Без попис, законот за албански јазик виси во воздух

3 копии

Познато е дека во меѓупартиските договори меѓу СДСМ и ДУИ за употребата на албанскиот јазик во РМ како втор службен јазик се тргнало од последните познати податоци за бројот и структурата на населението во земјава утврдени со пописот на населението од 2002 година. Тие се потребни за законот да има основа во амандманот пет на Уставот, во спротивно, законот е неуставен, пишува ДНЕВНИК. Според тоа пребројување во вкупното тогашно население во земјава од 2.022.547 жители етничките Македонци учествуваа со 64,17 проценти, а етничките Албанци со 25,17 отсто. Врз основа на таква застапеност етничките Албанци добија и посебни права предвидени со Охридскиот рамковен договор врзано, покрај другото, за принципите на соодветна и правична застапеност, за Бадентеровиот принцип, за употребата на албанскиот јазик. Така, според петтиот амандман на Уставот на РМ е предвидено дека „на целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо. Друг ...
| | веќе видена | слични

Податоците од пописот на населението од пред 15 години се веќе некредибилни и врз основа на нив не може да се решава за остварувањето нечии права за употребата на јазикот, смета универзитетски професор Никола Панов од Институтот за географија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Тој објаснува дека структурата на населението во земјата од 2002 година, кога последен пат е извршен пописот на населението, е значително сменета. За да се зборува за остварувањето нечии права врз основа на проценти, смета Панов, приоритетно е да се направи објективен попис на населението според светските стандарди. - Во статистиката е стандард дека податоците што се однесуваат на бројот на населението, а добиени преку пописите, се сметаат застарени и некредибилни по десет години. Поради тоа и пописите се прават најчесто на десет години оти во тој период се случуваат поголеми промени кои треба да се забележат. Доколку не беше така, тогаш пописите ќе се правеа на секои 30 години оти тоа е мошне скапа операција. Но, кај нас е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Скопски Аеродром од синоќа е во центарот на вниманието, откако жителите на зграда во „Скопјанка“ беа евакуирани поради неподонослива миризба. Вистинска драма ...
сите 159 | | | веќе видена

Зоврива револтот по грозоморното убиство на Алил Бекир, кој беше убиен и запален од полицаецот Енвер Тоска, пред една недела во прилепското село Беловодица, ...
сите 163 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Најдобриот македонски ракометен состав Вардар доби ново засилување и тоа во стручниот штаб во името на Билјана Црвенковска. Поранешната македонска ...
сите 172 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 11 | | | веќе видена

Дафина Стојановска, Зоран Илиоски, Димитар Стевананџија, Ане Лашкоска, Никола Мицевски и Васил Пишев се дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои јавно кажаа дека ...
сите 83 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Без попис, законот за албански јазик виси во воздух

Од:
До кого (е-маил):
Порака: