ЕУ ја повика новата влада во БиХ да почне да работи на реформите и интеграцијата


Новоизбраната влада се очекува да се фокусира на реформите и да ја води земјата кон европската интеграција. „Сега треба оние што се избрани да постигнат резултати во следните четири години“, изјави за SETimes Питер Соренсен, шеф на делегацијата на ЕУ во БиХ. [AФП] Официјалните претставници на ЕУ очекуваат новоизбраната влада во Босна и Херцеговина (БиХ) да се фокусира на решавањето на повоената социјална и економска криза и ќор-сокакот на патот кон европската интеграција. Претходно оваа година официјалните претставници на ЕУ подготвија план за наоѓање решенија за спроведување на потребните реформи, оставајќи ги настрана националистичките спорови. На општите избори на 12-ти октомври националистичките партии беа мнозински победници. „Го поздравувам целокупното регуларно спроведување на изборите. Сега очекуваме брзо формирање на власта на сите нивоа, со цел новите власти да можат да ги решат предизвиците со кои се соочува БиХ. БиХ мора да ги зајакне своите напори на својот пат кон ЕУ“, рече Питер Соренсен, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Српскиот премиер Александар Вучиќ повтори денеска дека Србија нема да наложува санкции на Русија. - Србија има Влада која самостојно донесува одлуки во согласност со интересите на земјата, рече Вучиќ. - Ние сме на европскиот пат, но политиката на Србија не се промени ненадејно, истакна Вучиќ во коментар на изјавата на новиот еврокомесар за проширување Јоханес Хан. Еврокомесарот ја повика вчера Србија да ја усогласи својата политика со европската и да воведе санкции против Русија. На 20 ноември Јоханес Хан ќе пристигне во прва посета на Србија. Во пресрет на посетата Хан во Брисел изјави дека го разбира фактот оти „Србија има своја историја и односи со Русија, но во одреден момент треба да ја усогласи својата политика, во согласност со надворешната политика и одлуките на ЕУ“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Албанија чекори напред во насока на интегрирањето на земјата во ЕУ, но претходно таа треба да задоволи одредени услови, изјави во четвртокот во Тирана, еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан, додавајќи дека во наредните пет години нема да има проширување на Унијата. Хан на средбата со шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати исто така порачал дека официјална Тирана треба да ги изврши сите неопходни реформи, но исто така да стори сè за повторно да има дијалог меѓу власта и опозицијата.
| | веќе видена | слични

„Доста е со помпезните најави за некаква „бомба“. Ние сме разочарани од вашето раководење, седнете на маса со власта и договорете се. „Доста е со помпезните најави за некаква „бомба“. Ние сме разочарани од вашето раководење, седнете на маса со власта и договорете се. И сами сте свесни дека барањето за техничка влада е нереално“, со овие зборови еден од опозициските пратеници му се обратил на Заев, во негово име и во името на неговите колеги од истата изборна единица. Пратениците се многу разочарани, велат за Алфа извори од Бихаќка. Очекувале вчера вечер лидерот на СДСМ да ја активира бомбата на трибината во Крива Паланка. Но тој повторно само ја спомена и посочи дека со неа морало внимателно. Дел од опозициските пратеници велат дека нема да дозволат да го изгубат мандатот во Парламентот. Се обиделе со ултиматум, но не им успеал, па сега коментираат - ако не не’ слуша лидерот, зошто би го слушале ние. Меѓусебно се координирале како да постапат понатаму. Покрај ...
| | веќе видена | слични

Стабилноста на Западен Балкан уште не е затворено поглавје. Покрај очигледниот напредок на регионот, очигледни се и отворените прашања со името на Македонија, односите на Србите и Албанците, како и ентитетите во БиХ. Кога денес во Брисел се зборува за Западен Балкан, како приоритет за напредок на регионот му се поставуваат усогласување со европските стандарди во областа на демократијата, примената на законите, основните слободи, како и подобро економско управување. Самиот факт што фокусот од воспоставување на мир и стабилност во регионот се префрли на полето на политичките и економските стандарди зборува за напредокот постигнат во последните две децении. Сепак, „но“ и натаму е еден од најчесто користените продолженија на европските извештаи кои ја оценуваат состојбата, како во шесте земји одделно, така и Западен Балкан како целина. Во Брисел и денес се потсетува на кревкоста на регионалната стабилност и постоење елементи кои лесно можат да ја свртат ситуацијата во негативна насока. „Западниот Балкан ...
| | веќе видена | слични

По изјавата на новиот еврокомесар за преговори и проширување Јоханес Хан дека по дваесет години нерешавање на спорот за името можеби е потребен поинаков пристап, експертите се согласуваат дека тоа е возможно, но дека таквите идеи се тешко остварливи. Тој подразбира, со два-три модалитети внатре, да се преговара паралелно и за името и за пристап кон ЕУ. Значи, преговорите течат, а ние паралелно преговараме и со Грција за името со тоа што нема да влезете во ЕУ ако претходно не го решите овој проблем, значи не се губи време кога се поминуваат поглавјата. Стево Пендаровски, член на советот за безбедносни прашања и НАТО на СДСМ. „Тој подразбира, со два-три модалитети внатре, да се преговара паралелно и за името и за пристап кон ЕУ. Значи, преговорите течат, а ние паралелно преговараме и со Грција за името со тоа што нема да влезете во ЕУ ако претходно не го решите овој проблем, значи не се губи време кога се поминуваат поглавјата“, вели професор Стево Пендаровски, член на советот за безбедносни прашања и НАТО на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ако до следната година не биде решено прашањето за името, можеби ЕУ треба да преземе иницијатива да најдеме нов пристап, вели новиот европски комесар за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, во интервју за дописникот на Радио Слободна Европа од Брисел, Рикард Јозвиак. Тој додава дека со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, се определени за процесот за проширување, но не на штета на квалитетот. На прашањето дали, по 19 години откако не е решено прашањето за името, е време ЕУ да одигра поголема улога во решавање на овој конкретен проблем, Хан одговора: - Тоа секако е нешто што ќе биде прашање за сите нас и за мене лично, се разбира. Постои иницијатива на ОН за името, можеби следната година, на 20-годишнината, ако тоа не биде разрешено, ние треба да преземеме иницијатива и да видиме дали можеме да најдеме некој нов пристап, зашто во крајна линија тоа влијае на понатамошната интеграција на Западниот Балкан и оваа ситуација не е во интерес на ЕУ. Тој верува дека ...
| | веќе видена | слични

Во извештајот за напредокот на Македонија кон ЕУ се нагласува дека веќе 19 години прашањето за името не се решава. Дали е време ЕУ да одигра поголема улога во решавање на овој конкретен проблем? Тоа секако е нешто што ќе биде прашање за сите нас и за мене лично, се разбира. Постои иницијатива на ОН за името, можеби следната година, на 20-годишнината, ако тоа не биде разрешено, ние треба да преземеме иницијатива и да видиме дали можеме да најдеме некој нов пристап, зашто во крајна линија тоа влијае на понатамошната интеграција на Западниот Балкан и оваа ситуација не е во интерес на ЕУ. Постои иницијатива на ОН за името, можеби следната година, на 20-годишнината, ако тоа не биде разрешено, ние треба да преземеме иницијатива и да видиме дали можеме да најдеме некој нов пристап, зашто во крајна линија тоа влијае на понатамошната интеграција на Западниот Балкан и оваа ситуација не е во интерес на ЕУ. Јоханес Хан. РСЕ: Верувате ли дека сегашната македонска влада може да спроведе реформи и да го постигне бараниот ...
| | веќе видена | слични

Време е да се направи обид со нов пристап по ова прашање, изјави Јоханес Хан, европскиот комесар за проширување по вчерашната средба со македонскиот шеф на дипломатијата Никола Попоски.„По 20 години нерешен спор за името помеѓу Грција и Македонија. Време е да се направи обид со нов пристап по ова прашање. Сега има повторно преговори, но исто така е важно ЕУ да преземе поактивна улога во ова. Ова е несомнено нешто со што ќе се занимавам. Бидете сигурни дека поранешната југословенска република Македонија е на врвот на нашата агенда за проширување и би сакал да истакнам дека иако беше најавено дека нема да има нови пристапувања во следните пет години, тоа не значи дека ќе нема преговори. Затоа сум комесар за претпристапни преговори. Важен е квалитетот, а не брзината.Важно е да се промовира економијата и да се подготват идните земји членки“, изјави по средбата со Попоски комесарот Хан.На средбата се разговарало за извештајот за напредок на Македонија на патот кон ЕУ и како да се продолжи во доближувањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Брисел, 13. ноември 2014 (ИНПРЕС) – Министерот за надворешни работи Никола Попоски доби охрабрувачки пораки во Брисел од ново назначениот еврокомесар за проширување Јоханес Хан. На првата средба еврокомесарот посочи дека Македонија е на врвот на неговата агенда за проширување. Покрај ова, тие разговарале и за прашањето за името, потребните реформи посочени во последниот извештај за нашата земја, рестартирање на сите активности на релација Брисел – Скопје. – Заклучокот е дека Македонија нема да може да ги почне преговорите и да стигне до членство во ЕУ, без за тоа да има согласност од 28 земји членки на ЕУ, особено од Грција, но мислам дека Хан упати охрабрувачки пораки дека сака да го искористи 5 годишниот мандат Македонија да биде што е можно поблиску до членството во ЕУ. Комисијата не може да ги убедува земјите членки како да одлучат во рамките на Советот, но може на најдобар можен начин да ни помогне да имаме придвижување и напредок на преговорите и во меѓувреме да го искористиме пристапниот дијалог за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 72 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ ја повика новата влада во БиХ да почне да работи на реформите и интеграцијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: