Од Софија до Тирана виа Приштина: Први комшии стануваат Албанците и Бугарите

Бугарското малцинство, се нарекуваат Горани во Косово, рече косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли кој денеска беше во официјална посета на Софија. Народот на Косово храни многу топли чувства и симпатии кон бугарското малцинство, што се нарекува Горани, истакнал министерот Пацоли. Тој истакнал дека има личен посветеност кон поддршката на оваа група граѓани, кој ја презел при првата посета на Министерството за надворешни работи на Бугарија во 2007 година. Беџет Пацоли дополнил дека Гораните како малцинство имаат запазена квота места во косовскиот парламент. Тој истакнал дека ако има нешто исклучително во однос на грижата за правата на Гораните во Косово, ќе помогне лично за спроведување. Тој, по средбата со бугарската колешка Екатерина Захариева потсети дека за време на неговата прва посета на Бугарија во 2007 година тогашниот бугарски министер за надворешни работи го покренал прашањето за бугарското малцинство во Косово, пренесе БГНЕС.. „Дури и тогаш, јас се обврзав да посветам поголемо ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска изјави дека на Србија ѝ претстои тешка борба за зачувување на независноста на земјата. „Бидејќи кога зборуваме ...
| | веќе видена | слични
4 копии
2 копии
4 копии

Единствена Македонија денеска во Владата поднесе иницијатива за донесување одлука за повлекување на одлуката за признавање на Косово што ја донесе македонската ...
| | веќе видена | слични

- Косовскиот прв вицепремиер и шеф на дипломатијата,Беџет Пацоли,изјави дека негов главен предизвик е интеграцијата на Косово и негово зачленување во ООН и ...
| | веќе видена | слични

Македонско друштво „Илинден“-Тирана и неговиот огранок од Голо Брдо реагираат на изјавата на косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли во Софија дека во областа Гора живее бугарско малцинство, оценувајќи ја како „флагрантно кршење на човековите права на Македонците во Косово“. „Повторуваме дека во Косово и во Албанија, во областа Гора, живеат чистокрвни Македонци, а не Бугари! Бараме косовската Влада да ги признае Македонците во областите Гора и Жупа и да не подлегнува на софиските притисоци за менување на вистината и историјата за Македонците во Косово! Ја осудуваме бугарската пропаганда на Софија меѓу Македонците во областите Гора во Албанија, Гора и Жупа во Косово, претставувајќи ги за ‘Бугари’. И понатаму повторуваме дека Македонците во Албанија и во Косово се неотуѓив и нераскинлив дел од македонскиот народ! Македонците во Албанија и во Косово никогаш не биле, ниту кога и да е ќе бидат ‘Бугари’!“ – стои во соопштението потпишано од претседателот на МД „Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај, и од ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на косовскиот Парламент и лидер на Демократската партија, Кадри Весели предлага политичка платформа за обединување на политичките партии во Косово за пет теми од национален интерес. Претседателот на косовскиот Парламент и лидер на Демократската партија, Кадри Весели предлага политичка платформа за обединување на политичките партии во Косово за пет теми од национален интерес. Петте теми кои се опфатени во документот се дијалогот со Србија, формирањето на Заедницата на српски општини, формирањето војска на Косово, европската интеграциска агенда и изборната реформа. - Во функција на оваа цел неопхдно е формирање заедничка екипа, која ќе ја раководи претседателот на Косово, а во која ќе биде опфатена улогата на сите политички лидери и институции во земјава, како и личности од граѓанското општество, значајна и успешна пракса во текот на историските процеси низ кои минало Косово, од Рамбује до прогласувањето на независноста, пишува меѓу другото Весели во платформата. Платформата е доставена до ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Партијата на Јанко Бачев „Единствена Македонија“ денеска во Собрание ќе поднесе иницијатива за повлекување на одлуката за признавање на Косово, која беше донесена на 9 октомври 2008 година. Парламентот на Косово на 17 февруари 2008 година ја усвои декларацијата за независност и го прогласи Косово за Република. Тогашниот премиер на Србија, Војислав Коштуница, рече дека чинот на самопрогласувањето на независноста е незаконски и против принципите на меѓународното право.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сојузот на Македонците со исламска религија (СМИР) ја отфрла изјавата на министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли за Гораните како „бугарско малцинство“ на Косово. СМИР повторува дека на Косово не живеат Бугари туку Македонци! СМИР бара Косовската Влада да ги признае Македонците во областите Гора и Жупа и да не подлегнува на софиските притисоци за менување на вистината и историјата за Македонците на Косово! СМИР, како што пренесува весникот „Илинден“ – Тирана, ја осудува бугарската пропаганда во Косово за денационализација и асимилација на Македонците во „Бугари“. СМИР и натаму повторува дека Македонците во Косово, независно од вероисповедта, се неотуѓив и нераскинлив дел од Македонскиот народ! Македонците во Косово никогаш не биле, ниту кога и да е ќе бидат „Бугари“! СМИР потврдува дека најголемиот број Горани имаат македонско државјанство! СМИР апелира Македонската Влада да преземе сериозни мерки во грижата за положбата и правата на припадниците на Македонскиот народ во Република Косово!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 166 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 327 | | | веќе видена

 Конкретни информации ќе имал во понеделник. На европската недела посветена на имунизација изјави дадоа министерот за здравство и претседателката на Комитетот ...
сите 271 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети.-Јас сум ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од Софија до Тирана виа Приштина: Први комшии стануваат Албанците и Бугарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: