Забавување на стареењето

Има неколку фактори кои влијаат на тоа колку брзо ќе старее вашата кожа. Почнувајќи од генетските фактори, типот на вашата кожа и исто така влијанието на надворешните фактори како на пример изложеноста на сонце, дали сте пушач или не. Во принцип луѓето со поблед тен побрзо стареат од тие со потемен, кои се заштитени од покачената вредност на пигменти и липиди. Друг фактор кој е од витално значење е вашата возраст. Поинаков е изгледот и функцијата на кожата на 20 и на 60 годишна возраст. По многу години истражување научниците, дерматолозите и пластичните хирурзи сепак се враќаат на природните состојки и витаминските екстрати за забавување на стареењето на кожата. Некои жени ќе се одлучат за производите и хируршките зафати кои ќе ја подмладат кожата, но можете да одберете и друг начин. Вие можете да ги корегирате брчките откако ќе се појават, но можете и да ја забавите нивната појава. Значи, стареењето не можеме да го спречиме но можеме да го забавиме, со употреба на маски, креми и многу други производи. ...
| | веќе видена | слични

ЊУЈОРК (АП) - Истражувачите за нега на кожа понекогаш наоѓаат нови состојки на многу неочекувани места: под камен, зад дрво или во градината. Советите за тоа како да се истражува доаѓаат од сите страни: од традиционалната медицина, алтернативната, народната како и од историската. Токму во светот на ботаниката каде се пронајдени многу од состојките на козметиката, има уште многу да се истражува, изјави доктор Маркус Мекферен дерматолог и етноботаничар од Денбури, Конектикат, кој неодамна го испита најновиот производ против стареење на "Ориџинс", "Плантскрипшн" и кој смета дека само помалку од пет отсто од растенијата се тестирани, а уште помалку се користат за козметички цели. "Понекогаш меѓу растенијата ќе најдете нешто што е добро, но не може да се користи во комерцијални цели бидејќи е преретко или тешко достапно, па затоа бараме растенија кои се слични", додава Лив Деклерк, физиолог за растенија и научник за молекуларна биологија. Доктор Ендру Веил поборник за интегративна медицина препорачува да се ...
| | веќе видена | слични

(промотивен текст) Голем број на жени се соочуваат со хиперпигментациjата, состоjба при која делови на кожата се со потемна боја. Тоа потемнување се должи на зголемено производство на меланин (пигментот коj и дава боjа на кожата) и негово нерамномерно таложење во кожата. Новата линиjа на производи од Eucerin® EVEN BRIGHTER наменети за третман на пигментните промени на кожата содржи уникатна комбинација на активни состојки. Високоефикасниот и нежен за кожата Б-резорцинол го регулира производството на меланин до нормални нивоа, г лицир х етинска та киселина jа штити кожата од штетното влиjание на УВ зраците и ја помага нејзината регенерација, а заштитниот фактор од сонце (SPF 30) и УВА филтерот во дневниот крем jа штитат кожата од создавање на нови пигментни дамки и го спречуваат предвременото стареење на кожата. За подобри резултати во третман на хиперпигментните промени на кожата и добивање на рамномерен и сјаен тен, најдобро е да се комбинира дневен и ноќен крем, концентрат и коректор од колекцијата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска вели ќе ја ...
сите 166 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Забавување на стареењето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: