Храна што ги топи масните наслаги на стомакот

Покрај редовната физичка активност, за да се добие посакуваниот изглед на стомакот, клучна е улогата и на храната.Постојат повеќе намирници што се покажале ефикасни за намалување на масното ткиво. Овде се споменати неколку, сите лесно достапни на пазарите кај нас.Јогурт иликисело млекоЈогуртот содржи пробиотички бактерии кои влијаат позитивно на здравјето на дигестивниот систем, со што се подобрува варењето на храната. Интегрални житарки Белото брашно и оризот заменете ги со интегрално брашно и кафеав ориз. На овој начин ќе се намали производството на инсулин и ќе се олесни разградување на телесните масти. Брокула , кељ, аспарагус, пиперка и грав Овие намирници ги содржат витамините А, Ц и К, содржат и фолна киселина, бета-каротин, калциум, магнезиум и растителни влакна – сите во прилог на прочистувањето на организмот.За подетаљни информации во врска со нутриционизам и физичка активност, вашите прашања ги очекуваме на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја ...
| | веќе видена | слични

Правејќи го вистинскиот избор на храна, внесуваме помалку калориии губиме килограми без да се измачуваме со строги диети.Одредени јадења го стимулираат апетитоти налеваат бензин во огнот наречен глад. Доколку изедете кроасан или порција помфрит со газиран сок, по кратко време ќе почувствувате глад. Наспрема ова, голем е бројот на намирниците што го полнат желудникот и создаваат чувство на подолготрајна заситеност. Правејќи го вистинскиот избор на храна, внесуваме помалку калориии губиме килограми без да се измачуваме со строги диети. Ви предлагаме храна што ќе ве држи сити:ОвесОвесната каша е одлична за енергичен почеток на денот. Бавно се вари во желудникот, давајќи му на телото енергија што трае подолго време. Диеталнит влакна во овесот помагаат да се одржи здрав дигестивен систем ЈајцаДве варени јајца за појадок се доволни да се одржи ситоста до главното јадење. Полни се со протеини, кои го одржуваат организмот сит.Грав, грашок, леќаМешунките, не само што го полнат стомакот, туку и го забрзуваат ...
| | веќе видена | слични

Шкотски научници открија дека земањето на високи дози витамини е штетно за здравјето. Тие извршиле истражување со глодачи (вид глодари), На кои им биле давани големи количества витамини Ц и Е, и утврдиле дека тоа го намалило нивните животи со 25%... Човечкото тело не произведува и не складира витамин Ц и го внесува преку овошје и зеленчук. Тогаш треба само 40 милиграми дневно, за да се одржат клетките здрави. Витаминот Е помага за одржување на структурата на клетките и се среќава во храна како ореви, семки и житни култури. Мажите имаат потреба од 4 милиграми дневно, а жените треба да земат 3 милиграми. Но во продавниците за здрава храна се соочуваат со таблети со сто пати повисока содржина на витамини. Научниците ги хранеле глодачите со високи количини витамини Е и Ц од двомесечната возраст и го споредиле времетраењето на нивните животи со онаа на групи, подложени на нормална исхрана. Истражувачите користеле глодачи, бидејќи толку високи количества витамини би биле опасни за луѓето. Претходното истражување ...
| | веќе видена | слични

Меѓу многуте мешубнкасти растенија грашокот е еден од најкорисните и најлековитите. Настанал во неолитскиот период, а во Европа пристигнал за време на големите миграции од Исток на почетокот на средниот век. Денес е широко распространета храна на планетата, но најдобро успева во области со влажна и студена клима. Во грашокот доминираат јаглехидрати и влакна, глукуронска киселина, фруктоза, глукоза, и други соединенија. Тој има висока содржина на протеини, поседува масти и лецитин, кои се важни состојки за непречено функционирање на нервниот систем. Свежиот плод содржи извонредни количини на витамини Ц и Е. Од друга страна, сушениот плод содржи многу витамини како Б1, познат како тиамин, како и Б2 или рибофлавин и ниацин- Б3. Овие витамини се важни, бидејќи учествуваат во метаболизмот на јаглехидрати, протеини и масти. Помага во зачувување на здравјето и изобилува со витамини, минерали, влакна и други корисни состојки. Како одличен извор на витамин К помага во здравјето на коските и кардиоваскуларниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 318 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 255 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 210 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Храна што ги топи масните наслаги на стомакот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: