За да сами си произведувате струја ви требаат 6.000 евра

Македонија има најдобро соларно зрачење во Европа, но искористувањето на сончевата енергија е на најниско ниво. Со инвестиција од околу 6.000 евра и изградба на 3 до 5-киловатна централа, домаќинствата сами ќе си произведуваат струја и ќе може 80% од своите потреби за електрична енергија да ги задоволат. Во земјава назима се користат два часа, а во лето 9 часа сончева енергија. Системот се исплатува за 6 години, а следните 30 години објектот ќе има сопствена бесплатна енергија. Ако се изградат 10.000 сончеви покриви во земјава, тогаш драстично ќе се намали и увозот на струја. Овие пресметки ги објасни Звонко Марковски сопственик на фирмата “Сието” која ја изгради првата енергетски независна куќа во Македонија и првата фотонапонска централа во Македонија. Тој вели дека производството на електрична енергија од сонцето е атрактивен бизнис секаде во светот. - За централа од 50 киловати времето на враќање на инвестицијата е 5,7 години, а следните 15 години централата ќе носи чист профит. Нејзиниот век на работа ...
| | веќе видена | слични

Досега има 42 сончеви и хидроцентрали што имаат добиено решение за повластена тарифа од државата, а до крајот на 2013 година се очекува да бидат пуштени во употреба уште 40 електроцентрали Инвестицијата се враќа за 4 години, а потоа 25 години дава бесплатна енергија СЀ ПОВЕЌЕ СЕ ИНВЕСТИРА ВО ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ НА ЕНЕРГИЈА Новите уредби што ги донесе Владата со кои се намалуваат субвенциите за електричната енергија произведена од обновливи извори на енергија нема да ги намалат инвестициите во оваа област, со оглед на тоа што станува збор за исплатлив бизнис. Во Агенцијата за енергетика велат дека постои огромен интерес кај домашните инвеститори за вложување во обновливи извори на енергија и дека се очекува во наредниот период и странски компании да инвестираат во централи за производство на струја од сонцето, од биомаса и од биогас. Исплатлив бизнис - Верувам дека ќе имаме нови инвестиции. Досега има 42 централи што имаат добиено решение за повластена тарифа, а верувам дека до крајот на годината уште 40 ...
| | веќе видена | слични

За реализација на оваа идеја неопходен е капитал од околу 6.000 евра, а со 3 до 5-киловатна централа може да се задоволат речиси 80% од потребите на едно просечно домаќинство за електрична енергија Македонија има најдобро соларно зрачење во Европа, но искористувањето на сончевата енергија е на најниско ниво. Со инвестиција од околу 6.000 евра и изградба на 3 до 5-киловатна централа, домаќинствата сами ќе си произведуваат струја и ќе може 80% од своите потреби за електрична енергија да ги задоволат. Во земјава назима се користат два часа, а во лето 9 часа сончева енергија. Системот се исплатува за 6 години, а следните 30 години објектот ќе има сопствена бесплатна енергија. Ако се изградат 10.000 сончеви покриви во земјава, тогаш драстично ќе се намали и увозот на струја. Овие пресметки ги објасни Звонко Марковски сопственик на фирмата "Сието" која ја изгради првата енергетски независна куќа во Македонија и првата фотонапонска централа во Македонија. Тој вели дека производството на електрична енергија од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија има најдобро соларно зрачење во Европа, но искористувањето на сончевата енергија е можеби на најниско ниво од европските земји. Промоцијата, едукацијата и зголемувањето на свеста кај населението може да помогне во надминувањето на состојбата, истакнуваат експертите. Токму промоцијата на енергетската ефикасност и обновливите извори на енергија и едукацијата на населението е основна цел на Инфо центарот на Агенцијата за енергетика на Република Македонија. Во Инфо центарот денеска беше организиран Инфо ден за можностите за користење ветерна и сончева енергија и беа изложени фотоволтаични и соларни колектори и модел на ветерница за пумпање вода. - И покрај новите уредби кои ги донесе Владата со кои се намалуваат субвенциите за електричната енергија производена од обновливи извори на енергија верувам дека ќе имаме нови инвестиции. Досега има 42 централи кои имаат потпишано и добиено решение за повластена тарифа, а верувам дека до крајот на годината уште 40 нови централи ќе бидат пуштени во работа, ...
| | веќе видена | слични

Токму промоцијата на енергетската ефикасност и обновливите извори на енергија и едукацијата на населението е основна цел на Инфо центарот на Агенцијата за енергетика на Република Македонија. Во Инфо центарот денеска беше организиран Инфо ден за можностите за користење ветерна и сончева енергија и беа изложени фотоволтаични и соларни колектори и модел на ветерница за пумпање вода. - И покрај новите уредби кои ги донесе Владата со кои се намалуваат субвенциите за електрилчната енергија производена од обновливи извори на енергија верувам дека ќче имаме нови инвестиции. Досега има 42 централи кои имаат потпишано и добиено решение за повластена тарифа, а верувам дека до крајот на годината уште 40 нови централи ќе бидат пуштени во работа, изјави директорот на Агенциајта за енергетика Лазар Гечевски. Тој посочи дека и новите цени се исплатливи за инвеститорите иако кај фотоволтаичните централи е зголемен периодот на оповрат на капиталот од досегашните пет до седум години на осум до девет. - Мислам дека ...
| | веќе видена | слични

Без електрична енергија утре во периодто до 9:00 до 12:00 часот ќе ќе останат корисниците од село Волково, односно жителите од улица број 35 и околните помали уички во општина Ѓорче Петров. Прекините ќе бидат поради реализација на инвестивионите зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија.
| | веќе видена | слични

Останато

До Општинската изборна комисија (ОИК) Штип нема пристигнато приговори од политичките партии и претставниците на независните советнички листи кои учествуваа во ...
сите 435 | | | веќе видена

12.10.2017 Партиски делегации на коалициите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ во придружба на кандидатите за советници и за градоначалник на Кочани присуствуваа на ...
сите 43 | | | веќе видена

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 195 | | | веќе видена

На една од страниците на ФБ која се занимава со криминалите на поранешната Влада, предводена од Никола Груевски, објавен е документ на владата, од кој се гледа ...
сите 52 | | | веќе видена

Победуваме за модерно и напредно Скопје, за Скопје каде има соживот и почитување, за солидарно Скопје. За Скопје кое се развива и Скопје кои нуди можости за ...
сите 184 | | | веќе видена

Португалската министерка за внатрешни работи Констанца Урбану де Соуза денеска поднесе оставка заради пожарите во кои загинаа десетици луѓе.Во писмото за ...
сите 135 | | | веќе видена

Првичните резултати од локалните избори во Македонија покажуваат дека гласачите го поддржуваат политичкиот курс на новата влада на премиерот Зоран Заев, јавува ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За да сами си произведувате струја ви требаат 6.000 евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: