Од 1 мај почнува пријавувањето за лекторски испит по македонски јазик

3 копии

Од 1 мај почнува пријавувањето за полагање на испит за добивање на лекторска лиценца по македонски јазик. Пријавувањето ќе трае до 10 мај, а полагањето на испитот ќе се одвива на крајот на мај за што, како што информираат од Министерството за култура, јавноста дополнително ќе биде известена. Заинтересираните кандидати треба најдоцна до 10 мај да ги достават барањето за полагање на испит и потребните документи преку архивата на Министерството за култура. Барањето може да се преземе на линкот http://kultura.gov.mk/images/stories/2015/Pravilnik_2.pdf, а деталите за пријавувањето и полагањето може да се пронајдат на следната врска на страницата на Министерството за култура: http://kultura.gov.mk/index.php/legislativa/2011-03-04-10-39-27/3734-podzakonski-akti-koi-proizleguvaat-od-zakonot-za-upotrebata-na-makedonskiot-jazik. – Министерството за култура и Советот за македонски јазик во изминатите неколку месеци спроведоа повеќе акции, со кои започна практичното спроведување на измените на Законот за употреба на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Советот за македонски јазик и Министерството за култура на Република Македонија ја известуваат јавноста дека сите заинтересирани за полагање на испитот за добивање лекторска лиценца по македонски јазик ќе може да се пријават за полагање на испитот од 1 до 10 мај 2018 година. Барањето за полагање на испитот за добивање лекторска лиценца по македонски јазик може да се преземе ТУКА. Потребната документација и деталите за начинот на пријавување и полагање може да се пронајдат на следната врска на страницата на Министерството за култура. Заинтересираните треба да го достават барањето за полагање испит за добивање лекторска лиценца и потребните документи преку архивата на Министерството за култура, најдоцна до 10 мај 2018 година. Полагањето на испитот ќе се одвива на крајот на месец мај 2018, за што јавноста и кандидатите ќе бидат дополнително известени. Министерството за култура и Советот за македонски јазик во изминатите неколку месеци спроведоа повеќе акции, со кои започна практичното спроведување на измените ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од 1 мај почнува пријавувањето за лекторски испит по македонски јазик

Од:
До кого (е-маил):
Порака: