За Пленковиќ Србија и натаму е агресор со кој сака дијалог


Хрватските власти, кои присуствуваа на комеморацијата на жртвите од Јасеновац во Спомен-паркот, ги коментираа реакциите на српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, по пораката на Загреб дека не е добредојден во Република Хрватска. Андреј Пленковиќ не пропушти можност да повтори дека Србија ѝ била агресор на Хрватска од 1991 до 1995 година. Пленковиќ нагласил дека забраната за влез на Вулин во Хрватска е јасна порака на став и одлучност на официјален Загреб, дека нема да толерира однесување како тоа на српскиот министер за одбрана. Тој повторил дека бил добар чекор тоа што парламентарната делегација ја напуштила Србија по инцидентот во српското Собрание. Хрватскиот премиер истакна дека Хрватска сака да ги намали тензиите и да отвори простор за дијалог меѓу двете земји. извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќдаде свое мислење за неодамна формираната Охридска група за поддршка на Македонија на евроатланскиот пат, која ја сочинуваат поранешни високи функционери и дипломати во ЕУ и НАТО. Тој изјави дека таква група не е потребна на неговата земја и дека е доволно само граѓаните да се изјаснат за таа опција. „Србија нема никакви аспирации за влез во било какви воени сојузи, па ни во НАТО. Доколку некоја друга власт и некоја друга Влада сакаат тоа да го сторат, сосем сум сигурен дека никаква група нема да им биде потребна. А, што се однесува до мене, не мислам дека тоа е патот на Србија и дека тоа е најдобриот пат на Србија“- истакна Вучиќ. Вучиќ порача дека Србија нема да ја менува политиката, дека ќе има пријателски односи со Русија, да нема да и воведува санкции, дека нема да се зачленува во воени сојузи као што е НАТО и дека ќе се „држи до своите постулати и политика со кои земјата ќе оди забрзано напред со зачуваување на мирот и стабилноста, што е од најголемо значење. Според ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ одговарајќи денеска на новинарски прашања, даде коментар и за неодамна формираната Охридска група за подршка на Македонија на евроатланскиот пат, која ја сочинуваат поранешни високи функционери и дипломати во ЕУ и НАТО. Тој одговарајќи на прашање за Охридската група изјави дека таква група не и е потребна на Србија и дека е доволно само граѓаните да се изјаснат за таа опција. - Србија нема никакви аспирации за влез во било какви воени сојузи, па ни во НАТО. Доколку некоја друга власт и некоја друга влада сакаат тоа да го сторат, сосем сум сигурен дека никаква група нема да им биде потребна. А, што се однесува до мене, не мислам дека тоа е патот на Србија и дека тоа е најдобриот пат на Србија, истакна Вучиќ. Според него, политиката која денес ја води е најдобра, најмудра и најсигурна за Србија. Вучиќ порача дека Србија нема да ја менува политиката, дека ќе има пријателски односи со Русија, да нема да и воведува санкции, дека нема да се зачленува во воени сојузи као што е ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи ја неодамна формираната Охридска група за поддршка на Македонија на евроатланскиот пат, изјави дека таква група не и е потребна на Србија и дека е доволно само граѓаните да се изјаснат за таа опција. – Србија нема никакви аспирации за влез во било какви воени сојузи, па ни во НАТО. Доколку некоја друга власт и некоја друга влада сакаат тоа да го сторат, сосем сум сигурен дека никаква група нема да им биде потребна. А, што се однесува до мене, не мислам дека тоа е патот на Србија и дека тоа е најдобриот пат на Србија, рече Вучиќ. Тој порача дека Србија нема да ја менува политиката, дека ќе има пријателски односи со Русија, нема да и воведува санкции, дека нема да се зачленува во воени сојузи како што е НАТО и дека ќе се „држи до своите постулати и политика“ со кои земјата ќе оди забрзано напред со зачувување на мирот и стабилноста, што е од најголемо значење. Инаку таканаречената Охридска група ја сочинуваат поранешни високи функционери и дипломати во ЕУ и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Има надеж за подобрување на односите со Хрватска и ќе гледаме барем нешто да сториме, иако не мислам дека сме виновни за што било, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ, пренесува Танјуг. Според него, државата мора да го штити своето достоинство, но, како што рече одговарајќи на новинарско прашање, „се стана малку бесмислено“. - Можеби е подобро само да молчите и да ги пуштите да работат што сакаат. Барем да не можат да ни кажуваат „сите сте исти, нема разлика меѓу вас“. Нека се караат со Словенците и Грногорците околу границите, со Унгарците околу Ина...Ние некако да се тргнеме на страна, истакна Вучиќ.
| | веќе видена | слични

,,Хрватска и Србија излегуваат смешни пред меѓународната заедница , луѓето во светот се прашуваат – што им е на овие ?” , рече Вучиќ прашан за реципрочните мерки со прогласување непожелни на српскиот и хрватскиот министер за одбрана во двете соседни земји. ,,Важно е да разбереме дека и едните и другите излегуваме смешни ,како два големи трупци. Џабе ни е ако не сме виновни и што како држава може да спроведете само реципрочни мерки , сите ни се смеат. – рече Вучиќ. Претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ , пак изјави дека Хрватска има испружена рака за дијалог со Србија и ќе продолжи да се залага за членство во ЕУ на сите држави од регионот.
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија и Хрватска испаѓаат смешни пред целата меѓународна јавност поради реципрочните мерки кои ги воведоа една на друга. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Србија и Хрватска испаѓаат смешни пред целата меѓународна јавност поради реципрочните мерки кои ги воведоа една на друга. - Важно е да разбереме дека и едните и другите испаѓаме смешни, како трупци, пред целата меѓународна јавност. Бадијала ни е што ние не сме виновни и што како држава морате да повлечете реципрочни мерки, сите испаѓаме смешни, бидејќи луѓето во светот се прашуваат - што им е на овие?, изјави Вучиќ пред новинарите во Скопје, каде присуствува на Процесот Брдо-Бриони. Тој изјави дека Србија треба да се сврти кон себе и да се обиде да не учествува во нешто, со некој друг, што би можело да го наруши нејзиниот углед. - Тие нека ја тераат својата работа. Дајте да се свртиме кон себе и за себе да размислуваме, изјави Вучиќ. Хрватската претседателка Колинда ...
| | веќе видена | слични

Хрватска и Србија може да влезат во дипломатска војна. Медиумите во Хрватска вчера пишуваа за вакво сценарио, затоа што на вчерашната седница на Владата на Србија требаше да бидат донесени контрамерки поради забраната на влез на српскиот министер за одбрана Александар Вулин во Хрватска. Весникот „Вечерњи лист“ објави текст во кој се наведува дека Србија во последните неколку дена, по јавувањето на аферата „Вулин“, се потврди како фактор на проблеми на југоистокот на Европа. Тоа што е позитивно во најновото „заладување“ на односите меѓу двете соседни земји е што нема да дојде до прекин на економските и трговските односи, кои сѐ повеќе се подобруваат. Доколку српската Влада остане на најавите за прогласување некој хрватски министер за непожелна личност, тогаш хрватската Влада ќе го повлече својот амбасадор од Белград на консултации. Како „непожелни“ лица се споменуваат министерот за одбрана на Хрватска, Дамир Крсичевиќ, и министерот за воени ветерани, Тома Медвед. Со ова би се израмниле сметките за забрана на ...
| | веќе видена | слични

Самитот на лидерите од Процесот Брдо-Бриони, се одржува попладнево во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, каде што македонскиот претседател Ѓорге Иванов придружуван од претседателите на Словенија и Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ ги пречекаа останатите балкански лидери.Ракувањето на претседателот на Србија, Александар Вучиќ со неговата хрватска колешка беше „ладно“ и формално, без многу зборови, поради актуелните тензии на релација Белград-Загреб. Вучиќ со останатите домаќини се поздрави посрдечно.
| | веќе видена | слични

Доколку Хрватска го повлече својот амбасадор од Белград, Србија повторно ќе преземе реципрочни мерки и веднаш ќе го повлече на консултации својот амбасадор од Загреб, изјави денеска српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ. Доколку Хрватска го повлече својот амбасадор од Белград, Србија повторно ќе преземе реципрочни мерки и веднаш ќе го повлече на консултации својот амбасадор од Загреб, изјави денеска српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ. Хрватските медиуми, повикувајќи се на владини извори, претходно денеска објавија дека доколку Белград го прогласи нивниот министер за одбрана Дамир Крстичевиќ за персона нон грата, официјален Загреб ќе одговори со повлекување на амбасадорот. - Во тој случај ќе бидеме принудени да реагираме реципрочно. Во целина треба да се свртиме кон позитивна агенда, бидејќи односите меѓу Србите и Хрватите се клучни за стабилноста на регионот, оцени шефот на српската дипломатија. Српската Влада на денешната седница донесе одлука за мерките на реципроцитет за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 237 | | | веќе видена

Пратеникот Павле Богоевски, кој е и претседател на собраниската Комисијата за деловнички и мандантно-имунитетни прашања поднесе оставка, откако во јавноста се ...
сите 158 | | | веќе видена

Ден по именувањето на Еролд Мусилу за прв човек на Агенцијата за разузнавање , од коалицискиот партнер во власта ДУИ – повик до претдателот Пендаровски да ја ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За Пленковиќ Србија и натаму е агресор со кој сака дијалог

Од:
До кого (е-маил):
Порака: