Мултивитамините се бесполезни!

Мултивитамините се бесполезни! Витаминските додатоци не се само неделотворни, туку можат да донесат и некои несакани ефекти, тврди Едгар Милер, професор по епидемиологија на американскиот универзитет Џонс Хопкинс. Некои заговорници на мултивитамините и додатоците на исграната наведуваат дека модерната исхрана за повеќето луѓе е нутриционистички сиромашна, но нема докази што ова тврдење би го потврдиле. По анализата на 27 долгорочни клинички истражувања со кои биле опфатени 450.000 луѓе, било утврдено дека мошне мал број од нив имале сериозни недостатоци и почувстувале полза од витаминските додатоци. Иако често се наметнува идејата дека мултивитамините можат да излекуваат болести и да ја намалат распространетоста на рако, не постојат речини никакви докази што би го потрврдиле тоа. Иако се спроведени различни клинички истражувања, кои траеле околу 10 години, за мултивитамините и суплементите на исхраната не било докажано дека нивното користење делува позитивно на болестите на срцето и белите дробови, ...
| | веќе видена | слични

Ако не страдате од сериозен недостаток на витамини и минерали, постои сосема добра шанса дека и од мултивитамините кои ги пиете немате никаква корист. Витаминските додатоци не само што немаат ефект, туку можат и да донесат некои несакани ефекти. Така тврди Едгар Милер, професор по епидемиологија на американскиот универзитет Џонс Хопкинс, а е поддржан и од страна на панел на негови колеги доктори кои своите тврдења ги објавиле во Annals of Internal Medicine. Некои поборници на мултивитамините и додатоците во исхраната тврдат дека модернат исхрана за повеќето луѓе нутриционистички е во дефицит, но не постојат никакви докази за да го подджат тоа. По анализите на 27 долгорочни клинички студии, во кои биле вклучени 450.000 возрасни луѓе, утврдено е дека многу мал дел од луѓето имале сериозни недостатоци и чувствувале придобивки од суплементите. Повеќето луѓе кои биле вклучени во истражувањето можеле да ги задоволат сите свои прехрамбени потреби преку својата редовна исхрана. Иако често се наметнува идејата дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мултивитамините се бесполезни!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: