Xiaomi патентираше екран со четири заоблени рабови


2 копии

Дисплејот, кој во теорија би можел да ги има сите четири заоблени страни на екранот, патентиран од страна на компанијата Xiaomi кај WIPO (World Intellectual Property Office) oрганизацијата. „Селфи“ камерата не се гледа не скиците на патентот, што би значелот дека кинеската компанија би можела да го користили или сензорот во дисплејот или целосно да ја отстрани предната камера. Листата на WIPO ја објави LetsGoDigital, кој ни овозможи и интересни „рендери“ како потенцијалнит телефон со овие карактеристки би можел да изгледа. Скиците од патентот исто така вклучуваат и систем со две камери на задната страна, со LED блиц, како и USB конектор во дното на уредот. Останува да се види дали овој концепт ќе биде претворен во конкретен уред, иако е можно Xiaomi да го има патентирано со цел да го заштити дизајнот. Извор: Benchmark.rs Текстот Xiaomi патентираше екран со четири заоблени рабови е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични

Lenovo Smart Tab е новиот корисен гаџет кој што ги комбинира таблетот и дисплејот во едно, а нуид и други одлични карактеристики. Lenovo Smart Tab е 10-инчен Андроид таблет кој користи мобилен оперативен систем на Google. Но, приклучете го, и станува паметен дисплеј што можете да го користите со Алекса. Пристаништето на овој уред има три звучници и три микрофони со цел да се подигнат гласовните команди. И ако сакате малку приватност, можете да го користите копчето за исклучување на звукот за да го ислучите Alexa од слушање. Функцијата на паметниот дисплеј ви овозможува да ги контролирате компатибилните домашни паметни уреди и вие ќе можете да комуницирате со нешто што го гледате на екранот преку глас или допир. Кога не е приклучен, Smart Tab функционира како Андроид таблет, со апликации, мобилни игри и други услуги (како е-пошта) кои можете да ги даунлоадирате.
| | веќе видена | слични

„Флексибилните“ паметни телефони се навистина следниот голем чекор за индустријата, штом играч како Intel планира да се приклучи на трката. За евентуален претставник на американскиот гигант, ние дознаваме од LetsGoDigital, кои нудат и концепт рендери на уредот. И покрај фактот дека за сега сите „флексибилни“ паметни телефони се доволно интересни, Intel може да биде чекор напред преку двојниот систем на шарки. Со други зборови, понудата на Intel ќе се отвора двапати, обезбедувајќи 3 во 1 можност за мал паметен телефон, поголем таков и таблет во едно тело. Односно потенцијално можете да носите вистински таблет во вашиот џеб. И, според наше мислење, ако патентот биде имплементиран, навистина можеме да зборуваме за иднината во која речиси сите телефони ќе бидат „флексибилни“. Импресивните карактеристики, сепак, не застануваат тука – уредот исто така ќе има стилус вграден така елегантно во „флексибилниот“ уред. Односно, кога го користите уредот во таблет режим, можете безбедно да креирате различни дизајни, да ...
| | веќе видена | слични

Функцијата Netflix Smart Downloads, достапна во апликацијата за Netflix Android, веќе е достапна во верзијата на iOS. Активирањето се случува лесно во делот Downloads од апликацијата. Откако ќе биде активна, таа автоматски ќе ги избрише епизодите што веќе сте ги презеле на вашиот уред. Кога е поврзана со Wi-Fi мрежа, апликацијата автоматски ќе ја преземе и следната епизода од серијата. Netflix забележува дека Smart Downloads штеди време во пребарување и рачно ги презема саканите епизоди. Од друга страна, автоматското бришење помага да заштедите меморија во вашиот паметен телефон. Ако планирате да гледате некои епизоди повеќе пати, ќе треба да ја исклучите оваа функција. Текстот Netflix Smart Downloads веќе и за iOS (ВИДЕО) е превземен од USB.mk .
| | веќе видена | слични

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 227 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 190 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 184 | | | веќе видена

Ливерпул со неповолни 1:0 загуби на гостувањето во шпанската престолнина против Атлетико Мадрид, ситуација која секако не ја посакуваа играчите на англискиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Xiaomi патентираше екран со четири заоблени рабови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: