Ова е новата прва дама на Србија


2 копии

Александар Вучиќ е новиот претседател на Србија, а неговата сопруга, Тамара Вучиќ со тоа се стекна со титулата прва дама на Србија. За неа не се знае многу освен дека за Вучиќ се омажи во 2013. година, а ретко се појавува во јавноста, но кога и да се појави е елегантна и прекрасна. Има дипломирано политички науки, а работи во српското министрство за надворешни работи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од изборниот штаб на кандидатот за претседател на Србија, Саша Јанковиќ, кој е и поранешен омбудсман, соопштија дека новоизбраниот претседател и актуелен премиер, Александар Вучиќ украл 319.000 гласа за време на претседателските избори на 2-ри април. Вучиќ освои уште во првиот круг на претседателските избори со 55 отсто од гласовите. „При проверката на вреќите со гласачки ливчиња во 25 избирачки места кои ги отворивме во Републичката изборна комисија (РИК) откривме дополнително тешки нарушувања на изборниот процес“, се вели во официјалното соопштение од штабот на Јанковиќ. „Има огромна разлика помеѓу физичкото пребројување на гласовите и бројот на гласовите внесени во избирачките протоколи. Вучиќ потенцијално украл цели 319.000 гласа“, велат од штабот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Демонстранти, претежно млади луѓе и вчера се собраа пред зградата на парламентот во соседна Србија уште во 17:30 часот по локално време. Оттаму се упатија кон зградата на државната телевизија РТС, каде извикуваа: „Сакаме да пренесувате во живо“. "Vučiću, lopove", "Hoćemo uživo", "Onesvesti se"... uzvikuju učesnici #protest #protivdiktature #Serbia #Belgrade #protesti2017 pic.twitter.com/7lTSWuXD0a — Dragana Pećo (@DraganaPeco) April 9, 2017 За време на протестите на централните улици на Белград демонстрантите скандираа: „Сакаме култура, а не диктатура“, “Оставка“, “Нема да бидеме евтина работна рака“, и др. Протестите почнаа веднаш по првиот круг од претседателските избори од 2-ри април, на кои победи актуелниот премиер Александар Вучиќ. Учесниците го обвинуваат режимот на Вучиќ за злоупотреба на службената должност, фалсификување на изборите и целосна контрола над медиумите. Протести се организираат и во останатиот дел на Србија, главно во градовите. Вучиќ пак на протестите одговори така што им порача на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Победникот на претседателските избори во Србија, актуелниот премиер Александар Вучиќ повика Републичката изборна комисија јавно да ги отвори вреќите со гласачките ливчиња од избирачките места за кои неговиот противкандидат Саша Јанковиќ рече дека се „украдени“. Од изборниот штаб на Јанковиќ, поранешен народен правобранител, порачаа дека Александар Вучиќ украл 319.000 гласа за време на изборите на 2 април. Вучиќ победи уште во првиот круг на претседателските избори со 55 отсто од гласовите. „При проверката на вреќите со гласачки ливчиња во 25 избирачки места кои ги отворивме во Републичката изборна комисија (РИК) откривме дополнително тешки нарушувања на изборниот процес. Има огромна разлика помеѓу физичкото пребројување на гласовите и бројот на гласовите внесени во избирачките протоколи. Вучиќ потенцијално украл цели 319.000 гласа. Изборниот штаб на Саша Јанковиќ вчера побара од РИК да добие пристап до вреќите со билтени од 25 избирачки места по случаен избор. Стигнавме до скандалозни неправилности при ...
| | веќе видена | слични

Се поголем број студенти се појавија на протестот против Вучиќ. Протестите добиваат масовност. Полицискиот и воениот синдикат, како и обични граѓани се појавија пред Владата во знак на револт. Тие го обвинуваат Александар Вучиќ за кражба на гласови. Речиси целото централно подрачје на српската престолнина е блокирано. Граѓани има пред Владата, пред Собранието и на сите улици кои ги поврзуваат. Демонстрантите велат дека нема да се откажат од протестите додека не се одржат нови фер и демократски избори.
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот премиер Александар Вучиќ ги повика денеска косовските Албанци на продолжување на дијалогот во Брисел, пишува електронското издание на „Блиц".Тој, на прес конференција, по прием на деца од Косовска Поморавија, се осврнал на заканите од страна на косовските Албанци и рекол дека поради тоа и' предложил на албанската страна, што поскоро, без оглед на потенцијални избори, да го продолжат дијалогот во Брисел или било каде на друго место.Според Вучиќ, важно е да се спуштат тензиите, а не да се предизвикуваат нови.„Тоа е предлог за луѓето во Брисел и Приштина. Денеска би било полесно да одговорам на навреди и закани, но поважно е да направиме нешто да ја стабилизираме ситуацијта, да го сочуваме мирот и да разговараме за сето она што е клучен проблем", истакнал Вучиќ.
| | веќе видена | слични

"Никој не треба да биде гладен и без покрив над главата“, „Луѓето се гладни, елитата се радувa”, ова се паролите кои младите во Србија, веќе шести ден ги извикуваат по улиците, барајќи оставка на надлежните органи во Државната изборна комисија на Србија, на Радио-телевизија Србија и другите институции кои се директно или индиректно биле вклучени во изборниот процес на претседателските избори на кој победи Александар Вучиќ. Додека претходните денови протестот започнуваше во 18 часот, вчера се одржаа на пладне. Почетокот на протестниот марш беше пред српската влада. На сите страни се слушаа музика, свирчиња и сирени. На шестиот ден од протестите против диктарурата, денес на младите им се приклучија и армијата и полицијата кои не се незадоволни од материјалниот статус на вработените во безбедносниот сектор. Граѓаните се незадоволни од резултатите од претседателските избори и од како што велат, дека е водена не фер претседателската кампања.
| | веќе видена | слични
3 копии

Масовните протести на српската младина ги збунија сите: власта, опозицијата, медиумите, аналитичарите, тајните служби, а посебно оние кои во Србија гледаат земја со врвна демократија која заслужува меѓународни пофалби. Од каде сега млади и незадоволни луѓе во земјата, во која владее целосно почитување на медиумските и сите други слободи, а ја води примерниот реформатор Александар Вучиќ? Демонстрантите се организираат преку социјалните мрежи, немаат лидери, барањата дури сега се формулираат – мистеријата продолжува. Власта и режимските медиуми упорно го форсираат наративот – ова се протести против изборната победа на Александар Вучиќ, но никако не споменуваат дека младите инсистираат на „протест против диктатурата“. Иритирачки придонес на медиумите На ваков вид „неразбирање“ предупредува и Зоран Гавриловиќ од Бирото за општествени истражувања, БИРОДИ. Според него, „станува збор за бунт на младите луѓе поради изборните услови, а не поради изборните резултати“ . Гавриловиќ очекува продолжување на протестите, во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Илјадници луѓе се собраа денеска на протестот што го организираа синдикатите на војската и на полицијата, незадоволни од материјалниот статус на вработените во секторот безбедност и од општата состојба во земјата. Ним им се придружија и студентите и граѓаните што од победата на актуелниот премиер Александар Вучиќ на претседателските избори во Србија секој ден организираат „Протести против диктатурата“. И покрај дождот, протестната поворка се упати до Министерството за внатрешни работи во Нов Белград. На чело на колоната беше транспарентот „Народот гладува, елитата се радува“, а учесниците цело време свиреа со свирчиња и пееја, со извици „Вучиќ крадецу“ и „Ав, ав“. Протестната прошетка и собирот траеја вкупно четири часа, а минаа без инциденти. Според проценката на репортерите, на платото пред Палата Србија се собрале околу 15.000 луѓе, додека полицијата наведува дека ги имало околу 10.000. Протестот почна пред зградата на владата со обраќања на претставниците на синдикатите на војската и на полицијата, кои ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 397 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 252 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ова е новата прва дама на Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: