Продолжуваат чествувањата за 1000 години постоење на Охридската архиепископија


7 копии

Чествувањата по повод 1000-годишниот јубилеј на Охридската архиепископија продолжуваат денеска со Света архиерејска литургија во катедралната црква „Света ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Статусот на МПЦ една од главните теми на средбите кои Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска ги оствари со поглаварот на Грчката Православна Црква Јеронимос, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вселенската патријаршија е задоволна од развојот на настаните со македонската црква, но и од барањето таа да влезе во семејството на останатите православни ...
| | веќе видена | слични

Ципрас конкретен, црковното прашање е дел од севкупниот проблем што постои на релација Атина - Скопје Обид за решавање на црковниот аспект од разликите што ...
| | веќе видена | слични

Прашањето за македонската православна црква и нејзиното признавање било тема на разговорите меѓу вселенскиот патријарх Вартоломеј и грчкиот архиепископ ...
| | веќе видена | слични
10 копии
6 копии
повеќе

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 381 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжуваат чествувањата за 1000 години постоење на Охридската архиепископија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: