За и против пријателскиот секс

“Пријатели со повластувања“ се многу популарен облик на модерни врски. Резултатите од едно неодамнешно истражување, покажале дека дури 60 отсто од Американците се впуштиле во таков однос.Но, што воопшто значат пријателства со повластици?На скалата меѓу необврзувачкиот секс за една ноќ и романтичниот однос, пријателството во комбинација со повремени сексуални односи е некаде на средината.Таквиот однос не е баш сосема без емоции, затоа што се во прашање пријатели кои се познаваат, делат одредени искуства и интереси. Од друга страна, не постојат обврски во смисла на планирање на заедничка иднина.Освен очигледните предности како што е сексуалното задоволство, ваквата врска меѓу пријателите може да има две цели. Може да биде своевидна резерва додека не се појави нешто подобро. Или, целта може да биде пробен рок во текот на кој проверуваме дали конкретната личност воопшто ни одговара и дали можеме со неа де влеземе во “вистинска“ врска.Меѓутоа, после “пробниот рок“ одговорот обично е “не“, па така само 10 до 20 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 38 | | | веќе видена

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 109 | | | веќе видена

Од нас зависи дали ќе ја сочуваме одлуката од првиот референдум за Република Македонија во која ќе бидеме свои на своето или правно ќе се укинеме како народ и ...
сите 98 | | | веќе видена

Новата верзија на популарниот OnePlus 6 доаѓа со голем број на исти опции, а од новитетите најмногу се истакнува поголемиот екран и селфи камерата која што ...
сите 59 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За и против пријателскиот секс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: