Законот за медиуми пред пратениците на 16 јануари

Владата на 30 декември ги прифатила измените и дополнувањата на законите и на 31 декември ги доставила до Собранието. Самостојниот синдикат на новинарите, Македонскиот институт за мадиуми и Центарот за развој на медиуми и Фронтот за слободно изразување децидно соопштија дека се против законот за медиуми. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани во интервју за НОВА изјави дека за нападите кон него дека зад грб на медиумската заедница го договара Законот за медиуми со власта, тој е немоќен да и се спротивстави на Владата, која ќе го донесе Законот, за што вели- виновни се сите: не е само власта, туку и опозицијата, невладините, ЗНМ и самите новинари.
| | веќе видена | слични

Наместо за вести, новинарите и медиумите во 2013 во Македонија се занимаваа со основата, со прашањата што е новинарство, што е медиум, која е нивната улога, до каде може изворот да биде едностран и тоа да помине пред јавноста. Тоа беше дискусијата која се случуваше иако коментарите се однесуваа на предложената законска регулатива и опасноста од цензура. Слична беше состојбата и во светот – постојано некои чудни луѓе решаваат да се дел од чудната професија и доживуваат некогаш не преживуваат чудни ситуации. И во 2013 година новинарите покажаа дека се скапа инвестиција, без разлика што се вешти во испреврување на фразите, во знаењето на вистинскиот тон за пренесување на информациите, во својата вештина да менаџираат со информациите. Во следната 2014 ќе мора тоа да го прават во живо и ќе мора својата улога да ја сведат на помошници за луѓето кои сакаат да ја кажат приказната. Затоа што 2013 година покажа доминација на социјалните медиуми. Фејбук и Твитер ја објавија својата зрелост, не затоа што нивните ...
| | веќе видена | слични

Законот за медиуми и законот за аудио-визуелни и медиумски услуги усвоени на 25 декември, веќе на 16 јануари ќе ја имаат својата измена. Имено, на 16 јануари е закажана собраниска седница на која ќе се расправа за амандманите на законите односно за нивни измени и дополнувања. Само 22 дена од усвојувањето на Законот за медиуми и Законот за аудио-визуелни и медиумски услуги, регулативава треба да претрпи измени и дополнувања. Така барем е на мислење македонската јавност која за 16 овој месец ја очекува расправата за законите за измени и дополнувања. Тогаш ќе се знае кои или колку од забелешките на медиумските организации кои беа во долга битка за целосно повлекување на Законот се прифатени или не. Текстот најпрво беше доживеан како нескриена намера за цензура на интернет просторот и повлече жолчна расправа помеѓу власта и дел од еснафот. Здружението на новинари, Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, Македонскиот институт за медиуми, Центарот за развој на медиуми и Здружението на македонски ...
| | веќе видена | слични

На ден пред Нова Година, владата ги прифатила измените и дополнувањата на Законите за медиуми и за аудовизуелни медиумски услуги и тие на 16 јануари ќе се најдат во Собранието пред пратениците. Новинарскиот синдикат, Македонскиот институт за медиуми и Центарот за развој на медиуми, како и Фронтот за слободно изразување изразија несогласување со постоењето на законот во ваква форма. Дел од нив отворено го толкуваат појавувањето на претседателот на ЗНМ Насер Селмани на заедничка прес конференција со министерот Ивановски како тивка согласност за законските решенија.
| | веќе видена | слични

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Претерувањето е дел од нашиот менталитет. Па така, што би рекол мојот пријател Велија, деновиве се претера и со емитувањето изјави на познати јавни личности, ...
сите 111 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 119 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 203 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 12 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Законот за медиуми пред пратениците на 16 јануари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: