Денеска зимата ќе го покаже вистинското лице - после дождот ќе пристигне и снегот

9 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд кои ќе бидат поинтензивни на запад и уште повеќе на исток (локално над 25л/м2), а кон југ и со услови за грмежи. Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд кои ќе бидат поинтензивни на запад и уште повеќе на исток (локално над 25л/м2), а кон југ и со услови за грмежи.На планините над 2000 м.н.в. ќе има повремен слаб снег. Преку ноќта од запад ќе се прошират нови врнежи кои ќе се претежно од дожд, само на високите планини ќе се од снег и кои во поголемиот дел ќе заврчуваат во недела до средината на денот.Температурата денес во интервал од 7 до 13 степени.Во Скопје Променливо облачно со повремен дожд и со слаб северозападен ветер. Температурата до 9 степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Утре наутро во западните и североисточните делови ќе има услови за провејување на слаб снег, а преку денот ветерот на југоисток повремено ќе засилува. Од почетокот на наредната недела ќе преовладува променливо облачно и не многу студено време и ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидат во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови се очекува од среда кон четврток.
| | веќе видена | слични
12 копии

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а ќе дува засилен јужен ветер. Попладне во западните делови на Македонија ќе започнат врнежи од дожд. Кон крајот на денот и ноќта кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјава, а на повисоките места и планините ќе поминуваат во снег. Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 10 Целзиусови степени, Крива Паланка 8, Берово 7, Кавадарци 12, Битола 10, Охрид 9, Маврово 3, Дојран 14. Во западните и северните делови од земјата утре ќе има повремени слаби врнежи од снег, а границата на снежните врнежи се очекува да се спушти и до 500 м.н.в. Попладне облачноста ќе се намалува. Дневните температури ќе бидат од 3 до 10 степени. Во новата работна недела, односно во понеделник и вторник се очекува сончево време со мала до умерена облачност и со умерен северозападен и јужен ветер. Дневните температури ќе се движат од 6 до 16 степени.
| | веќе видена | слични

Утре наутро во западните и североисточните делови на Македонија ќе има услови за провејување на слаб снег. Од пладне времето ќе биде претежно сончево со мала до умерена облачност, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Повремено засилен засилен ветер ќе дува на југоистокот, кој ќе доживува засилувања во одредени периоди. Максималните дневни температури ќе се движат од 3 Целзиусови степени на крајниот исток на Македонија, преку 4 степени во Тиквешијата, а во Пелагонија и во Скопје живата во термометрите е се искачи најмногу до 6 степени. Максимумот ќе биде на југоистокот на земјата, со 10 степени. Од почетокот на наредната недела ќе преовладува променливо облачно и не многу студено време и ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидат во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови се очекува од среда кон четврток
| | веќе видена | слични
14 копии

Времето во западните делови во текот на ноќта беше променливо облачно, а во источните делови од земјата на повеќето места имаше мала до умерена облачност со слаб јужен ветер. По одделни котлини имаше појава на слаба магла. Во текот на изминатите 24 часа немаше врнежи. Најстудено било во Берово со измерени минус шест степени, во Струмица и Скопје Петровец се измерени минус четири, минус три во Гевгелија и Демир Капија, минус два во Штип, Куманово, Скопје, Крива Паланка и Битола, нула во Тетово, еден во Крушево, два во Виница, Ѓуриште, Прилеп и Маврово, три во Тополчани, Дојран, четири во Претор и Охрид до пет степени во Дебар и Пожаране. Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а ќе дува и засилен јужен ветер. Попладне во западните делови ќе започнат врнежи од дожд. Кон крајот на денот и ноќта кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјава, а на повисоките места и на планините ќе поминуваат во снег. Кон крајот на денот и преку ноќта кон недела врнежите ќе се ...
| | веќе видена | слични

Најстудено утрово беше во Берово каде се измерени -6 степени. Во Струмица и Скопје Петровец се измерени -4 степени, -3 во Гевгелија и Демир Капија, -2 во Штип, Куманово, Скопје, Крива Паланка и Битола, 0 во Тетово, 1 во Крушево, 2 во Виница, Ѓуриште, Прилеп и Маврово, 3 во Тополчани, Дојран, 4 во Претор и Охрид до 5 степени во Дебар и Пожаране. Во текот на ноќта времето во западните делови од Македонија беше облачно, додека во источните делови на повеќето места имаше мала до умерена облачност со слаб јужен ветер, по котлините имаше појава на слаба магла. Во изминатите 24 часа не се регистрирани врнежи.
| | веќе видена | слични
11 копии

Ведро и студено време преовладува утрово во Македонија. Најстудено било во Берово каде се измерени минус седум степени. Во Скопје се измерени минус шест степени, минус пет во Тетово, Демир Капија и во Битола, минус четири во Куманово и во Струмица, минус три во Лазарополе, Прилеп, Штип и во Дебар, минус два во Гевгелија и во Претор, минус еден во Охрид, нула во Пожаране и во Виница. Над нулата утрово било во Ѓуриште со два степена, Куршево со три, и Маврово, Крива Паланка и Дројан со четири степени. Врнежи во последните 24 часа не се регистрирани. Времето во текот на денот ќе биде претежно сончево, утрото студено со услови за слаба магла во одделни котлини. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер. Највисоката температура ќе се движи од 10 до 15 степени. Во Скопје ќе биде претежно сончево, а утрото студено со слаба магла. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Дневната температура ќе достигне до 10 степени. Утре облачноста ќе се зголемува и ќе дува засилен јужен ветер. Попладне во западните ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд кои повеќе ќе бидат застапени во западните делови од земјава, а кон крајот на денот и преку ноќта кон недела врнежите ќе се прошират. Пообилни врнежи ќе има во западните делови на земјава кога се очекува да наврнат над 25 л/м2 воден талог. Ќе дува засилен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус три до четири, а дневната од седум до 14 степени. Во Скопје ќе преовладува облачно време, кон крајот на денот ќе има услови за врнежи од дожд, а во текот на ноќта можно е врнежите да преминуваат во снег. Ќе дува умрен до засилен ветер од југоисточен првец. Утринската температура ќе се спушти до минус два, а дневната ќе се искачи до 13 степени. Утре претпладне во западните и северните делови ќе има повремени врнежи од снег, а границата на снежната покривка се очекува да се спушти и до 500 метри надморска висина. Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а помала снежна покривка може да се формира на некои повисоки места. Во почетокот на ...
| | веќе видена | слични

Најстудено било во Берово со измерени минус шест степени, во Струмица и Скопје Петровец се измерени минус четири, минус три во Гевгелија и Демир Капија, минус два во Штип, Куманово, Скопје, Крива Паланка и Битола, нула во Тетово, еден во Крушево, два во Виница, Ѓуриште, Прилеп и Маврово, три во Тополчани, Дојран, четири во Претор и Охрид до пет степени во Дебар и Пожаране. Времето претпладне ќе биде  сончево со мала до умерена облачност, а ќе дува и засилен јужен ветер. Попладне во западните делови ќе започнат врнежи од дожд. Кон крајот на денот и ноќта кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјава, а на повисоките места и на планините ќе поминуваат во снег. Кон крајот на денот и преку ноќта кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјава, а на повисоките места и планините ќе поминуваат во снег. Пообилни врнежи ќе има во западните делови, каде се очекува да наврнат над 25л/м2. Ќе дува засилен јужен ветер. Минималната температура ќе се движи од минус два до четири, а ...
| | веќе видена | слични

Од УХМР соопштуваат дека утре врнежите ќе бидат позастапени во западните делови од земјава(се очекува да наврнат над 25 литри на метар квадратен), а кон крајот на денот и ноќта кон недела ќе се прошират во поголемиот дел.На повисоките места и на планините , врнежите ќе поминуваат во снег. В недела претпладне во западните и северните делови ќе има повремени врнежи од снег, а границата на снежните врнежи се очекува да се спушти и до 500 м.н.в. Снежната покривка на планините ќе се зголеми, а помала снежна покривка може да се формира и на некои повисоки места.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска зимата ќе го покаже вистинското лице - после дождот ќе пристигне и снегот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: