Microsoft ја прекина поддршката за Windows XP од денеска !

4 копии

Американскиот софтверски гигант „Microsoft” од вторник, 8-ми април, ја прекинува техниката поддршка за оперативниот систем Windows XP и за пакетот на апликации Office 2003, а од компанијата предупредуваат дека оперативниот систем кој беше лансиран пред 12 години повеќе нема да добива надградувања кои обезбедуваат заштита од вируси, надзирање и други закани. Корисниците на Windows XP можат да продолжат да работат на оваа оперативна програма, но ќе бидат изложени на одредени ризици, бидејќи нема да има ажурирање на оперативниот систем, особено од аспект на безбедноста. Со ова тие ќе станат поподложни на дополнителните закани од кражба на идентитетот или банкарските информации. Последните неколку месеци бројот на нападите врз овој оперативен систем, според податоците на Microsoft, се зголемил за шест пати. Покрај тоа, се појавил и проблемот на компатибилност со современите уреди, а компанијата ризикува несупешна ревизија на системот. Финансиските организации, чијашто работа е поврзана со банкарските картички, ...
| | веќе видена | слични

Заврши ерата на XP. Најуспешниот оперативен систем на Microsoft, лансиран на 25 октомвири 2001 година, од вчера нема веќе апдејти и техничка поддршка. Истиот ќе има намалена компатибилност и ќе стане цел на криминални напади. Microsoft се откажува од Windows XP на 8-ми Април, што понатаму го нашите компјутери XP на почетокот имал проблеми со хардверот и достапноста на драјвери, но кога тоа било средено, во јануари 2007 достигнал користеност од 76%. Покажа дека дури и слаб и стар хардвер може да биде употребен за играње на нови интензивни игри, благодарејќи на постојаното ажурирање на DirectX API до 9.0c. Наредната верзија на Windows (Vista) пристигна дури после 5 години и тоа со катастрофален прием. Microsoft сака луѓето да го надоградат својот Windows заради технички и комерцијални причини. Затоа нудат повеќе попусти и го нудат бесплатно Windows 8 на производителите. Сепак, бизнисите и пошироката јавност сеуште не го прифаќаат заради конфузијата поради комбинираниот десктоп и таблт оперативен систем и ...
| | веќе видена | слични

Покрај вообичаениот пакет на безбедносни закрпи, „Microsoft“ и официјално ја претстави надоградбата на оперативниот систем „Windows 8.1“. Најважна новост е враќањето на копчето „start“ и другите елементи од интерфејсот на кој корисниците се навикнати кај постарите верзии на „Windows“. Исто така додадени се и некои промени во интерфејсот „Modern“ (Metro), така сега апликациите имаа „х“ во десниот горен агол, па сега корисниците можат полесно да го затворат со користењето на глувчето. Тука сега се и веднаш видливите контроли за исклучување на компјутерот и пребарување, кои повеќе не се поврзани со „жешките агли“. Сега се гледаат и отворените „модерни“ апликации на лентата на класичниот интерфејс, кој може таму да се постави и за брзо движење. Исто така „Мајктософт“ објави дека компанијата од 8-ми април, ја прекинува техниката поддршка за оперативниот систем Windows XP како и за пакетот на апликации „Office 2003“ како и редовните надградувања кои обезбедуваат заштита од вируси и други закани. - Ако продолжите ...
| | веќе видена | слични

Надоградбата „Windows 8.1“ е бесплатна за сите корисници и може да се превземе од „Windows Store“. Покрај вообичаениот пакет на безбедносни закрпи, „Microsoft“ и официјално ја претстави надоградбата на оперативниот систем „Windows 8.1“. Најважна новост е враќањето на копчето „start“ и другите елементи од интерфејсот на кој корисниците се навикнати кај постарите верзии на „Windows“. Исто така додадени се и некои промени во интерфејсот „Modern“ (Metro), така сега апликациите имаа „х“ во десниот горен агол, па сега корисниците можат полесно да го затворат со користењето на глувчето. Тука сега се и веднаш видливите контроли за исклучување на компјутерот и пребарување, кои повеќе не се поврзани со „жешките агли“. Сега се гледаат и отворените „модерни“ апликации на лентата на класичниот интерфејс, кој може таму да се постави и за брзо движење.
| | веќе видена | слични

Се случи и тоа. Толку најавуваниот осми април помина, а со тоа и официјално заврши поддршката на Microsoft за (веројатно) најпопуларниот оперативен систем на сите времиња, Windows XP. Нема веќе надградби за подобрување на сигурноста на системот, ниту какви било додатоци кои би ги подобриле целокупните перформанси. Затоа, доколку не сакате да бидете изложени на сигурносни ризици, губење на податоци или општо, нестабилност при работа со вашиот компјутер, време е да размислите за инсталирање на понов оперативен систем. Главната дилема со која може да се соочите е дали би преминале на Windows 7, систем кој игра на сигурно, или ќе загризете на „мамката“ на Microsoft и ќе му дадете шанса на далеку позборуваниот (и покритикуван) Windows 8.1. Нормално, секој од двата системи си има свои предности, па затоа ќе се потрудам да ви доловам дел од оние кои може да ви помогнат во носењето конечна одлука. Зошто Windows 7 – Ако не е расипано, не го поправај Ќе тргнам од тоа дека секој од вас барем еднаш имал шанса да работи ...
| | веќе видена | слични

Microsoft неодамна ја одржа годишната Конференција на програмери Microsoft Build на која меѓу другото беше промовиран и надградениот оперативен систем Windows Phone 8.1. Токму тука Microsoft објасни зошто уредите кои работат на оваа платформа и покрај тоа што поседуваат за нијанса послаби хардверски компоненти прикажуваат одлични резултати во сите категории. Тајната на успехот на Microsoft лежи во определбата програмерите кои развиваат апликации и сервиси да користат што е можно послаб хардвер и со такви ресурси да постигнат врвни резултати. Затоа е многу полесно кога конечниот производ ќе се пренесе на помоќни смартфони како Nokia Lumia 1520 или Nokia Lumia 930 и оптимизацијата на софтверот и хардверот е на највисоко ниво. Секако, Windows Phone 8.1 е поедноставен систем кој нема големи побарување, па така еден екстремно евтин смартфон како Nokia Lumia 520 дава изненадувачки високи перформанси и покрај ограничeниот хардвер составен од дво-јадрен процесор и само 512 MB RAM.
| | веќе видена | слични

По цели 12 години Microsoft ќе престане да го поддржува оперативниот систем Windows XP. Ова поконкретно значи дека од денеска веќе нема да има автоматски исправки на системот. Во историја заминува и антивирусниот програм Security Essentials. Автоматските исправки служеа за поправање на грешки и безбедносни пропусти во системот. Секој кој има инсталирано ХР оперативен систем ќе може да продолжи да го користи компјутерот, но нивото на безбедноста за податоците значително опаѓа. Отпорноста на разните пропусти и вируси ќе биде променета и поради ова програмите кои со тек на време ќе бидат унапредувани, ќе станат и некомпатибилни за ХР. Ова значи дека вашиот компјутер нема да има поддршка за сите функции кои ќе ви бидат потребни. Решение за овој проблем е преоѓање на некои од новите оперативни системи. Доколку сакате да останете во рамките на Microsoft, тогаш можете да ја изберете новата верзија на Windows 8 и Windows 8.1, но исто така и малку постарата варијанта Windows 7. Експертите нагласуваат дека не е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Опозицијата категорично бара да го види конечниот и пречистен текст на македонскиот устав со се вметнатите измени, власта уверува дека нема ништо спорно и дека ...
сите 95 | | | веќе видена

Манекенката позната по последната врска со српскиот репрезентативец Адем Љаиќ, Софија Милошевиќ, која според пишувањата на медиумите, му била љубовница на ...
сите 231 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 213 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Microsoft ја прекина поддршката за Windows XP од денеска !

Од:
До кого (е-маил):
Порака: