Второ дете

Доаѓа второто дете Доаѓањето на второто дете е прекрасно и возбудливо случување, но што се случува со првороденото дете кое одеднаш престанува да биде единец и станува поголем брат или сестра? Без оглед дали вашето дете има две, четири или десет години, треба да помине период на приспособување и подготовка за доаѓањето на новото бебе. За среќа, постојат некои работи што вие како родители можете да ги направите за да ги подготвите децата за нивната нова улога. Еве неколку совети. Постарите браќа и сестри се посебни. Често повторувајте им колку е важ-на и сериозна нивната нова улога, како за нив самите, така и за вашето се-мејство. Исто така, постојано кажувајте им колку вам ви се потребни. Задавајте им посебни должности, во согласност со нивните години и мож-ности и укажете им на фактот дека нивниот помал брат или сестра нави-стина имаат потреба од нив. Ако детето е помало, задавајте му некои по-лесни задачи, како што се додавање пелени, креми, облека за бебето и слично. Помогнете му на вашето дете да научи ...
| | веќе видена | слични

Останато

„По синоќешниот немил настан што се случи во зградата на булеварот Кузман Јосифовски Питу број 15 во станбено-деловниот комплекс „Скопјанка“ во Аеродром, кога ...
сите 159 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Дигитални мерачи на брзина ќе бидат поставени во близината на пет средни училишта во Скопје. Овие инструменти постојано ќе ја детектираат брзината со која ...
сите 138 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Ф.С.(28) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. ...
сите 81 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Второ дете

Од:
До кого (е-маил):
Порака: