За и против пријателскиот секс

“Пријатели со повластувања“ се многу популарен облик на модерни врски. Резултатите од едно неодамнешно истражување, покажале дека дури 60 отсто од Американците се впуштиле во таков однос.Но, што воопшто значат пријателства со повластици?На скалата меѓу необврзувачкиот секс за една ноќ и романтичниот однос, пријателството во комбинација со повремени сексуални односи е некаде на средината.Таквиот однос не е баш сосема без емоции, затоа што се во прашање пријатели кои се познаваат, делат одредени искуства и интереси. Од друга страна, не постојат обврски во смисла на планирање на заедничка иднина.Освен очигледните предности како што е сексуалното задоволство, ваквата врска меѓу пријателите може да има две цели. Може да биде своевидна резерва додека не се појави нешто подобро. Или, целта може да биде пробен рок во текот на кој проверуваме дали конкретната личност воопшто ни одговара и дали можеме со неа де влеземе во “вистинска“ врска.Меѓутоа, после “пробниот рок“ одговорот обично е “не“, па така само 10 до 20 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За и против пријателскиот секс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: