МЗТ Скопје и Карпош Соколи ќе играат во финалето


4 копии

Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи ќе играат во финалето на кошаркарскиот шампионат на Македонија. Двете екипи со максимални 3-0 во победи ги добија полуфиналните дуели против Куманово и Работнички. Бранителот на титулата МЗТ Скопје Аеродром во третиот меч против Куманово кој се играше попладнево во малата сала на СЦ "Јане Сандански" забележа убедлива победа со 84:64. Во салата "Градски парк", екипата на Карпош Соколи беше подобра од Работнички со 76:65 и со конечни 3-0 во победи се избори за своето прво финале во плејофот. Финалната серија ќе се игра во три добиени натпревари, наизменично дома-госити, а според календарот треба да започне во недела. Сепак, потврда за првиот финален меч се очекува од канцеларијата на МКФ. Предноста на домашниот терен ќе ја има МЗТ Скопје
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи денеска ќе го играат вториот натпревар од финалето на плејофот, односно дуелот број два за шампионската титула во кошаркарското првенство на Македонија. Пред два дена, односно во неделата, актуелниот македонско првак МЗТ Скопје пред својата публика во Јане Сандански во неизвесен натпревар го доби првиот меч со 77-76. Сега Соколите ќе ја имаат предноста на домашниот терен. Потсетување дека шампионската титула ќе ја освои екипата која прва ќе стигне до три победи. Денешниот, натпревар број 2 од финалната серија ќе започне во терминот од 20 часот.
| | веќе видена | слични
8 копии

Задоволен поради победата над Карпош Соколи во првиот дуел од финалето на плејофот, тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, рече дека очекува неизвесни дуели до крајот на серијата. „Металците“ победија со минимални 77:76 со одлична игра во последната четвртина, откако му дозволија на противникот резултатски да се одлепи во третиот период. – Тоа беше тежок и до крај неизвесен натпревар, нешто што се очекуваше и пред самиот почеток. Противникот играше одлично, ни направи доста проблеми, но ние покажавме карактер и заигравме тимски односно го оставивме срцето на терен кога беше најтешко и најпотребно. Среќен сум што се вративме резултатски и дојдовме до многу важната прва победа. Мора да играме подобро во одбраната и да го поправиме движењето на топката, имавме многу проблеми во тој дел, поготово во ситуациите еден на еден. Треба да ги исправиме тие грешки за следниот натпревар, на кој ќе се обидеме да играме уште подобро. А, сосема е јасно дека сите преостанати дуели ќе бидат слично неизвесни, изјави ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром поведе со 1-0 во финалната серија од кошаркарскиот плејоф откако ја искористи предноста на домашниот терен на стартот од серијата кој прв до три победи против Kарпош Соколи 77-76 (19-21, 22-19, 12-21 и 24-15). МЗТ Скопје со предност од 1-0 во победи вечерва (20 ч) во салата „Борис Трајковски“ ќе гостува кај Kарпош Соколи, кој заедно со првакот беа претставници на мак-баскетот во годинашното издание од регионалната АБА-лига. Задоволен поради победата над Kарпош Соколи во првиот дуел од финалната серија тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, порача дека очекува неизвесни дуели до крајот на серијата. „Металците“ победија минимално иако пред самиот крај Соколи имаше шут за триумф, но Мавра кој дотогаш беше еден од главните играчи кај гостите, промаши за три поени. - Тоа беше тежок и до крај неизвесен натпревар, нешто што се очекуваше и пред самиот почеток на серијата. Противникот играше одлично, ни направи проблеми, но ние покажавме карактер и заигравме тимски кога ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оваа недела во арената „Јане Сандански” ќе имаме можност да гледаме еден кошаркарски и еден ракометен натпревар. Во понеделник (15.05.2017) од 17:00 часот, машкиот тим на Вардар ќе игра против тимот на Борец, во големата сала. Во петок (19.05.2017) со почеток од 19:00 часот, кошаркаскиот тим МЗТ Скопје Аеродром се среќава со Карпош Соколи во вториот натпревар од плејофот. Карти може да купите на билетарата при „Јане Сандански” секој работен ден од 10:00-18:00 часот. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram .
| | веќе видена | слични
6 копии

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поведоа со 1-0 во финалната серија од плеј офот откако синоќа на домашен терен го совладаа тимот на Карпош Соколи со 77:76 (19:21; 22:19; 12:21 и 24:15). По изедначеното прво полувреме во третиот период гостите со серија од 9-0 имаа водство по 30 минути од 61:53. Но, првакот „се врати“ во последната четвртина откако имаше серија од 18-2 и на две минути пред крајот водеше со 76:67. Сепак Карпош Соколи со три тројки стигна до изедначување од 76:76. МЗТ Скопје преку Ксавиер Темс, кој реализираше едно од двете слободни фрлања поведе со 77:76 на 17 секунди пред крајот, а Доминик Мавра не го реализираше последниот шут за гостите. Ѓорѓе Дреновац од МЗТ Скопје со 26 поени беше најефикасен, додека Кендрик Пери кај Карпош Соколи постигна 21 поен. Натпреварот број 2 од финалната серија се игра во вторник од 20 часот во Вип Арената во СЦ „Борис ТРајковски“
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје извлече тешка победа против Карпош соколи и успешно тргна во одбрана на пехарот во македонската кошарка. Аеродромци славеа со 77:76 во „Јане Сандански“. Натпреварот со честа промена на водството се сведе на шут во последната секунда, кој на жалост на гостите не беше и решавачки. Карпош соколи имаше напад за победа, а Мавра отворен шут за тројка, сепак неговата концентрација го изневери и не успеа да го комплетира пресвртот. А токму Мавра ја постигна последната од трите тројки во серија за Соколи, со кои изедначија на 76:76 на 18 секунди до крајот. Кошаркарите на МЗТ дотогаш имаа водство од осум разлика, но и самите мораа да прават серија за да се вратат од негатива, бидејќи последната четвртина почна со 61:53 за Соколи. Најефикасен во победата на мзт беше Ѓорѓе Дреновац со 26 поени, а одлично го следеа Мијатовиќ со 17 и Темс со 14. Кај Карпош соколи, најмногу се истакна токму трагичарот Мавра со 20 поени, пред Пери со 19. Наредниот меч од финалната серија меѓу се игра во вторник, од 20.00 часот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

МЗТ поведе 1-0 во финалната серија против Карпош Соколи. Бранителот на титулата, во драматичен ме, славеше со 77:76, а последниот поен на мечот го постигна Тејмс од линијата за слободни фрлања на 18 секунди до крајот на мечот. Бранителот на шампионската титула и актуелниот освојувач на Купот на Македонија одиграа интересен и до крај неизвесен дуел, кој му припадна на домаќинот, иако Карпош имаше цели 17 секунди за последниот напад. Инаку, ниту еден од тимовите на овој меч не успеа да стигне до двоцифрена разлика, најблиску до такво нешто беа гостите кои во последната минута од третиот период имаа напад при водство 50:59. Израмнето беше во првиот дел и на таков начин се играше 26 минута, кога Карпош предводеш од МАвра успеа да направи серија 5:14, за 50:59, а со поените на Пери во последната секунда од овој период, во решавачката четвртина да влезе со 53:61. МЗТ во последната четвртина го даде најдоброто од себе, за пет минути со серија 18:2, негативата од осум поени ја претвори во позитива 71:63. Соколите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

МЗТ Скопје триумфираше со минимални 77-76 во првиот финален дуел против Карпош соколи, како најава за суперинтересната финална серија меѓу овие два градски ривали. „Металците“ треба да бидат пресреќни по првата победа во финалната серија, бидејќи имаа негатива од девет поени на крајот од третиот период на мечот и се спаасија во последниот напад на Соколи по ударот на Мавра кој беше неуспешен. Првото полувреме мина во апсолутно израмнета битка во која ниту еден од двата тима не успеа посериозно да се одлепи. Карпош соколи во втората минута поведе со 2-6, за потоа разликата до крајот на стартната четвртина да не биде поголема од тие четири поени, а гостсите да го завршат овој период со минимална предност од 19-21, со реализацијата на Пери на шест секунди до крајот. Ништо поинаква не беше ниту втората четвртина, во која МЗТ за момент имаше и „плус пет“ (34-29), но гостите набрзина се вратија, па на одмор се замина со минимална предност на МЗТ од 41-40. Главен играч во овие 20 минути беше Ѓорѓе Дреновац, кој во ...
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје Аеродром води со 1:0 во финалната серија од плеј-офот на кошаркарското првенство. „Штрковите“ славеа со 77:76 против Карпош Соколи во меч кој беше решен во последниот напад. Двете екипи се менуваа во водство, а во последните 90 секунди, домаќините водеа со 76:70. Соколи не предаде и со две тројки израмни на 76:76, а потоа Тејмс реализираше едно слободно фрлање за водство на домаќините од 77:76. Карпош Соколи го имаше последниот напад, но ударот на Мавра за тројка беше непрецизен и на победата се радуваа домашните играчи. Дреновац со 26 поени беше најефикасен кај МЗТ, Мијатовиќ додаде 17 поени. Кај Соколи најефикасен беше Пери со 21 поен. Следниот меч од финалната серија се игра во вторник, на теренот на карпош Соколи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 229 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 18 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 126 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗТ Скопје и Карпош Соколи ќе играат во финалето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: