NTV Метео за 2 јануари 2017


Времето денеска е сончево, а во западните делови имаме појава на мала до умерена локална облачност. До крајот на денот ќе дува слаб ветер од западен правец. Температурата се движи од три до 10 степени. Во Скопје сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од западен правец. Температурата до 14 часот изнесуваше 4 степени. Од утре ќе преовладува стабилно, суво и студено време, а дневната температура ќе биде во благ пораст. Повеќе детали за наредните денови во метео изданието во 17:30.
| | веќе видена | слични
16 копии

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и многу студено со сончеви периоди, и со услови за провејување на снег. Ќе дува умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од минус пет до минус 14 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно и многу студено со сончеви периоди, и со услови за провејување на снег. Ќе дува умерен северен ветер. Температурата до минус осум степени. Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно и многу студено време со услови за провејување на локален слаб снег.
| | веќе видена | слични

Денеска е недела, 8 јануари 2017 година, 8-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 357 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 7 часот и 1 минута, а ќе зајде во 16 часот и 18 минути. Денов трае 9 часа и 17 минути. Месечината, која е во фаза на прва четвртина, ќе изгрее во 13 часот и 1 минута, а ќе зајде во 2 часот и 12 минути.
| | веќе видена | слични

Фотографија: Копанки денеска Сончево со умерена облачност, таква е прогнозат за утре. Утринската температура во Битола ќе се спушти до -14 степни, а дневната ќе достигне до -7. Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно и многу студено време со услови за провејување на локален слаб снег. Утринските температури насекаде ќе бидат многу ниски, особено утре, кога на места ќе се спуштат и под -20-тиот степен, а дневните ќе бидат во благо покачување. Во вторник се можни нови внежи од снег.
| | веќе видена | слични
6 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно и многу студено со умерен, а долж Повардарието засилен северен ветер. На места ќе провејува слаб снег, а следните денови утринските температури ќе падна и под -20 степени. Утринските температури се движат од -19 до -8, додека максималните дневни ќе достигнат од -13 до -6 Целзиусови степени. Во Скопје и околината променливо облачно со кратки сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен северозападен ветер. Максималната температура ќе достигне -9 степени. Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно и многу студено време со услови за провејување на локален слаб снег. Утринските температури насекаде ќе бидат многу ниски, особено во недела, кога на места ќе се спуштат и под -20-тиот степен, а дневните ќе бидат во благо покачување. Студено време со утрински температури под нулата и до –22 Целзиусови степени се очекуваат до наредната недела во четврток. Според УХМР, во недела утринската температура ќе се движи од -22 до -10 степени, во понеделник од -19 до ...
| | веќе видена | слични

Сабота ќе започне со облачно, ветровито и прилично студено утро. Минималнате температура наутро ретко каде ќе биде „повисока“ од -10°С. Воглавно истата низ котлините ќе има вреност помеѓу -13°С и -17°С, а на повисоките места во западниот регион таа ќе има вредност до -20°С. Облачноста ќе се намалува попладне во западниот крај, а приквечер и во централниот крај. Ветерот сеуште ќе биде „актуелен“. Ќе дува умерен, долж повардарие и на повисоките места засилен до силен северен ветер.Максималната температура ќе остане под нувата. ќе има вредност во границите помеѓу -11°С и -8°С, а на југоисток околу -6°С. Скопскиот крај го очекува облачно време. Ќе дува умерен, а повремено и засилен северен ветер. Дневниот од на температурата ќе биде од минимални -13°С до максимална околу -8°С. извор - МетеоПро
| | веќе видена | слични

Веста за Христовото раѓање ја дочекуваме со ниски поларни температури. Денеска не очекува облачно, ветровито и многу студено утро. Се најавува локален слаб снег и засилен ветер од северен правец. Што се однесува до температурата, според прогнозата на Славчо Поповски минумумот ќе се движи од -19 до -12 степени додека на високите места и на планините ќе се спушти под минус 20 степени. Максималната температура ќе се движи во интервал од -15 до 07 степени додека на планините ќе се задржи до околу -20 степени. Во моментов во главниот град температурата е -12 степени.
| | веќе видена | слични

Утре променливо облачно и многу студено со умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер. На места ќе провејува слаб снег.Т-мин. од -17 до -8 а т-макс. -13 до -6 степени. Во Скопје, променливо облачно со кратки сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен северозападен ветер. Т.мин. -13, Т.макс -9 степени. Во наредните денови  ќе се задржи променливо облачно и многу студено време со услови за провејување на локален слаб снег. Утринските температури  насекаде ќе бидат многу ниски, особено во недела, кога на места ќе се спуштат и под -20-тиот степен, а дневните ќе бидат во благо покачување. /УХМР
| | веќе видена | слични

Врнежите од снег во текот на вечерните часови постепено ќе престануваат, но затоа не очекува студ. Времето утре ќе биде умерено облачно и многу студено со засилен северен ветер. Дневната температура ќе се движи од - 6 до - 15 степени. Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно и многу студено време со услови за провејување на локален слаб снег.И утре ќе дува засилен северен ветер. Утинските температури насекаде ќе бидат многу ниски, особено утре, кога на места ќе се спуштат и под -20-тиот степен, а дневните ќе бидат во благо покачување. Најмногу снег има на Маврово (83 см), потоа Пожаране (68 см), Лазарополе (53 см), Дебар (33 см), Тетово (30 см), Скопје (18 см).
| | веќе видена | слични

Времето утре ќе биде умерено облачно и многу студено со засилен северен ветер. Дневната температура ќе се движи од - 6 до - 15 степени. Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно и многу студено време со услови за провејување на локален слаб снег.И утре ќе дува засилен северен ветер. Утинските температури насекаде ќе бидат многу ниски, особено утре, кога на места ќе се спуштат и под -20-тиот степен, а дневните ќе бидат во благо покачување.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 380 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

NTV Метео за 2 јануари 2017

Од:
До кого (е-маил):
Порака: