Викенд анализа на Попоски: конечно подобри информации

За времен на викендот кој ни е на прагот времето во државава ќе биде значително постабилно и условите за нестабилност и за врнежи значително ќе се намалат насекаде низ државава. Времето ќе биде сончево, топло и спарно со умерена локална облчност. Само особено во планинските места ќе има услови за сосема краткотраен локален дожд проследен со ретки грмежи во текот на попладневните часови. Ќе дува слабо до умерен ветер од североисточен правец и тоа особено утре (сабота). Максимумот на температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35, 36 степени во најтоплите региони од државава. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба – СЛАВЧО ПОПОСКИ
| | веќе видена | слични

Во следните денови ќе се задржи претежно сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во вторник во попладневните часови ќе има зголемена облачност, а во планинските предели ќе има и услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Во среда повеќе нестабилност попладне ќе има во југозападните делови. Најтопло се очекува да е во средината на следната работна недела.
| | веќе видена | слични

Времето утре ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Дневната температура ќе се движи од 27 до 36 степени. Во следните денови ќе се задржи претежно сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во вторник во попладневните часови ќе има зголемена облачност, а во планинските предели ќе има и услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Во среда повеќе нестабилност попладне ќе има во југозападните делови. Најтопло се очекува да е во средината на следната работна недела.
| | веќе видена | слични

Продолжува периодот на стабилно, сончево и топло време со мала до умерена локална облачност и во туристичките центри во државава: Струга, Охрид, Преспа и Дојран, известува метеорологот Славчо Попоски. Сепак во попладневните часови во западните планински предели но и во оние населени места кој се во близина на планините ќе има услови з алокален краткотраен пороен дожд, електрични празнења и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за сосема редок град. Ова посебно значи за Струшко поточно за Јабланица и понатаму северозападно се до Шар Планина. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот некаде до околу 28, 29 степени во Струшко, Охридско и Преспа додека во Дојран истата ќе се искачи до околу 32, 33 степени.
| | веќе видена | слични

За време на овој викенд и натаму ќе бидеме под влијание на релативно стабилна, сува и топла воздушна маса која ќе условува сончево време со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец, објави метеорологот Славчо Попоски. Во доцните попладневни часови особено во западните планински предели, но и во иние населени места кој се во близина на планините ќе има услови за краткотраен локален пороен дожд, грмежи и засилување наветерот. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 35 степени.
| | веќе видена | слични

Во Македонија времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб североисточен ветер. Дневната температура ќе биде во интервал помеѓу 28 и 36 степени Целзиусови. Во главниот град ќе имаме слично време со температура помеѓу 19 и 34 степени Целзиусови. УВ-индексот се очекува да достигне до 9. Во следните денови се очекува слично време, со високи температури, слаб ветер од променлив правец и високо УВ-зрачење.
| | веќе видена | слични
7 копии

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19 степени, а дневната температура од 28 до 36 степени. УВ-индексот ќе достигне до девет. Во Скопје ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен североисточен ветер.Температурата ќе се движи од 19 до 34 степени. Во следните денови ќе продолжи периодот на сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Од вторник во попладневните часови во планинските предели ќе има и услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични

Охрид, 11. август 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен североисточен ветер. УВ индексот ќе биде 9, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 30. степени. – Во следните денови ќе продолжи периодот на сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Од вторник во попладневните часови во планинските предели ќе има и услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, информираат од УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен североисточен ветер, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека утринските температури ќе се движат во интервал од 12 до 19, а дневните највисоки од 28 до 36 степени Целзиусови. Во Скопје ќе биде претежно сончево и топло, со слаб до умерен североисточен ветер. Температурата ќе достигне до 34 степени. Во следните денови ќе продолжи периодот на сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Од вторник во попладневните часови во планинските предели ќе има и услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19 степени, а дневната температура ќе се движи од 26 до 36 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Утринската температура до 19 степени, а дневната температура ќе достигне до 34 степени. Во следните денови ќе продолжи периодот на сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Од вторник во попладневните часови во планинските предели ќе има и услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Викенд анализа на Попоски: конечно подобри информации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: