Wi-Fi ни штети? Билки во соба со рутери овенале за 12 дена!

Wi-Fi ни штети? Билки во соба со рутери овенале за 12 дена! Wi-Fi може да наштети на човековото здравје, тврди данска научна група истражувачи на школата Hjallerup. Во неа учениците набљудувале шест билки во иста просторија, под ефект на зрачење од два бежични рутери и во друга просторија без никаква опрема. Во рок од 12 дена 90 проценти од билките во просторијата со рутерите овенале, листовите им пожолтеле, и не покажувале знаци на живот, додека оние во празната просторија останале исти како претходно. Научната група тврди дека тоа јасно го покажува штетното влијание по здравјето на човекот и сите живи растенија ширум светот. Сепак критичарите тврдат дека садниците можеби се исушиле и поради близината на рутерите кои испуштале топлина, а не поради нивното зрачење. Резултатите од овој експеримент ги поддржуваат и холандските научници од Универзитетот Wageningen во кој научниците изложиле 20 стебла јасен на различни извори на зрачење во период од три месеци. Лисјата на стеблата кои биле најблиску до изворите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 531 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 146 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 107 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Wi-Fi ни штети? Билки во соба со рутери овенале за 12 дена!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: