Започна последната недела пред Големиот пост - ова не смее да се јаде до понеделник

Снисходејќи кон нашите немоќи и постепено воведувајќи нè во подвигот на постот, Црквата востановила во последната седмица пред Четириесетницата да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Првата недела од велигденскиот пост кој е голем и тежок пост, се вика Чиста недела, а целта е прочистување на телото и душата. Денеска е втор ден од големиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот Велигденски пост. На овој ден се чисти куќата, особено се внимава садовите за храна да се измијат и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Денеска започнуваат велигденските пости. Денот по Прочка е чист понеделник кога почнува големиот велигденски пост. На овој ден се чисти куќата, децата и ...
| | веќе видена | слични

Денеска за сите православни христијани започнуваат Велигденските пости. Овој пост е претходница на најголемиот христијански празник кога се слави христосовото ...
| | веќе видена | слични
6 копии
2 копии
5 копии

Последната недела пред почеток на големиот Велигденски пост се нарекува сиропусна недела. Таа е од подготвителен карактер и подразбира дека треба телесно и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 724 | | | веќе видена

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 277 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле ...
сите 202 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна последната недела пред Големиот пост - ова не смее да се јаде до понеделник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: