои тврдења, во Црна Гора како сезонски работници се вработуваат и работници од Кина и од Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена

Даут-пашин амам во Скопје беше местото каде се собраа за да одговорат на прашањето „Зошто Европа?“. Опкружен од сликите на Адем Кастрати, германскиот министер ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со потпретседателот на Европскиот парламент од Грција, Димитриос ...
сите 134 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За сезонска работа во Црна Гора плата и до 1.500 евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: