Денес сончево и многу топло

6 копии

Скопје – Во Македонија денес ќе биде сончево и многу топло со слаб ветер претежно од јужен правец. Кон крајот на денот во западните подрачја ќе има извесно зголемување на облачноста. Температурата во Битола ќе се движи од 15 °C до 31 °C, а во Скопје меѓу 17 °C и 34 °C.
| | веќе видена | слични
4 копии

Времето ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне наместа ќе биде нестабилно облачно со локален дожд и грмежи. Утринската температура од 13 до 20, а дневната од 30 до 38 степени. Во Скопје ќе биде сончево, попладне умерено нестабилно облачно со можност за локален дожд и грмежи. Утринската температура околу 18, а дневната ќе достигне до 35 степени.
| | веќе видена | слични
12 копии
2 копии

Пет пациенти со мозочен удар, седуммина колабирани и стотина хронично болни со влошено здравје. Ова е билансот од прегледите викендов на Ургентниот интернистички центар на Токсикологија како последица од топлотниот бран. Имало и неколку труења со храна. Според лекарите луѓето најчесто се онесвестувале додека се движеле по улица. - Нашите дежурни екипи во текот на викендот прегледале голем број пациенти. Посебно се истакнуваат пациенти што изгубиле свест, значи акутни колапси, затоа што престојувале на отворено. Исто така, имало зголемен број хронични пациенти со срцеви и белодробни заболувања, особено со срцево заболувања. Меѓутоа, обично се работи за случаи кои со една мала интервенција и мала терапија се решаваат, вели Андон Чибишев, директор на клиниката за Токсикологија. По пеколните температури со кои се соочуваме деновиве од УХМР стигна освежувачка информација. За утре најавуваат дожд. - Утре ќе биде сончево и топло, меѓутоа во попладневните часови ќе настапи нестабилно време со краткотраен локален ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Топлотен бран го зафати целиот Балкан, а граѓаните на секаков начин се обидуваат да најдат спас од високите температури. Бранот не ја заобиколи Македонија. Највисоката температура денеска ќе достигне 39 степени, а утре ќе се намали на 38. Во главниот град, денеска највисоката температура ќе изнесува 38 степени, а утре ќе се намали на 35. Од хидрометеоролошкиот завод најавуваат дека во текот на неделава ќе продолжи периодот на многу топло време. Утре попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а потоа до сабота следува стабилно и суво време. Препорака за сите граѓани е заради високата вредност на УВ индексот во периодот од 11 до 16 часот да се избегнува изложеност на директно сончево зрачење. Грчкиот национален метеоролошки центар денеска соопшти дека температурата ќе достигне 39 степени, а во наредните денови не се очекуваат осцилации на температурата. Заради страв од пожари, државната служба е во режим на подготвеност. Еден шумски пожар веќе избувна ...
| | веќе видена | слични

Продолжува исклучително топлото време и високите температури скоро на целата територија на Балканот. Во Србија денеска се очекува исклучително топло време. Според прогнозата температурата ќе достигне до 38 степени. Сончево и многу топло време се очекува и во Македонија денес. Температурата ќе се движи помеѓу 28 и 38 степени, а во Скопје ќе достигне до 37 степени. Се препорачува граѓаните да не излегуваат во периодот меѓу 10 и 17 часот. „Пеколни“ температури денеска и во туристичка Грција. Температурите ќе се движат помеѓу 32 и 38 степени. Во Атина температурата се очекува да достигне 35 степени, а во Солун 32. Високи температури се очекуваат и во Албанија денес. Според прогнозите температурите ќе се движат помеѓу 30 и 37 степени. Температурата во Тирана ќе достигне до 35 степени, како и во пристанишниот град Драч. Во Црна Гора денеска ќе биде претежно сончево и многу топло. Се очекува слаб до умерен ветер од север. Температурите ќе се движат меѓу 28 и 39 степени. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Доцна попладне ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 28 до 38 степени. Поради високата вредност на УВ индексот во периодот од 10 до 17 часот се препорачува да се избегнува изложеност на директно сончево зрачење. На ова највеќе треба да внимаваат хронично болните. Да не ги заборавиме течностите кои исто така се многу важни. Треба да се конзумира вода или било какви сокови во големи количини.
| | веќе видена | слични

Денеска времето во Македонија сончево и топло со температура од 28 до 38 степени. Доцна попладне метеоролозите препорачуваат локално наоблачување со краткотраен пороен дожд и грмежи. Веројатно не треба да ве потсетуваме, внимавејте на високите температури и УВ индексот. Па така избегнувајте директна изложеност на сонце, носете лесна облека, внесувајте течности... впрочем си знаете од претходната година :) Повеќе содржини од денеска - ТУКА Не лекториран текст.
| | веќе видена | слични

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. - Ќе дува слаб ветер, претежно од јужен правец. Кон крајот на денот во западните делови на земјата се очекува извесно зголемување на облачноста со услови за изолиран развој на нестабилност. Утринските температури ќе се движат меѓу 12 и 31 степен, а дневните меѓу 32 и 39 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и топло. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе достигне до 37 степени, велат од УХМР.
| | веќе видена | слични
2 копии

Врелиот бран кој дојде од Африка продолжува и денеска. Синоптичарите прогнозираат дека максималната температура ќе достигне до 39 степен Целзиусови, во Гевгелија и во Демир Капија. Во Скопје минималната ќе се спушти до 18 степени Целзиусови, додека максималната ќе достигне до 37 степени, со што овој ден ќе биде најтопол од почетокот на годинава. Утешно е што барем ќе дува слаб ветер претежно од јужен правец. Кон крајот на денот во западните делови на земјата се очекува извесно зголемување на облачноста со услови за изолиран развој на нестабилност.
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес сончево и многу топло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: