Можна ли е мирна корекција на границата меѓу Србија и Косово?

Косовскиот претседател Хашим Тачи во средата изјави дека ќе работи на приклучување на деловите од јужна Србија населени претежно од етнички Албанци, кон ...
| | веќе видена | слични
3 копии
6 копии
5 копии

Европската комисија објави дека Белград и Приштина ги дефинираат темите за разговор во дијалогот, додека ЕУ само посредува. Портпаролот на Европската комисија, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ако косовското прашање биде решено до пролет следната година, големи се шансите претседателите на Косово и Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ, но и Федерика ...
| | веќе видена | слични
4 копии
5 копии
повеќе

Останато

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис вели дека референдумот на 30 септември е најважното гласање во историјата на македонската нација и дека треба да ...
сите 171 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 158 | | | веќе видена

Со седум гласа „против“ и два „ за“ уставните судии ја отфрлија иницијативата поднесена од Димитар Апасиев од Левица и Тодор Петров од Светскиот Македонски ...
сите 228 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 74 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 159 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 198 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 13 | | | веќе видена

Австрискиот министер за внатрешни работи, Херберт Кикл, рече дека и понатаму се разговара со земји од Западен Балкан за основање центри за прифаќање азил во ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Можна ли е мирна корекција на границата меѓу Србија и Косово?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: