Врховен суд: Судиите секогаш се изземаат во постапки во кои постојат причини


7 копии

Судиите на Врховниот суд на Република Северна Македонија согласно со Уставот се самостојни и независни во своето одлучување и при вршење на задачите од својата ...
| | веќе видена | слични

Врховните судии за кои се водат постапки за разрешување, сами ќе одлучат дали ќе се изземат од процесот што треба да утврди според кој закон треба да се ...
| | веќе видена | слични

Откако на Јутјуб се појавија снимените телефонски разговори на премиерот Зоран Заев со двајцата руски пранкери кои лажно се претставиле дека се првиот човек на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јово Вангеловски и порачана антикорупционерите дека неговите судии се независни и не паѓаат на надворешни притисоци и сами си одлучуваат дали ќе се изземат. ...
| | веќе видена | слични

Врховниот суд ѝ одговори на Антикорупциската Комисија која вчера им порача на судиите дека оние против кои се отворени постапки во судскиот совет за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Врховниот суд ѝ одговори на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) и судирот на интереси на вчерашниот допис да бидат внимателни кога ...
| | веќе видена | слични

Судиите на Врховниот суд, согласно Уставот, се самостојни и независни во своето одлучување и при вршење на задачите од својата надлежност пред сè оценуваат ...
| | веќе видена | слични

Деветтемина судии сами ќе одлучуваат дали ќе се изземат од спорната седница на која ќе се одлучува за решение поврзано со нивното разрешување. Од судот денеска ...
| | веќе видена | слични

Врховниот суд постапува во согласност со Уставот, законите, меѓународните ратификувани договори, како и праксата на Европскиот суд за човекови права во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски и останатите осуммина судии од Врховниот суд за кои има постапка за разрешување во Судскиот совет не можат да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 218 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Врховен суд: Судиите секогаш се изземаат во постапки во кои постојат причини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: