Над 15 илјади граѓани маршираа за ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА


Над 15 илјади граѓани маршираа попладнево од Владата на Република Македонија до Законоданиот дом. Маршот кој не беше поддржан од ниту една политичка партија, наиде на голем одзив кај народот, граѓаните спонтано масовно се собираа за да испратат порака дека ја сакаат својата татковина и нема да дозволат разнебитување на државата. -Со еден симболиочен гест сакаме да им покажеме како се сака Македонија. Тие сакаат да ги раздвојат црвената и жолтата од македонското знаме. Ние не сакаме и нема да го дозволиме тоа. Тие сакаат разнебитување, ние сакаме заедничка Македониај, затоа нашиот симбол ќе биде спојување на црвеното и жолтото, црвено-жолтата линија која нема да ја поминат !!!, истакна на собирот Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија. Дури и организаторите истакнаа дека се изненадени од огромниот број на граѓани кои се приклучија, по помалку од 12 часа од формирањето на иницијативата. На маршот се скандираше МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНИЈА, ОВА НЕМА ДА ПОМИНЕ и се пееја патриотски песни. ...
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва во Велес го одржа вториот мирен протест. Маршот почна пред споменикот на Панко Брашнаров во Новиот дел на Велес и, подржан од мноштво граѓани, продолжи кон главната велешка улица, до спомениците на Кочо Рацин и на Коњаникот посветен на велешките Илинденци, во центарот на Велес. Учесниците ја искажааа својата решеност да истраат во напорите за, како што рекоа, зачувување на унитарноста на Македонија, одбрана на Уставот, името на државата, грбот и знамето. Пред споменикот на Рацин и на велешките Илинденци младиот актер Жарко Спасовски порача дека народот нема да дозволи некој да го дели и да си игра со неговата и иднината на Македонија. – Ова е наша земја една и единствена, никој од нас нема резервна земја, резервен живот и резервна иднина. Да го цениме тоа што го имаме сега, нашиот живот, нашата иднина, нашата една заедничка Македонија. Сакам да ја повикам мојата генерација и сите граѓани на државата – да си ја чуваме својата земја како своето ...
| | веќе видена | слични

Маршот започна од пред споменикот на Панко Брашнаров во новиот дел на Велес, продолжи низ главната улица и заврши во центарот на градот. Учесниците ја искажааа својата решеност да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на државата, името, грбот и знамето. Спортистот Панче Ќумбев порача дека Македонија ќе остане каква што е и нема да дозволат никој да ја дели. – Да создадеме подобра иднина за нашите деца и идните поколенија, а ова што ни се случува денес е големо искушение за нас како држава. Меѓутоа ние сме покажале и ќе покажеме дека интересите на државата се над се и пред се, а сите политичари ги замолувам да ги тргнат настрана личните интереси бидејќи се работи за нашата татковина, рече Ќумбев. Александар Кукулев повика да се обединат сите за иднината на Македонија. – За нас не е прифатливо било какво редефинирање на Македонија, неприфатлив е секој обид за промена на уставниот статус на македонскиот јазик, исто како и обидите за промена на знамето, грбот и химната. За нас е неприфатливо мешање ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Граѓаните кои вчера масовно излегоа на протестот ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА, на симболичен начин порачаа дека црвената линија е помината, но црвено-жолтата, не. Црвено- жолтите го обиколија Собранието и ја поставија линијата.
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која секојдневно организира протести за зачувањето на унитарноста на Република Македонија, денеска на нејзината фејсбук страницата објави видео од протестните собири кои веќе неколку дена се случуваат во Скопје, но и во други градови низ земјава. Главно мото на протестите е „Ја надминавме црвената линија, но црвено-жолтата не“, алудирајќи дека целта на овој протест е да се зачуваат државните интереси на Македонија. Како главна поента под видеото стои текстот „После изгубената битка или изгубената војна, останува народот. После изгубениот јазик, нема народ“. Протести се најавени и за денеска, со почеток во 17 часот.
| | веќе видена | слични
13 копии

Охрид на нозе- граѓаните масовно излегоа да дадат поддршка на иницијативата „За заедничка Македонија“ и да кажат дека нема да дозволат разнебитување на државата. Црвената линија ја поминавте, црвено-жолтата, не!- порачаа охриѓани. Учесниците ја изразија својата решеност да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на државата, одбрана на Уставот на Македонија и суштината на вредностите на општеството. – Она на што секогаш треба да се аплира, а што долго недостасува е чувство на заедништво. Како граѓанин, како човек кој живее овде и создавал барем во еден сегмент од општеството со силна волја и сериозна упорност, доаѓаме со заклучок дека на крајот на краиштата треба да се чуе убавиот збор, народот, вистинскиот народ еднаш засекогаш да каже – луѓе драги, чувство за заедништво ни недостасува, вистинска човекова врадност, затоа сме тука, изјави актерот Горан Стојаноски. Драматургот и писател Зоран Пејкоски од своја страна истакна дека него како македонски творец му е обврска да застане во одбрана на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Протестите на граѓанската иницијатива „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“, кои наидуваат на масовна поддршка од граѓаните се шират низ целата држава. И граѓаните на Куманово излегоа да кажат дека нема да дозволат разнебитување на државата. Кумановчани ја изразија својата решеност да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на државата, одбрана на Уставот на Македонија и суштината на вредностите на општеството.
| | веќе видена | слични
4 копии

Под мотото „Црвената линија ја поминавте црвено-жолтата не“ десетина здруженија на граѓани од Кочани вечерва низ улиците на градот преку мирен протест упатија сенароден повик за обединување во борбата против редефифинирање на државата. Мирниот протест во кој учествуваа и граѓани на Кочани и членови на ВМРО-ДПМНЕ започна од градскиот парк, низ улиците на градот и заврши на истото место од каде што и започна. Силниот пороен дожд спречи да има обраќање пред присутните, кои по едночасовен протест си заминаа. На протестот се пееја патриотски песни, а преку напишаните пароли „Македонија не ја даваме“, „Проклети да се предавниците“, беше искажан револтот на граѓаните на Кочани кон одлуките на Зоран Заев и СДСМ за воведување на албанскиот јазик на територијата на цела Македонија. Голем број од присутните граѓани на протестот изјавија дека протестираат против поделбата на земјата и најавената двојазичност и употребата на албанскиот јазик во Кочани и во градовите во источна Македонија, каде речиси и да нема Албанци. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

По улиците на Куманово за да се зачува унитарноста на земјата Кумановци ја изразија својата решеност да истраат во напорите за зачувување на унитарноста на државата, одбрана на Уставот на Македонија и суштината на вредностите на општеството Протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" кои наидуваат на масовна поддршка од граѓаните се шират низ целата држава. И граѓаните на Куманово излегоа да кажат дека нема да дозволат разнебитување на државата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Повеќе од 15.000 граѓани излегоа да ја поддржат граѓанската иницијатива За заедничка Македонија. Уставна, унитарна, една Македонија, порачаа пред Собранието на РМ.Црвената линија ја поминавте, црвено-жолтата, не, уште еднаш им порачаа граѓаните на сите кои работат на уривање на суверинетот на Македонија.Пеејќи патриотски песни, на мирниот и достоинствен собир граѓаните ја исцртаа црвено-жолтата линија околу Собранието на РМ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По завчерашните два инцидента во КПУ „Скопје“ и констатираните пропусти во безбедносните протоколи на затворот, директорот Ѓоко Котевски најави дека ќе поднесе ...
сите 478 | | | веќе видена

Семејството Шаулиќ денес, ден по погребот, го посети местото каде почива кралот на народната музика, неговиот гроб во Алејата на заслужни граѓани на Новите ...
сите 221 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Не стивнуваат тензиите во Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања,на која се расправа по барањето на судот за симнување на имунитетот на ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 15 илјади граѓани маршираа за ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: