Македонија ја пречека пролетта со илјадници засадени рози

Секоја слободна површина наскоро ќе заличи на парк, но целта е повисока- да се деконтаминира почвата која со години беше загадувана од штетни материи. Во акцијата предничеше Велес. Како земја со најмногу засадени рози во регионот, Македонија и кажа добредојде на пролета. Покрај убавината, розата ќе ја чисти загадената почва. Националната кампања своето центарлно место го имаше во Велес, градот кој до пред десет години според СЗО беше ризично место за живеење. „Засадивме рози за почиста почва за поубав Велес… Со секоја засадена роза светот е поубав… Секоја засадена роза е како нов живот“, велат анкетираните велешани. 3.500 рози на десетина локации се засадија во Велес. Но за чистење на почвата која во себе содржи тешки метали потребно е многу повеќе. Научно е докажано дека розата со својот коренов систем, од почвата најбрзо ги извлекувала тешките метали. Секоја засадена роза е засадена со желба кадмиумот и оловото што поскоро да исчезнат од велешката почва, кадмиумот го има 110 повеќе, а оловото 25 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод Денот на пролетта и во рамки на националната кампања Македонија земја на цвеќето-земја на розата , градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски, претседателот на Советот Милан Андоновски, претставници од општината и од бизнис заедницата засадија рози во паркот во населбата Ченто. Општина Гази Баба обезбеди 2.500 рози, донации од фирмите Макстил, Миталстил, Европа, Алкалоид, РЖ Услуги и Изум 94 Идризово. Донациите беа распределени по основните училишта, градинките, урбаните и месни заедници. Градоначалникот Трајковски изрази задоволство што општина Гази Баба учествува во оваа еколошка кампања во која, како што рече, граѓаните придонесуваат за поздрава и почиста животна средина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Без ниту еден одговор за тоа каде завршија седумте илјади рози што екологистите ги засадија пред четири години, локалната власт без никаков срам повикува на акција за садење рози во градот и бара поддршка од бизнис заедницата да помогне да се купат рози, реагираше Борче Павлов од општинската организација на СДСМ во Велес, пренесува порталот „Дума.мк“ Опозицијата прашува дали локалната власт исто вака ќе се грижи и за новите три и пол илјади рози што денеска се засадија низ градот. - Дали за ова знае Владата на Република Македонија, бидејќи централната и локалната власт се во рацете на ВМРО ДПМНЕ. Ако Владата знаела за трагичната судбина на велешките 7 илјади рози од пред четири години, ако Владата знаела за постојаните реакции на екологистите и СДСМ за 7-те илјади рози и нивното откорнување, тогаш која е моралната и етичка оправданост на Владата и на Општина Велес како поддржувач, кога не повеле грижа за претходно засадените рози. Постои ли воопшто минимална одговорност на власта во оваа земја - рече Павлов. ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање вчера на првиот ден на пролетта, ја почнаа големата еколошка акција за засадување бели рози на јавните површини со наслов Македонија земја на цвеќето - Земја на розата . Во зеленилото покрај булеварот Видое Смилевски Бато во општината Аеродром, рози денеска засадија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање, Соња Лепиткова, министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски и градоначалникот на општината Аеродром, Ивица Коневски. - Градот Скопје активно се вклучи во оваа голема еколошка акција за засадување рози. Познато е дека розите се растенија кои имаат најголема апсорбирачка моќ на тешките метали од почвата, па со оваа акција освен што ќе се разубави просторот, ќе придонесеме и за поздрава и почиста животна средина. На повеќе локации низ Градот Скопје ќе се засадат вкупно 10.000 рози од кои 7.000 рози обезбеди ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бегалец но и пратеник со добра плата е во моментов Никола Груевски. Иако полицијата го бара со потерница, поради изречената казна од две години, тој се уште го ...
сите 392 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски. ВМРО-ДПМНЕ беше вчера под ...
сите 140 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 101 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 80 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија ја пречека пролетта со илјадници засадени рози

Од:
До кого (е-маил):
Порака: