Имате една недела за промени... Фејсбук, Гугл, Твитер и Снепчат под остри удари на...

Фејсбук поради објавување верзии на апликација за деца, критикуван и со порака " држи подалеку" Минатата година Хант го критикуваше Фејсбук поради објавување врезија на апликација за деца и ѝ порачал на компанијата да се "држи подалеку" од неговите деца. Ако компанијата на социјалните мрежи не направи да ги заштити децата, британската влада ќе донесе нови закони кои се однесуваат на нив. Во острото писмо упатено на Фејсбук, Гугл, Снепчат и Твитер и други компании на социјални мрежи, Џереми Хант порачал дека неуспехот да се сопре деца да користат социјални мрежи и изложување деца на "опасни емоционални последици' нивното користење - е "неприфатливо" и "неодговорно", пренесува АП. Министерот за здравје во Обединетото Кралство нагласил дека е многу загрижен поради недостаток на мерки на предистожност со кои се утврдува возраста на корисникот, додавајќи дека илијадници од нив го кршат правилото на старосната граница. Тој им дал рок од една недела на компаниите да преземат мерки со што ќе се запре користење на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 239 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

На претседателските избори се работи за два концепта, од кои едниот ја носи земјава во рзвиениот свет и е гарант дека тоа така ќе биде за век и веков, а ...
сите 99 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Имате една недела за промени... Фејсбук, Гугл, Твитер и Снепчат под остри удари на...

Од:
До кого (е-маил):
Порака: