Сончево со температура до 26 степени

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од два до девет степени, а дневната од 16 до 26 степени. Во Скопје слично време, со темепратура до 24 степени. Во наредните денови ќе преовладува претежно стабилно и потопло време со дневни температури кои речиси насекаде ќе надминуваат дваесет степени. В среда температурите ќе се движат од 19 до 25 степени, в четврток од 20 до 27, а в петок од 21 до 28 степени. За викендот температурите ќе бидат од 19 до 27, т.е. од 18 до 24 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

По дожделивата и облачна недела нов топол бран ќе дојде над Македонија. Дождот и облаците ќе се задржат до петок, а од сабота ќе почне разведрувањето. Од утре до петок ќе имаме речи си идентично време. Повремено ќе пропрскува дожд, а утре и задутре ќе има услови и за електрични празнења и поизразени процеси во форма на невреме. Температурата се до крајот на неделата ќе се движи меѓу 21 и 23 степени во Скопје и до 25 низ републиката. По преодниот период во сабота, од недела повторно имаме високи температури. Во Скопје се очекува да надминат 26 степени а во некои места во републиката ќе бидат регистрирани и над 30 степени, што е за 7 до 8 степени над повеќегодишниот просек за овој период од годината. Топлото време ќе се задржи се до среда а потоа ќе има опаѓање на температурите. Долгорочните прогнози најавуваат дека за 1 мај ќе останеме во рамките на она што веќе се нарекува традиција кога станува збор за временските услови. Повторно се најавува облачно време со услови за дожд и температури кои нема да ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, наместа пороен проследен со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, наместа пороен проследен со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од шест до 11, а дневната од 18 до 24 степени. Во Скопје слично време, облачно со сончеви периоди, околу пладне и попладне со услови за краткотраен дожд. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе достигне до 23 степени. До четврток времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи. Од петок ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност.
| | веќе видена | слични

Во текот на претпладнево времето во државава ќе биде умерено облачно со ДОЛГИ сончеви периоди особено на запад и југозапад иако и во другите предели ќе има подолги сончеви периоди. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Во попладневните часови и навечер облачноста ќе се зголеми и ќе има локални врнежи од дожд. Локално ќе има услови за развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Максималните температури на воздухот ќе бележат тенденција на повторен пораст и истите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба СЛАВЧО ПОПОСКИ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Метеоролозите издадоа предупредувања за временските неприлики во периодот што ѝ претстои на Европа. Во следните пет дена во Европа температурата на воздухот ќе биде поголема од просечната за ова време од годината, прогнозира „Север Ведер Јуроп" (СВЕ). Во Централна Европа и делови од Скандинавија ќе има до десет степени Целзиусови повеќе од просечните температури за ова време од годината. - Во поголем дел од континентот пристигнува многу топол период. Само во Скандинавија ќе биде поладно, но сепак потопло од просекот за ова време од годината, прогнозира СВЕ. За Балканот се најавува можност од бура и грмотевици, како и силен дожд и силни ветрови.
| | веќе видена | слични

Утринската температура ќе се движи од шест до 11, а дневната од 18 до 24 степени. Во Скопје слично време, облачно со сончеви периоди, околу пладне и попладне со услови за краткотраен дожд. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе достигне до 23 степени. До четврток времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и проследени со ретки грмежи. Од петок ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Од вторник УХМР најавува локална појава на грмежи. Периодот на пролетните дождови ќе продолжи се до почетокот на викендот кога се очекува разведрување и сончеви периоди. Трендот на температури за 5 до 6 степени над просекот ќе продолжи и во претпоследната недела од април кога живата во термометарот ќе се доближи повторно до 30 степени во енкои делови од земјата а во Скопје до 26.
| | веќе видена | слични

Во наредните пет дена во Европа температурата на воздухот ќе биде повисока од просечната за ова време од годината, прогнозира „Север Ведер Јуроп” (СВЕ). Во поголем дел од континентот пристигнува многу топол период. Во Централна Европа и делови од Скандинавија ќе има до десет степени Целзиусови повеќе од просечните температури за овој период од годината. На Балканот има можност за појава на бура и грмотевици, како и силен дожд и силни ветрови.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во следните пет дена во Европа температурата на воздухот ќе биде поголема од просечната за ова време од годината, прогнозира „Север Ведер Јуроп” (СВЕ), пишува МИА. Во Централна Европа и делови од Скандинавија ќе има до десет степени Целзиусови повеќе од просечните температури за ова време од годината. – Во поголем дел од континентот пристигнува многу топол период. Само во Скандинавија ќе биде поладно, но сепак потопло од просекот за ова време од годината, прогнозира СВЕ. За Балканот се најавува можност од бура и грмотевици, како и силен дожд и силни ветрови.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 218 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сончево со температура до 26 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: