МЕТЕО: Спас од поларните температури, топење на снегот и затоплување!


Поларниот бран ќе попушти, а температурите почнуваат да растат. Ваквата најава за значително затоплување треба да се исполни кон крајот на неделава. Потоа, очекуваме забрзано топење на снегот и зголемување на водостоите на реките во Македонија. Пораст ќе има и кај утринските температури, а веќе во сабота дневните ќе се искачат до 12 Целзиусови степени, додека минималните ќе се движат во интервал од минус 2 до 3 степени. Нагло затоплување најавуваат и метеоролозите од соседна Србија и велат дека зголемувањето на температурите ќе предизвика исклучиво брзо топење на снегот. Денеска по котлините ќе се задржи магла и ниска облачност, особено по должина на Повардарието и во јужните делови. Во овие краишта ќе има услови за провејување на краткотраен слаб снег, особено попладне. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринска температура ќе се движи од минус 11 до 1, а максималната од 1 до 5 Целзиусови степени. Во Скопје утрово има појава на магла и ниска облачност, а преку денот ќе биде променливо облачно со ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди во крајните западни делови, а во источните делови ќе има и појава на краткотраен дожд. Наутро по котлините ќе има магла и намалена видливост. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец повеќе застапен во југозападните делови.Утринската температура ќе се движи од минус три до три, а дневната од седум до 13 степени.Во Скопје слично време, изутрина магливо и тивко, преку денот променливо облачно. Утринската температура ќе се спушти до минус еден, а дневната ќе се искачи до седум степени.За време на викендот на југоисток и понекаде и на повисоките места температурата ќе надминува 10 степени. Овие релативно високи дневни температури ќе се задржат до понеделник и ова ќе биде период на позначајно топење на снегот, а со тоа и нивото на водостојот во реките и езерата се очекува да се зголеми.До понеделник наутро по котлините ќе има појава на магла и намалена видливост поради која понекаде дневните температури ќе останат пониски и тоа само ...
| | веќе видена | слични

Прогнозата за времето за денеска е променливо облачно, со повремен дожд претежно во западните делови и на североисток. На високите планини во северозападниот дел од земјава ќе има услови за повремен снег. Ќе дува слаб до умерен претежно југоисточен ветер.Максималните дневни температури ќе се движат во интервал од 5 до 13 Целзиусови степени.Во Скопје утрово има магла, а преку денот ќе биде променливо облачно, со услови за краткотраен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен претежно јужен ветер, а дневната температура ќе достигне до 7 степени.Магла утрово има и во Струмица, Демир Капија и во дел од Пелагонија. И во наредните денови времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со појава на магла претпладне по котлините и речните долини. Ќе има повремен слаб локален дожд претежно во западните делови на земјава.Од понеделник попладне од југозапад ќе започнат врнежи од дожд кои преку ноќта ќе се прошират насекаде и ќе се поинтензивни во ноќта и во вторник претпладне. Од вторник попладне ќе почне да дува и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Променливо облачно, на повеќе места со слаб дожд, а во западните делови повремено со умерен интензитет. На повисоките планини во северозападниот дел од земјава со услови со повремен снег. Утринските температури ќе се движат од -3 до 3 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 7 до 13 степени. Во Скопје и околината магливо со утринска температура од -1 и дневна до 7 степени. Во недела на повеќе места ќе има повремен дожд со слаб, а во западните делови со умерен интензитет. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Температурата ќе има тенденција на пораст, што ќе предизвика понатамошно топење на снежната покривка. Од понеделник попладне од југозапад ќе започнат врнежи од дожд кои преку ноќта ќе се прошират насекаде и ќе се поинтензивни во ноќта и во вторник претпладне. Од вторник попладне ќе почне да дува и северен ветер, а врнежите кои веќе ќе завршуваат, на запад и на север ќе поминуваат во снег на повисоките места и на планините. До понеделник ќе се задржат повисоки дневните температури и ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Викендов не можеме „премногу да бараме“ од времето. Веројатно ќе треба да се задоволиме со пораст на температурата, но тоа нема да биде проследено со сончево време. Очекуваме воглавно облачно време, со врнежи кои ќе бидат сконцентриани во крајниот западен регион во сабота и тоа повеќе во втората половина од денот. Станува збор за сосема слаби врнежи. Најголем дел од котлините ќе имаат појава на магла и ниска облачност наутро, но со тенденција тие да се задржат во поголем дел од претпладнето. Може да очекуваме нешто позачестени врнежи во недела, повторно повеќе во западниот крај, но без голем потенцијал за значајна количина на воден талог. Приквечер врнежи може да се очекуваат и во североисточниот крај. Заради влијанието на јужното струење, снег ќе врне само на височина над 1700 метри. Во сабота навечер и во првата половина од недела очекуваме умерен југозападен ветер во западните делови од земјава. Наутро ќе имаме претежно негативни вредности на температурата, но не пониски од -5°С. Во сабота температурата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

До понеделник наутро по котлините ќе има појава на магла и намалена видливост поради која понекаде дневните температури ќе останат пониски и тоа само до неколку степени над нулата. На повисоките места ќе биде по малку ветровито но со покачени дневни температури. Од понеделник попладне од југозапад ќе започнат врнежи од дожд кои преку ноќта ќе се прошират насекаде и ќе се поинтензивни во ноќта и во вторник претпладне. Од вторник попладне ќе почне да дува и северен ветер, а врнежите кои веќе ќе завршуваат на запад и на север ќе поминуваат во снег на повисоките места и на планините. За време на викендот на југоисток и понекаде и на повисоките места температурата ќе надминува 10 степени. Овие релативно високи дневни температури ќе се задржат до понеделник и ова ќе биде период на позначајно топење на снегот, а со тоа и нивото на водостојот во реките и езерата се очекува да се зголеми.
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од минус три до три, а дневната од седум до 13 степени. Во Скопје слично време, изутрина магливо и тивко, преку денот променливо облачно. Утринската температура ќе се спушти до минус еден, а дневната ќе се искачи до седум степени. За време на викендот на југоисток и понекаде и на повисоките места температурата ќе надминува 10 степени. Овие релативно високи дневни температури ќе се задржат до понеделник и ова ќе биде период на позначајно топење на снегот, а со тоа и нивото на водостојот во реките и езерата се очекува да се зголеми. До понеделник наутро по котлините ќе има појава на магла и намалена видливост поради која понекаде дневните температури ќе останат пониски и тоа само до неколку степени над нулата. На повисоките места ќе биде по малку ветровито, но со покачени дневни температури. Од понеделник попладне од југозапад ќе започнат врнежи од дожд кои преку ноќта ќе се прошират насекаде и ќе бидат поинтензивни во ноќта и во вторник претпладне. Од вторник попладне ќе ...
| | веќе видена | слични

Во следните денови ќе се задржи променливо облачно време со сончеви периоди и со појава на магла претпладне по котлините и речните долини. Ќе има повремен слаб локален дожд претежно во западните делови на земјава. Од понеделник попладне од југозапад ќе започнат врнежи од дожд кои преку ноќта ќе се прошират насекаде и ќе се поинтензивни во ноќта и во вторник претпладне. Од вторник попладне ќе почне да дува и северен ветер, а врнежите кои веќе ќе завршуваат, на запад и на север ќе поминуваат во снег на повисоките места и на планините. До понеделник ќе се задржат повисоки дневните температури и ќе има позначајно топење на снегот.
| | веќе видена | слични

Во текот на викендот во Македонија ќе преовладува променливо облачно време со магла по одделни котлини каде што и температурите ќе бидат малку пониски, на повеќе места се очекуваат и слаби врнежи од дожд кои во западните региони се можни со повремено умерен интензитет. На повисоките планини ќе има услови за слаб снег. Максималната температура на југоисток утре ќе достигне до 13, а во недела до 15 степени. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични

Попладне во Македонија ,променливо облачно време со повеќе сончеви периоди на истокот. Можен е слаб краткотраен дожд, а на повисоките планини слаб снег, особено во западните делови. Ќе дува слаб претежно јужен ветер. Максималната температура од 1 до 12 степени. Во Скопје попладне умерено-облачно време со повремени сончеви периоди .Максималната температура до 5 степени. Во следните денови ќе се задржи променливо облачно време со сончеви периоди и со појава на магла претпладне по котлините и речните долини. Ќе има повремен слаб локален дожд претежно во западните делови на земјава. Од понеделник попладне од југозапад ќе започнат врнежи од дожд кои преку ноќта ќе се прошират насекаде и ќе се поинтензивни во ноќта и во вторник претпладне. Од вторник попладне ќе почне да дува и северен ветер, а врнежите кои веќе ќе завршуваат, на запад и на север ќе поминуваат во снег на повисоките места и на планините. До понеделник ќе се задржат повисоки дневните температури и ќе има позначајно топење на снегот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 144 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена

Ако било кога сте се запрашале дали успехот може да биде препишан на ѕвездите, одговорот е потврден. Најуспешните луѓе насекаде на светот, родени се токму во ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЕТЕО: Спас од поларните температури, топење на снегот и затоплување!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: