За сезонска работа во Црна Гора плата и до 1.500 евра

Луѓето кои оваа година ќе одлучат да работат како сезонски работници на црногорското крајбрежје, ќе може да заработат од 300 до 1.500 евра месечно Најмногу може да се заработи во угостителството, до 1.500 евра. За физичка работа во градежништвото и земјоделството, дневницата изнесува од 25 до 35 евра. И оваа година најбарани се готвачите, келнерите, собарите, рецепционерите, слаткарите и градежните работници. Шанкер и работник во киоск во Црна Гора месечно може да заработат околу 400 евра, а мајстор за скара од 700 до 1.000 евра. Највеќе се плаќаат готвачите, кои можат да заработат до 1.500 евра. Од Унија за работодавци на Црна Гора, вчера најавија дека во текот на наредната туристичка сезона ќе понудат работа за околу 15.000 работници, а за работата ќе може да конкурираат и странци. Синдикатот на Црна Гора смета дека не постои дефицит на домашни работници, туку дека на работодавците повеќе им се исплати да вработуваат странци, бидејќи нив и помалку ги плаќаат.
| | веќе видена | слични

Работодавците во Црна Гора во текот на оваа туристичка сезона ќе понудат околу 15.000 работни места, па така луѓето од регионот кои традиционално работат таму ќе имаат поголем избор на работната позиција од претходно. Унијата на работодавци на Црна Гора се одлучи на ваков чекор по заклучокот дека државата не се соочува со недостиг од работна сила, туку дека работодавците можат да им дадат помала плата на странските отколку на домашните работници. Според неофицијални проценки, најмногу може да се заработи во угостителството, и тоа 1.500 евра. За физичка работа во градежништво и земјоделство, дневницата во просек изнесува од 25 до 35 евра. И оваа година, како и претходните најбарани се готвачите, келнерите, собарките, рецепционерите, слаткарите и градежниците, пишува српскиот весник “Блиц“. Шанкер и работник во тобако во Црна Гора може месечно да заработи околу 400 евра, а скараџија од 700 до 1.000 евра. Најплатени се готвачите, кои може да заработат и до 1.500 евра месечно.
| | веќе видена | слични
5 копии

Работодавците во Црна Гора во текот на наредната туристичка сезона ќе понудат работа за околу 15.000 работници, најави црногорската Унија на работодавци. Според оцените на унијата, за работа ќе можат да конкурираат и странци, бидејќи нема доволно домашна работна сила. Синдикатот на Црна Гора смета дека нема дефицит на домашни работници, но дека на работодавците повеќе им се исплати да вработуваат странци, бидејќи нив и помалку ги плаќаат. Според некои тврдења, во Црна Гора како сезонски работници се вработуваат и работници од Кина и од Велика Британија.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 253 | | | веќе видена

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески (40) и неговата две години помлада сопруга Сања биле повеќе од една деценија во врска пред да се ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 261 | | | веќе видена

Судот на почетокот на денешното рочиште за случајот “Насилство во Центар” донесе одлука на обвинетиот Никола Груевски, кој избега во Унгарија, да му се суди во ...
сите 204 | | | веќе видена

Постои ли белоруска врска во бегството на Груевски, повеќе унгарски медиуми пренесуваат изјава на добро информиран дипломат кој тврди дека според дипломатските ...
сите 280 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За сезонска работа во Црна Гора плата и до 1.500 евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: