Српска листа се откажа од едностраното прогласување на ЗСО

2 копии

Најголемата партија на косовскиет Срби, Српската листа, денеска соопшти дека се откажува од едностраното формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), што претходно го најави за 20 април. Ваквата најава уследи по денешната средба во Звечани на претставници на Српската листа со членовите на работната група што ја формираше косовската Влада, со задача да го подготови статутот на ЗСО. Претставникот на Српката листа, Игор Симиќ изјави дека партијата останува отворена за разговори и решенија кога станува збор за формирање на Заедницата, во согласност со Договорот во Брисел, што го постигнаа Белград и Приштина. – Многумина очекува дека денеска ние ќе тргнеме онака како што Србите често дејствуваат, прво со срцето, а потоа со разумот. Но, овојпат ќе дејствуваме со разум, со цел утре никој да не ги обвинува Србите дека презеле едностани одлуки. Чекавме пет години, ќе почекаме уште три и пол месеци – изјави Симиќ. Со сличен став вчера излезе и српскиот претседател Александар Вучиќ, кој изјави дека Србија ќе чека ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска изјави дека на Србија ѝ претстои тешка борба за зачувување на независноста на земјата. „Бидејќи кога зборуваме за Косово, ние не разговараме со тие што треба, односно со Косово, туку со нивните моќни заштитници... Проблем е кога треба да разговарате со оние кои ја разоруваа Србија во 1999 година и ја признаа државата Косово во 2008 година. Тие се многу моќни и силни“- кажа Вучиќ во Ниш. При отворањето на нов погон во фабриката Леони во Ниш, Вучиќ рече дека во таа политика Србија мора да биде разумна и рационална, да ја зачува својата независност и да ја заштити земјата, но на никаков начин да не ја загрози. „Сакаме да имаме мир и иднина“- рече Вучиќ. Тој вели дека во разговорот со светските лидери во лице им го кажува сето она што неговите претходници не смееле во изминатите 20 до 25 години, но дека секогаш води сметка за Србија, бидејќи сака земјата да има подобар углед. Косовскиот претседател Хашим Тачи пак оцени дека дијалогот со Србија е тежок, но оти е ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека дијалогот со Србија е тежок, но оти е едениствен пат да се оди напред. На форумот "Идната декада на Косово: Унапредување на реформите, регионалната соработка и европската интеграција", Тачи изјави дека следните денови и недели ќе бидат одлучувачки за консолидирање на Косово како држава. Тој ги поздрави платформата предложена од претседателот на парламентот Кадри Весели за општ политички консензус за прашања од национален интерес, како и платформата на Владата за финализирање на дијалогот со Србија. - Добредојдени се и ги поздравувам платформите што ги предлагаат политичките лидери, посебно за да постигнеме консензус за последната фаза од дијалогот меѓу Косово и Србија. Обврзувачкиот договор е во полза на двете земји. Тоа го олеснува патувањето кон ЕУ. Знам дека дијалогот со Србија е многу тежок, исто како и посветеноста за помирување, но ова е единствениот начин да се оди напред,истакна Тачи. Тој посочи дека косовската политика има потреба од длабоки реформи, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заменик премирот на Косово, Енвер Хоџај изјави дека создавањето на Заедницата на српските општини треба да се оствари паралелно со членството на Косово во Обединетите Нации. Хоџај за Радио „Слободна Европа“ рече дека Косово не треба да избрзува со формирањето на ЗСО и таа треба да стане функционална кога Косово ќе добие место во Обединетите Нации како полноправна членка. „Бидејќи Асоцијацијата (ЗСО) има за цел да ја унапреди положбата на Србите на Косово, мислам дека нејзиното формирање де факто треба да се случи паралелно со членството на Косово во Обединетите Нации, кога Косово ќе добие правен статус и целосно меѓународно признавање“, рече Хоџај. Според него, не е задолжително прашањето за ЗСО да биде вклучено во пакетот за финалниот договор во врска со дијалогот со Србија, туку треба да се води како паралелен процес. Владата на Косово соопшти дека предлогот за ЗСО и директивата за нејзино формирање ќе бидат доставени на мислење во Уставниот суд на Косово.
| | веќе видена | слични
2 копии

Заедницата на српски општини во Косово нема да биде формирана пред потпишување на конечен договор меѓу Косово и Србија, тврди Блерим Шања, политички советник на косовскиот претседател Хашим Тачи. „Нема да има ЗСО без правно обврзувачки договор“, изјави Шаља за телевизијата Т7. Тој тврди дека прашањето не може да се третира како посебен проблем и ќе биде вклучено како анекс на конечниот договор.
| | веќе видена | слични

- Косовскиот прв вицепремиер и шеф на дипломатијата,Беџет Пацоли,изјави дека негов главен предизвик е интеграцијата на Косово и негово зачленување во ООН и неколку други меѓународни организации. -На овој пат на Косово се соочуваме со уште еден предизвик, противењето на Србија за независноста на Косово.Се соочуваме со невидена агресија од Србија, посочи Пацоли на тркалезната маса на тема "Косовската надворешна политика: приоритети и предизвици", организиран од Институтот за политички студии од Приштина. Шефот на косовската дипломатија истакна дека треба да работат и да лобираат силно со државите што го признале Косово и да ги зајакнат односите со нив. - Предизвикот е и лобирањето во земји што не го признале Косово, бидејќи српското лобирање им кажува на тие земји дека Косово не е држава и ми одзема многу време додека не ја објаснам создадената реалност, нагласи Пацоли. Според него, предизвик е и вклучувањето на политиката во дипломатската служба на Косово и најави дека во рамките на реформите започнати во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на косовскиот Парламент и лидер на Демократската партија, Кадри Весели предлага политичка платформа за обединување на политичките партии во Косово за пет теми од национален интерес. Претседателот на косовскиот Парламент и лидер на Демократската партија, Кадри Весели предлага политичка платформа за обединување на политичките партии во Косово за пет теми од национален интерес. Петте теми кои се опфатени во документот се дијалогот со Србија, формирањето на Заедницата на српски општини, формирањето војска на Косово, европската интеграциска агенда и изборната реформа. - Во функција на оваа цел неопхдно е формирање заедничка екипа, која ќе ја раководи претседателот на Косово, а во која ќе биде опфатена улогата на сите политички лидери и институции во земјава, како и личности од граѓанското општество, значајна и успешна пракса во текот на историските процеси низ кои минало Косово, од Рамбује до прогласувањето на независноста, пишува меѓу другото Весели во платформата. Платформата е доставена до ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Косово и анализа на напредокот на Србија во европските реформи, кои се оценети како позитивни посебно на економско поле, но и слабиот напредок во реформите во владеењето на правото беа теми на денешната средба во Белград на високата преставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедонсна политика Федерика Могерини и српскиот претседател Александар Вучиќ. На пресс конференцијат по средбата, покрај најавата за можното отварањето на пет нови поглавја во преговорите со ЕУ до крајот на јуни, најмногу се говореше за Косово и Бриселскиот дијалог. Федерика Могерини изјави дека има нова фаза во дијалогот со цел постигнување на правно обврзувачки договор меѓу Србија и Косово. – Ја разгледавме и примената на договорите кои се веќе постигнати во рамки на дијалогот. Јасно нагласувам дека постои потреба во потполност да се применат сите договори и дека е крајно време за тоа. Ова е кредибилна основа за натамошната работа кон нова фаза на дијалогот, а за тоа е потребно што побргу формирање на ЗСО, но исто така и ...
| | веќе видена | слични

Mesto: Brisel Datum: 15.11.2017 Dogadjaj: EVROSERVIS/POLITIKA - susret predsednika Srbije Aleksandara Vuei?a i predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini u Briselu Licnosti: Aleksandar Vuei?, Federika Mogerini Косово и анализа на напредокот на Србија во европските реформи, кои се оценети како позитивни посебно на економско поле, но и слабиот напредок во реформите во владеењето на правото беа теми на денешната средба во Белград на високата преставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедонсна политика Федерика Могерини и српскиот претседател Александар Вучиќ. На пресс конференцијат по средбата, покрај најавата за можното отварањето на пет нови поглавја во преговорите со ЕУ до крајот на јуни, најмногу се говореше за Косово и Бриселскиот дијалог. Федерика Могерини изјави дека има нова фаза во дијалогот со цел постигнување на правно обврзувачки договор меѓу Србија и Косово. – Ја разгледавме и примената на договорите кои се веќе постигнати во рамки на дијалогот. Јасно ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Српска листа се откажа од едностраното прогласување на ЗСО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: