Второ дете

Доаѓа второто дете Доаѓањето на второто дете е прекрасно и возбудливо случување, но што се случува со првороденото дете кое одеднаш престанува да биде единец и станува поголем брат или сестра? Без оглед дали вашето дете има две, четири или десет години, треба да помине период на приспособување и подготовка за доаѓањето на новото бебе. За среќа, постојат некои работи што вие како родители можете да ги направите за да ги подготвите децата за нивната нова улога. Еве неколку совети. Постарите браќа и сестри се посебни. Често повторувајте им колку е важ-на и сериозна нивната нова улога, како за нив самите, така и за вашето се-мејство. Исто така, постојано кажувајте им колку вам ви се потребни. Задавајте им посебни должности, во согласност со нивните години и мож-ности и укажете им на фактот дека нивниот помал брат или сестра нави-стина имаат потреба од нив. Ако детето е помало, задавајте му некои по-лесни задачи, како што се додавање пелени, креми, облека за бебето и слично. Помогнете му на вашето дете да научи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 262 | | | веќе видена

Поранешниот амбасадор Ѓорѓи Филипов е единствениот кандидат кој се пријавил на партискиот оглас за претседател на Социјалдемократскиот Сојуз, потврдуваат од ...
сите 226 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, го предупреди администраторот на веб-страницата на Кабинетот на шефот на државата Ѓорѓе Иванов дека се ...
сите 177 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 245 | | | веќе видена

Гостиварската локална самоуправа изрази благодарност до жителите на селото Ласкарце, до медицинскиот персонал и до сите оние кои на било кој начин помогнале во ...
сите 138 | | | веќе видена

Венецуелските војници ќе останат распоредени покрај границата за да спречат кршење на територијалниот суверенитет, соопшти венецуелскиот министер за одбрана за ...
сите 121 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Второ дете

Од:
До кого (е-маил):
Порака: