Две титули во Формула 1 не се доволно – Алонсо

Фернандо Алонсо вели дека не е задоволен со само две титули и дека сеуште е “гладен за победи” после слабиот старт на Ферари оваа сезона. Ферари не успеаа да стигнат до подиумот на првите три трки и моментално се на петтата позиција на конструкторската табела, вината за таквата ситуација ја превзеде тимскиот шеф на Ферари – Стефано Доминикели кој си поднесе оставка . Пред одлуката на Доминикели да биде објавена, Алонсо рече дека е горд на неговото време во Формула 1, но дека две титули не ја даваат целосната слика за кариерата што ја имал досега. “Никогаш не мислев дека ќе станам возач во Формула 1, никогаш не мислев дека би победил на Гран При трка, а не пак да освојам две титули. Горд сум и среќен за мојата кариера. Сеуште сум гладен за победи, гладен за успех. Ќе ви кажам дека две титули не се доволно.” Зборуваќи за својот однос со тимскиот колега Раиконен, Алонсо изјави дека неговото присуство е од голема помош. “Мислам дека е многу талентиран возач, и тоа е голема помош и голема мотивација за мене, како ...
| | веќе видена | слични

Алонсо сака уште една титула во својата кариера. Фернандо Алонсо до сега има освоено две титули со Рено во 2005 и 2006 година, а со доаѓањето во Ферари во 2010 се надеваше и на трета титула. Но за жал поради лошата формата на тимот тоа до сега не се случи, а два пати ја изгуби титулата во последната трка од сезоната. “Никогаш не помислив дека ќе бидам пилот во Формула1, никогаш не помислив дека ќе победам на некоја трка, а исто така не бев сигурен и дека ќе освојам две титули од шампионатот”. Изјави Алонсо за “CNN”. “Многу сум горд и задоволен од својата кариера, доколку сега ме запрашате кога сум на сред сезона и гладен за успех, јас би одговорил дека две титули не ми се доволни”. Шпанецот ја искористи приликата да ги негира шпекулациите за тоа дека тој и неговиот клубски колега Кими Раиконен се во лоши односи. “Мислам дека е доста талентиран, така да тоа е голема помош, а и мотивација прво за мене, а потоа за цел тим затоа што тимот знае дека мора да направи добар болид, затоа што само тогаш Кими ќе донесе ...
| | веќе видена | слични

Двајцата возачи беа ривали во поголемиот дел од кариерата, ривалство кое започна кога Алонсо возеше за Рено, а Раиконен за Мекларен, и Алонсо двапати го победи Финецот во пласманот на возачи. И покрај тоа, тие двајца беа блиски пријатели и пред партнерството во Ферари. - Однадвор таа ситуација секогаш е претерана, и честопати нема врска со вистинските односи меѓу колегите. Да, вистина е дека треба да го победиш својот тимски колега за да имаш подобра репутација и подобар резултат, но верувајте дека потоа на состаноците, атмосферата е сосема поинаква. Има нула проблеми, само добри и позитивни работи. Мислам дека Кими е многу талентиран и тоа помага многу во тимот - вели Алонсо во интервју за Си-Ен-Ен. Алонсо во тимот на Минарди (Фото: АФП) Во интервјуто Алонсо исто така се потсетува на неколку клучни моменти во неговата кариера, вклучувајќи го и Ф1 дебито во Австралија со тимот на Минарди. - Првиот момент кога се почувствував горд можеби беше во 1994 кога станав шпански шампион. Потоа доаѓа моето прво ГП. Се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Две титули во Формула 1 не се доволно – Алонсо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: